Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Petar Petrovic 26.01.2021

WHO pozytywnie o szczepionce Moderny, liczba zgonów w Wielkiej Brytanii przekroczyła 100 tysięcy. COVID-19 na świecie

Liczba zachorowań na Covid-19 w Indonezji przekroczyła we wtorek milion, po tym, jak kraj zanotował ponad 13 tys. nowych infekcji. Indonezja jest najmocniej dotkniętym pandemią krajem Azji Południowo-Wschodniej. W Wielkiej Brytanii natomiast liczba zgonów przekroczyła 100 tysięcy. Tak relacjonowaliśmy dziś sytuację epidemiczną na świecie. 

O 1745 wzrósł w poniedziałek bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore opublikowanych w poniedziałek wieczorem. Tym samym w Stanach Zjednoczonych na Covid-19 zmarły już 420 873 osoby.

koronawirus usa free shutt 1200 .jpg
USA: już ponad 420 tys. ofiar śmiertelnych COVID-19
Zapraszamy do relacji na żywo poniżej:
20:54

Irlandia. Lockdown przedłużony do 5 marca

    Lockdown w Irlandii, który miał trwać co najmniej do końca stycznia, zostaje przedłużony do 5 marca - ogłosił we wtorek rząd tego kraju. Jednocześnie wprowadzono obowiązkową kwarantannę w hotelach dla niektórych przyjeżdżających z zagranicy.

    - Nie możemy dać wirusowi, ani jego wariantom żadnej przestrzeni. Droga, na której się znajdujemy, jest trudna. Długość czasu, przez jaki musieliśmy żyć z ograniczeniami, czyni ją jeszcze trudniejszą, ale jest to droga, którą musimy przebyć razem - powiedział premier Micheal Martin.
    20:35

    Słowacja. Ponad 2,5 mln osób przebadano w ramach masowych testów na koronawirusa

    W pierwszej turze masowych testów na koronawirusa na Słowacji do wczoraj przebadano ponad 2,5 miliona osób. Wstępne wyniki trwającego do dziś badania przesiewowego przedstawił premier Igor Matovicz.

    Słowacki premier poinformował, że w ramach trwającego od 18 stycznia testowania przebadano około dwóch milionów 588 tysięcy osób. - 30 556 wyników było pozytywnych. Oznacza to, że odsetek zakażonych wyniósł 1,18 procent, czyli o niespełna 20 procent więcej niż podczas testów przeprowadzonych w listopadzie - przekazał Igor Matovicz.
    20:11

    Francja. Sanofi wyprodukuje ponad 100 milionów szczepionki opracowanej przez Pfizer i BioNTech.

    Do końca roku francuski koncern farmaceutyczny Sanofi wyprodukuje ponad 100 milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19 opracowanej przez Pfizer i BioNTech.

    Poinformował o tym wywiadzie dla "Le Figaro" dyrektor generalny Sanofi Paul Hudson.


    W związku z tym, że Sanofi - podobnie jak brytyjski partner firmy, GlaxoSmithKline - opóźniły produkcję własnego preparatu - koncern zdecydował się zwrócić do Pfizera, aby móc wytwarzać szczepionkę już teraz - dodał Paul Hudson i zaznaczył, że amerykańskie przedsiębiorstwo przystało na tę propozycję.

    19:57

    Szczepienia w UE. AstraZeneca zaoferowała UE przyspieszenie dostaw szczepionek.

    Brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca zaoferował przyspieszenie dostaw do UE swojej szczepionki przeciw Covid-19 - przekazała we wtorek agencja Reutera, opierając się na dwóch źródłach. W piątek AstraZeneca informowała o zmniejszeniu dostaw preparatu do UE.
    19:47

    Wielka Brytania. Liczba zgonów z powodu Covid-19 przekroczyła 100 tysięcy 

      Wielka Brytania stała się we wtorek pierwszym krajem w Europie i piątym na świecie, w którym całkowita liczba zgonów z powodu Covid-19 przekroczyła 100 tys. Niemal jedna czwarta z tej liczby zmarła w ciągu ostatnich trzech tygodni.
      19:40

      Włochy. Dobowy raport z pandemii: zmarło 541 osób, 10 tys. nowych zakażeń

      541 osób zmarło minionej doby we Włoszech w wyniku zakażenia koronawirusem, wykryto 10593 następne przypadki infekcji - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Wykonano jednego dnia 257 tys. testów. Około 4 proc. z nich dało wynik pozytywny.

      Bilans zmarłych od początku pandemii w lutym zeszłego roku wzrósł do 86422.

      Koronawirusa stwierdzono u prawie 2,5 mln osób. Wyzdrowiało ponad 1,9 mln.

      19:32

      Niemcy. Kanclerz Merkel za maksymalnym ograniczeniem turystyki tej zimy

      W trakcie prowadzonej we wtorek przez łącze wideo zamkniętej narady z kierownictwem Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) kanclerz Angela Merkel oświadczyła, iż nie chce zakazu podróżowania, ale obecnej zimy z uwagi na pandemię koronawirusa powinno się w maksymalnie możliwym stopniu ograniczyć turystykę.

      Jak powiedzieli niemieckiemu dziennikowi "Bild" uczestnicy wspomnianej narady, Merkel wystąpiła tam z postulatem zwiększenia restrykcji. "Sprawa się nam wymknęła. Musimy być jeszcze bardziej rygorystyczni, gdyż w przeciwnym razie znajdziemy się za 14 dni ponownie tam, gdzie byliśmy" - cytuje gazeta wypowiedź szefowej niemieckiego rządu.

      17:52

      Szwecja. Słynna Sala Błękitna Ratusza w Sztokholmie miejscem szczepień przeciwko Covid-19.

      Słynna Sala Błękitna Ratusza w Sztokholmie, w której co roku odbywa się noblowski bankiet, będzie miejscem masowych szczepień przeciwko Covid-19 - podały we wtorek władze stolicy Szwecji.

      Jak poinformowano, w Błękitnej Sali szczepieniom poddani zostaną pracownicy, zajmujący się domową opieką oraz opiekunowie z domów seniora.

      - Proces szczepień jest bardzo wymagający. Błękitna Sala jest odpowiednim obiektem, gdyż szczepienia można przeprowadzić w bezpieczny sposób, nie narażając ludzi na zakażenie - wyjaśniła burmistrz Sztokholmu Anna Koenig Jerlmyr.

      Według niej na program powszechnych szczepień udostępnionych zostanie również 10 sal sportowych na terenie miasta. Wcześniej media informowały, że jednym z takich punktów będzie nawet modny klub nocny w dzielnicy Globen.

      17:43

      Stany Zjednoczone. Johnson & Johnson w marcu może wprowadzić swoją szczepionkę na rynek.

       Amerykański koncern Johnson & Johnson ma szanse na wprowadzenie na rynek już w marcu swojej szczepionki przeciwko Covid-19, wymagającej podania tylko jednej dawki, a pod koniec stycznia lub na początku lutego firma będzie miała dane na temat skuteczności preparatu - podała we wtorek agencja Reutera.

      17:06

      Niemcy. Rząd federalny rozważa ograniczenie ruchu lotniczego

      Kanclerz Niemiec Angela Merkel i szef MSW Horst Seehofer zastanawiają się nad wprowadzeniem dalszych obostrzeń sanitarnych. Według ustaleń niemieckich mediów rozważane jest między innymi ograniczenie ruchu lotniczego.


      Podczas dzisiejszych obrad z liderami niemieckiej chadecji kanclerz Angela Merkel domagała się kolejnego zaostrzenia przepisów sanitarnych. W odniesieniu do nowych szczepów koronawirusa szefowa rządu miała powiedzieć, że "sytuacja wymknęła się spod kontroli" i Niemcy znów siedzą "na beczce prochu". Przed trzema dniami media poinformowały, że jedna z berlińskich klinik została objęta kwarantanną po tym, gdy u ponad 20 osób wykryto mutację wirusa z Wielkiej Brytanii.

      16:54

      Szwecja | Spada liczba zakażeń koronawirusem, lecz potwierdza się coraz więcej przypadków zmutowanego wariantu z Wielkiej Brytanii. "Może on wkrótce być dominujący" - ogłosił we wtorek główny epidemiolog kraju Anders Tegnell.

      Jak podano na konferencji prasowej, od piątku do poniedziałku odnotowano 9123 przypadki koronawirusa, to o około 10 proc. mniej niż w tym samym okresie tydzień temu.

      16:44

      FilipinyPrezydent kraju Filipin Rodrigo ponownie wprowadził zakaz wychodzenia z domu dzieci w wieku od 10 do 14 lat, nakazując im zamiast tego oglądanie telewizji, ponieważ kraj walczy z epidemią nowego szczepu koronawirusa.

      16:29

      PortugaliaPo ponad 10 miesiącach od potwierdzenia w Portugalii pierwszych zakażeń SARS-CoV-2 położona na Oceanie Atlantyckim wyspa Corvo zanotowała pierwszy przypadek infekcji koronawirusem. Lokalne władze przyznają, że liczyły, iż uda im się obronić przed epidemią.

      Jak wyjaśnił we wtorek burmistrz gminy Corvo Joao Silva, w związku z potwierdzonym w weekend pierwszym zakażeniem ministerstwo zdrowia Portugalii wezwało władze wyspy do ogłoszenia izolacji społecznej.

      16:17

      USA | Jeden z goryli w zoo w San Diego, u którego wykryto COVID-19, powoli dochodzi do siebie - poinformowały władze zoo. Jak dodał rzecznik, jest to starszy z goryli, który bardzo poważnie przeszedł zakażenie, a dojście do siebie zajmie mu więcej czasu. 

      16:04

      RosjaW najbliższym miesiącu do obrotu wejdzie trzecia rosyjska szczepionka przeciwko COVID-19 - zapowiedział we wtorek premier Rosji Michaił Miszustin. Poprzednie preparaty - Sputnik-V i EpiVacCorona - zarejestrowano w sierpniu i październiku.

      "Ministerstwo zdrowia otrzymało dokumenty do rejestracji jeszcze jednej szczepionki ośrodka (badań nad preparatami immunobiologicznymi) imienia Czumakowa, to już trzeci produkt naszych uczonych" - powiedział premier.

      15:48

      NiemcyGazeta "Handelsblatt” napisała, że szczepionka AstraZeneca jest skuteczna tylko w ośmiu procentach u osób powyżej 65 roku życia. Producent szczepionki oświadczył, że to "całkowicie błędne" doniesienia. Brytyjski polityk dodał, że takich informacji można oczekiwać raczej "od Rosjan" niż od niemieckich mediów.

      Szczepionka od producenta farmaceutycznego AstraZeneca może zostać zatwierdzona przez unijną agencję leków EMA w piątek. Ale szczepionka brytyjsko-szwedzkiej firmy już wywołała burzę - pisze we wtorek dziennik "Tagespiegel" w tekście zatytułowanym "Spór o szczepionkę AstraZeneca zamienia się w walkę w błocie".

      15:28

      HiszpaniaSłużby medyczne wykorzystały już blisko 92 proc. dostarczonych do tego kraju szczepionek przeciwko Covid-19 - poinformował we wtorek resort zdrowia tego kraju, przypominając, że dostawcami są spółki Pfizer i Moderna.

      Z szacunków ministerstwa zdrowia wynika, że do poniedziałkowego wieczora służby medyczne zaaplikowały 1,23 mln dawek szczepionki. Resort sprecyzował, że drugą dawkę szczepionki otrzymało już 88,7 tys. osób.

      15:06

      Brazylia | Kryzys związany z COVID-19, zdaniem ekspertów, zaczyna przypominać "średniowieczną dżumę", kiedy to pacjenci zaczynają umierać z powodu braku tlenu. 

      14:57

      KolumbiaMinister obrony Carlos Holmes Trujillo zmarł we wtorek z powodu komplikacji związanych z Covid-19 - informacje przekazał prezydent kraju. 

      14:45

      SłowacjaSłowacka policja zapowiada intensywne kontrole w związku z wchodzącymi jutro w życie zmianami w zakazie wychodzenia z domu. W większości przypadków wymagany będzie negatywny wynik testu na koronawirusa.

      Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu będzie potrzebne między innymi w drodze do pracy, na pocztę, do banku lub biblioteki. Akceptowane będą wyniki badań PCR i antygenowych.

      Negatywny wynik testu będą musiały mieć osoby spacerujące lub uprawiające sport na świeżym powietrzu, z wyjątkiem dzieci do 15. roku życia i seniorów po 65. roku życia.

      14:33

      SzczepionkaChińskie inaktywowane szczepionki przeciw Covid-19 mogą być dostosowane do nowych wariantów koronawirusa w ciągu dwóch miesięcy, jeśli zajdzie taka potrzeba – oświadczył ekspert z chińskiego Centrum Kontroli Chorób Shao Yiming, cytowany we wtorek przez media.

      13:36

      Panel ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) opublikował we wtorek pozytywną opinię ws. szczepionki Moderny przeciw Covid-19. WHO wydała też nowe zalecenia w leczeniu tej choroby, rekomendując domowe użycie pulsoksymetrów i niskich dawek leków przeciwzakrzepowych.

      We wstępnej opinii panel Strategicznej Doradczej Grupy Ekspertów (SAGE) potwierdza zdanie urzędów regulacyjnych m.in. w UE i USA, twierdząc że pozytywne skutki szczepionki przewyższają ryzyko jej stosowania. Według SAGE szczepionka powinna być podawana w dwóch dawkach w odstępie 28 dni, a w szczególnych okolicznościach spowodowanych małą dostępnością środka - w odstępie do 42 dni. Jak zauważają eksperci, reakcja układu odpornościowego po pierwszej dawce jest "skromna", choć daje już pewną ochronę przed wirusem.

      Preparat nie jest zalecany kobietom w ciąży, chyba że należą do grup podwyższonego ryzyka lub mają choroby przewlekłe. WHO zaleca też, by bezpośrednio po zastrzyku monitorować pacjentów pod kątem wystąpienia anafilaksji. Uczulenia pokarmowe i na jad owadów, a także astma nie stanowią przeciwwskazania do przyjęcia szczepionki.

      13:34

      W najbliższym miesiącu do obrotu wejdzie trzecia rosyjska szczepionka przeciwko Covid-19 - zapowiedział we wtorek premier Rosji Michaił Miszustin. Poprzednie preparaty - Sputnik-V i EpiVacCorona - zarejestrowano w sierpniu i październiku.

      - Ministerstwo zdrowia otrzymało dokumenty do rejestracji jeszcze jednej szczepionki ośrodka (badań nad preparatami immunobiologicznymi) imienia Czumakowa, to już trzeci produkt naszych uczonych - powiedział premier.

      Jak dodał, preparat wejdzie do obrotu w najbliższym miesiącu, pozwalając na zwiększenie liczby szczepień.

      Pierwsza rosyjska szczepionka przeciw koronawirusowi Sputnik-V została zarejestrowana w sierpniu, a druga - preparat o nazwie EpiVacCorona - w październiku. Obie zarejestrowano jeszcze przed ukończeniem badań klinicznych.

      13:05

      Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła, że firmy produkujące szczepionki na COVID-19 muszą zrealizować swoje zobowiązania.

      W wystąpieniu podczas Światowego Forum Ekonomicznego, które odbywa się online, Ursula von der Leyen powiedziała, że Europa zainwestowała miliardy, aby pomóc w opracowaniu szczepionek. Firmy, które je produkują, muszą więc wypełnić swoje zobowiązania i dostarczyć szczepionki do krajów Unii Europejskiej.

      Przewodnicząca Komisji dodała, że Unia stworzy mechanizm transparentności eksportu szczepionek. Zgodnie z tym mechanizmem firmy farmaceutyczne musiałyby informować władze Unii o ich eksporcie poza granice Wspólnoty. Miałoby to zagwarantować realizację zapowiedzianych dostaw.

      13:05

      Rząd Portugalii planuje transport chorych na Covid-19 do zagranicznych szpitali w związku z paraliżem krajowej służby zdrowia. We wtorek większość szpitali sygnalizowała brak miejsc na oddziałach intensywnej terapii.

      Jak poinformowała minister zdrowia Portugalii Marta Temido, kraj podjął już działania służące uzyskaniu międzynarodowej pomocy.

      - Znajdujemy się na krańcu Półwyspu Iberyjskiego, czyli w niekorzystnej sytuacji geograficznej (…), ale mimo tego rozważamy ubieganie się o europejską pomoc, w tym o możliwość wysyłania pacjentów do innych państw - powiedziała Temido w rozmowie z telewizją RTP.

       Szefowa resortu wyjaśniła, że Portugalia jest obecnie jednym z dwóch krajów, obok Izraela, o największej liczbie zakażeń na 100 tys. mieszkańców na świecie. Wskazała, że wskaźnik ten przekracza już 1,5 tys. infekcji.

       W poniedziałek ministerstwo zdrowia ogłosiło, że w szpitalach przebywa rekordowa liczba zainfekowanych koronawirusem – 6420 osób, wśród których 767 to pacjenci na oddziałach intensywnej terapii.

      12:01

      Władze Szwecji wstrzymały opłacanie faktur wobec Pfizera w związku z niesłusznym ich zdaniem doliczaniem przez koncern farmaceutyczny kwoty za szóstą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 - pisze we wtorek szwedzki dziennik "Dagens Nyheter".

      Jak podkreśla gazeta, gdy UE zatwierdziła szczepionkę Pfizera do użytku na terenie Wspólnoty, każda fiolka miała zawierać pięć dawek preparatu. Jednak po zarekomendowaniu przez Europejską Agencję Leków (EMA) podawania sześciu dawek, poprzez zastosowanie odpowiedniego rodzaju igły, Pfizer od 8 stycznia zaczął wystawiać wyższe faktury, bez zgody Komisji Europejskiej.

      - To jest niedopuszczalne. Jeśli dany kraj ma możliwość wykorzystania (tylko) pięciu dawek, otrzyma mniej szczepionek za tę samą cenę - uważa koordynator szwedzkiego rządu ds. szczepień przeciw Covid-19 Richard Bergostroem.

      Według "Dagens Nyheter" w wielu regionach Szwecji brakuje obecnie sprzętu medycznego, który pozwala na wykorzystanie szóstej dawki specyfiku. Niepewność co do tego, ile dokładnie dawek można wykorzystać, utrudnia planowanie procesu szczepień.

      W opinii Bergostroema "Komisja Europejska oraz Pfizer powinny oficjalnie dojść do porozumienia w tej sprawie".

      12:00

      Mieszkanka Hanoweru na północy Niemiec dwukrotnie zakaziła się koronawirusem w ciągu dwóch miesięcy. Za drugim razem stwierdzono u niej brytyjski wariant koronawirusa, który uważa się za bardziej zaraźliwy - pisze we wtorek dziennik "Die Welt".

      Kobieta ma powiązania z kilkoma przedszkolami i szkołą podstawową w Hanowerze - poinformował miejski wydział zdrowia. Nakazał w związku z tym kwarantannę dla co najmniej 120 osób kontaktowych.

      Zakażona po raz pierwszy uzyskała pozytywny wynik 27 listopada, drugą infekcję stwierdzono 11 stycznia.

      Nie są znane żadne kontakty pacjentki z Anglią, otwarte pozostaje więc pytanie, jak doszło do zakażenia.

      Według rządu mieszkańcy Niemiec muszą przygotować się na zwiększone rozprzestrzenianie się szczególnie zaraźliwych wariantów koronawirusa. O "bardzo poważnym zagrożeniu" mówił rzecznik rządu Steffen Seibert.

      Oznacza to, że szczepienia coraz częściej stają się wyścigiem z czasem. Warianty wykryte początkowo w Wielkiej Brytanii (B.1.1.7) i RPA (B.1.351) są uważane za wysoce zaraźliwe. Według informacji z poniedziałku wariant znany z Wielkiej Brytanii został wykryty u 24 osób w samych tylko klinikach sieci Berlin Vivantes - pisze "Die Welt". 

      11:42

      Z powodu rosnącej liczby przypadków Covid-19 na północy Chin władze kraju zniechęcają mieszkańców do podróży w czasie nadchodzącego Święta Wiosny. Nowe ogniska choroby nie doprowadzą jednak do wstrzymania produkcji – zapewniło  ministerstwo przemysłu.

      Urząd lotnictwa cywilnego ogłosił we wtorek, że osoby, które kupiły bilety na okres od 28 stycznia do 8 marca, mogą ubiegać się o pełny zwrot pieniędzy. To element starań o ograniczenie podróży związanych z Chińskim Nowym Rokiem i niedopuszczenie do nawrotu pandemii na dużą skalę.

      Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych wykryto 82 nowe przypadki Covid-19. Zmarła również kolejna zakażona koronawirusem osoba, co podniosło oficjalny bilans zgonów do 4636 – wynika z dobowego sprawozdania państwowej komisji zdrowia.

      Ogniska wykryte na północy Chin będą miały pewien wpływ na pracę przemysłu, ale nie doprowadzą do wstrzymania produkcji – zapewnił we wtorek przedstawiciel chińskiego ministerstwa przemysłu i technologii informacyjnej Huang Libin.

      W kraju generalnie nie obowiązują zakazy przemieszczania się, za wyjątkiem obszarów, na których w ostatnich tygodniach wykrywano nowe infekcje. Dotyczy to między innymi części Pekinu i otaczającej go prowincji Hebei, a także obszarów prowincji Jilin i Heilongjiang na północnym wschodzie ChRL.

      11:28

      Ukraina liczy na to, że w lutym w ramach inicjatywy COVAX otrzyma 100-200 tys. dawek szczepionki przeciw Covid-19 firm Pfizer-BioNTech - powiedział we wtorek ukraiński premier Denys Szmyhal. W kraju szczepienia jeszcze się nie rozpoczęły.

      - Ukraina złożyła wszystkie konieczne dokumenty, by otrzymać szczepionki tzw. pierwszej fali. Do pierwszego lutego czekamy na decyzję COVAX - podkreślił premier w Radzie Najwyższej (parlamencie). - Jeśli decyzja będzie pozytywna, otrzymamy w lutym od 100 do 200 tysięcy szczepionek Pfizer-BioNTech - dodał.

      COVAX to uruchomiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) program mający zapewnić dostęp do szczepionek 92 najuboższym państwom.

      Według niego w ramach tej inicjatywy Ukraina w ciągu roku otrzyma 8-16 milionów dawek szczepionki. Dodał, że oprócz preparatu Pfizer w ramach tego programu Kijów może otrzymać preparaty koncernów AstraZeneca, NovaVax i Sanofi. Szef rządu zaznaczył, że Ukraina będzie wykorzystywać tylko te szczepionki, których skuteczność jest wyższa niż 70 proc.

      Szef rządu zapewnił, że "Ukraina będzie zaopatrzona w niezbędną liczbę bezpiecznych szczepionek w zaplanowanych terminach".

      11:13

      Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa podczas odbywającego się w tym roku wirtualnie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos skrytykował we wtorek bogate kraje zamawiające nadliczbowe ilości szczepionki przeciw Covid-19 i zaapelował, by udostępniły je uboższym państwom.

      - Bogate kraje tego świata pozyskały wielkie liczby dawek szczepionki. Niektóre pozyskały ich nawet cztery razy więcej niż to, czego potrzebuje ich ludność, pozbawiając (szczepionki) inne kraje - powiedział Ramaphosa.

      Południowoafrykański prezydent, który jest obecnie przewodniczącym Unii Afrykańskiej stwierdził, że państwa, które nagromadziły nadwyżkową liczbę dawek szczepionek, powinny udostępnić je innym krajom.

      - Nikt nie będzie bezpieczny, jeśli niektóre kraje będą szczepić swoich obywateli, a inne nie. Musimy działać razem - zaapelował.

      RPA jest najciężej dotkniętym pandemią krajem w Afryce i według planów pierwsze dostawy szczepionek ma otrzymać w lutym. Jednak według BBC większość krajów Afryki będzie musiała poczekać "tygodnie, jeśli nie miesiące" na rozpoczęcie szczepień. Afryka jest jedynym kontynentem, gdzie szczepionki jeszcze nie dotarły.

      11:13

      Majątek indyjskich miliarderów wzrósł o 35 proc. w czasie pandemii koronawirusa, podczas gdy 122 mln Indusów straciło pracę - podała w raporcie organizacja humanitarna Oxfam. Podczas surowego lockdownu w Indiach ponad 10 mln bezrobotnych ratowało się ucieczką do rodzinnych wiosek.

      - W czasie pandemii straciłem wszystkie oszczędności, a teraz mniej zarabiam - mówi PAP Dinkar Kumar, który stracił pracę pod koniec marca 2020 r. po wprowadzeniu w Indiach ogólnokrajowej kwarantanny.

      Według szacunków Centrum Monitoringu Indyjskiej Gospodarki, cytowanymi przez „The Economic Times”, Kumar znalazł się wśród 122 mln osób, które straciły pracę w czasie lockdownu.

      68-dniowa kwarantanna w Indiach okazała się najbardziej restrykcyjna na świecie - władze zamknęły zakłady produkcyjne, firmy usługowe i zamarł handel. Zakazano wychodzenia z domu, a miliony ludzi pracujących za dniówki z dnia na dzień straciło pracę.

      42-letni Kumar po trzech tygodniach zdecydował się wracać do rodzinnej wioski w Biharze. Dołączył do 10,6 mln robotników, którzy pieszo wracali ze slumsów wielkich miast do swoich wiosek. Dziennik „The Hindu”, który podał dane rządowe o marszu robotników z miast, przypomniał również, że była to największa migracja ludzi od powstania Indii i Pakistanu w połowie lat 40. Wtedy ponad 10 mln osób uciekało przed pogromami.

      11:12

      Niemiecki wirusolog Jonas Schmidt-Chanasit ocenia, że pandemia koronawirusa będzie trwała jeszcze długo mimo rozpoczęcia kampanii szczepień. "Każdy, kto mówi, że przejdziemy przez wszystko i uzyskamy odporność (stadną) najpóźniej do lata, wyznacza nierealistyczne cele i wywołuje frustrację" - podkreśla.

      Szczepienie jest ważnym elementem w walce z koronawirusem, ale zachowywane odległości od innych osób, dbanie o higienę, noszenie maseczek, wentylacja pomieszczeń, badania i ochrona grup ryzyka pozostają równie ważne - podkreśla ekspert Schmidt-Chanasit w wywiadzie dla gazety "Hamburger Abendblatt".

      Wirusolog zakłada, że w tym roku społeczeństwo będzie stopniowo zbliżać się do "dawnego życia". - Jestem głęboko przekonany, że w 2022 roku będziemy potrzebować już tylko kilku ograniczeń - mówi.

      11:11

      Nie ma danych, które sugerowałyby, że skuteczność szczepionki przeciw Covid-19 wyprodukowanej przez brytyjską firmę AstraZeneca wśród osób starszych wynosi tylko 8 proc. - poinformowało we wtorek niemieckie ministerstwo zdrowia w odpowiedzi na doniesienia medialne w tej sprawie.

      Resort powtórzył, że oczekuje, że Europejska Agencja Leków (EMA) podejmie w piątek decyzję ws. zatwierdzenia szczepionki do użytku w Unii Europejskiej.

      W poniedziałek wieczorem AstraZeneca zaprzeczyła doniesieniom niemieckich gazet o tym, że jej szczepionka przeciw Covid-19 miała skuteczność poniżej 10 proc. wśród osób powyżej 65. roku życia. Koncern nazwał te informacje "kompletnie fałszywymi".

      W dwóch artykułach opublikowanych w odstępie kilku godzin niemieckie dzienniki "Bild" i "Handelsblatt" podały w poniedziałek, że przedstawiciele niemieckich władz obawiają się, że EMA nie dopuści do użytku brytyjskiej szczepionki wśród osób po 65. roku życia. Według "Handelsblatt" to dlatego, że według danych z badań klinicznych skuteczność w tej grupie osób wyniosła 8 proc.; według "Bilda" było to poniżej 10 proc. Obie publikacje powoływały się na źródła w niemieckim rządzie.

      11:11

      Słowacka policja zapowiada intensywne kontrole w związku z wchodzącymi jutro w życie zmianami w zakazie wychodzenia z domu. W większości przypadków wymagany będzie negatywny wynik testu na koronawirusa.

      Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu będzie potrzebne między innymi w drodze do pracy, na pocztę, do banku lub biblioteki. Akceptowane będą wyniki badań PCR i antygenowych. Negatywny wynik testu będą musiały mieć osoby spacerujące lub uprawiające sport na świeżym powietrzu, z wyjątkiem dzieci do 15. roku życia i seniorów po 65. roku życia.

      Bez testu od jutra będzie można wyjść do najbliższego sklepu lub apteki, na wizytę lekarską, szczepienie przeciwko COVID-19 lub test. Zakaz nie będzie dotyczył także spacerów z dzieckiem do 3. roku życia lub psem, w promieniu kilometra od miejsca zamieszkania.

      Lockdown na Słowacji będzie obowiązywał w całym kraju do 2 lutego. W połowie słowackich powiatów z największym odsetkiem zakażeń, zakaz wychodzenia z domu bez aktualnego negatywnego wyniku testu zostanie przedłużony do 7 lutego.

      10:19

      W Belgii rośnie liczba zakażeń koronawirusem i osób przyjmowanych do szpitali. - Niebezpieczeństwo jest na horyzoncie - mówi minister zdrowia Frank Vandenbroucke i dodaje, że najbardziej niepokoi wzrost przypadków nowej, brytyjskiej mutacji wirusa.

      Z danych przedstawionych przez belgijski instytut zdrowia publicznego wynika, że przeciętnie w ostatnich siedmiu dniach wykrywano dobowo ponad 2 100 przypadków zakażeń. To wzrost o 5 procent w porównaniu z sytuacją sprzed dwóch tygodni.

      Od początku pandemii w 11-milionowej Belgii potwierdzono prawie 695 tysięcy zakażeń, ponad 20 tysięcy osób zmarło.

      Jeśli chodzi o dane dotyczące przyjęć do szpitali, to w ostatnich siedmiu dniach średnio, dobowo hospitalizowanych było 135 osób. To wzrost o 17 procent w porównaniu z sytuacją sprzed dwóch tygodni. Obecnie w szpitalach przebywa 1958 pacjentów z wykrytym patogenem, 324 są na oddziałach intensywnej terapii.

      Minister zdrowia Belgii obawia się, że niedługo może dojść do przeciążania systemu służby zdrowia, jeśli nie uda się zatrzymać rozprzestrzeniania koronawirusa. Zaapelował o przestrzeganie ograniczeń i zasad higieny. Przyznał, że nadzieję dają szczepionki. W Belgii zaszczepionych zostało prawie dotąd 200 tysięcy osób.

      10:16

      Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zapowiedział w poniedziałek, że USA mogą wkrótce zwiększyć tempo szczepień do 1,5 mln dziennie i osiągnąć odporność zbiorową do końca lata br. Przestrzegł jednak, że do tego czasu liczba ofiar pandemii może sięgnąć 600 tys.

      Biden pierwotnie obiecywał, że w ciągu pierwszych stu dni jego prezydentury zaszczepionych zostanie 100 mln Amerykanów. Mimo sceptycyzmu wśród części ekspertów w ciągu ostatniego tygodnia jego urzędowania w USA udawało się szczepić średnio milion osób dziennie.

      - Myślę, że może nam się udać osiągnąć 1,5 mln (szczepień) dziennie zamiast 1 mln - powiedział Biden. - Na pewno musimy spełniać cel 1 mln, by być na drodze do osiągnięcia odporności zbiorowej do końca lata - dodał.

      Do niedzieli w USA podano 21,85 mln dawek szczepionek, a 5,6 proc. ludności otrzymało przynajmniej jedną dawkę.

      Prezydent przestrzegł, że do końca pandemii "zostało jeszcze trochę czasu" i do tego czasu liczba ofiar śmiertelnych w związku z Covid-19 może sięgnąć 600-660 tys. Od początku pandemii w USA w związku z infekcją koronawirusem zmarło ponad 430 tys. osób.

      10:15

      Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern zapowiedziała we wtorek, że granice jej kraju pozostaną zamknięte przez większą część 2021 roku ze względu na niesłabnącą pandemię koronawirusa, ale będą też kontynuowane ustalenia dotyczące podróży z Australią i innymi krajami Pacyfiku.

      "Biorąc pod uwagę ryzyko w otaczającym nas świecie i niepewność związaną z globalnym wprowadzeniem szczepionek, możemy spodziewać się, że nasze granice będą" narażone na te czynniki "przez większą część tego roku" - wskazała premier na konferencji prasowej.

      Aby podróże mogły zostać wznowione, władze albo potrzebują pewności, że osoby zaszczepione nie przekazują Covid-19 innym, czego na razie nie wiadomo, albo wystarczająca część populacji musi zostać zaszczepiona, aby ludzie mogli bezpiecznie wjechać do Nowej Zelandii. Każda z tych opcji zajmie jednak trochę czasu – tłumaczyła szefowa nowozelandzkiego rządu.

      Dodała, że jej kraj będzie utrzymywał z Australią i krajami Pacyfiku tzw. bańki podróżne, "ale reszta świata po prostu stwarza zbyt duże zagrożenie dla naszego zdrowia i gospodarki, aby podjąć to ryzyko na tym etapie".

      09:19

      W Niemczech ostatniej doby zarejestrowano znaczny spadek zakażeń koronawirusem- potwierdzono prawie 6 i pół tysiąca nowych przypadków. Instytut Roberta Kocha poinformował także o dalszym spadku wskaźnika zachorowalności, który jest jednak wciąż daleki od wyznaczonego progu.

      Poziom siedmiodniowego wskaźnika zapadalności na koronawirusa wynosi obecnie 107 i w dalszym ciągu spada. Według założeń rządu federalnego, powinien być jednak niższy niż 50 na 100 tysięcy mieszkańców. Przy czym - zdaniem ekspertów Instytutu Roberta Kocha - niepokojąca jest wciąż wysoka liczba zgonów.

      Śmiertelność wskutek COVID-19 przekracza normy, zwłaszcza w Saksonii, gdzie krematoria i zakłady pogrzebowe są na skraju wydolności.

      08:07

      Brytyjska firma AstraZeneca zaprzeczyła doniesieniom niemieckiej prasy o tym, że jej szczepionka przeciw Covid-19 miała skuteczność poniżej 10 proc. wśród osób powyżej 65 roku życia. Media powoływały się na źródło w rządzie Niemiec.

      W dwóch artykułach opublikowanych w odstępie kilku godzin "Bild" i "Handelsblatt" podały, że przedstawiciele niemieckich władz obawiają się, że Europejska Agencja Leków (EMA) nie dopuści do użytku brytyjskiej szczepionki wśród osób po 65. roku życia. Według "Handelsblatt" to dlatego, że według danych z badań klinicznych skuteczność w tej grupie osób wyniosła 8 proc.; według "Bilda" było to poniżej 10 proc. Obie publikacje powoływały się na źródła w niemieckim rządzie.

      W oświadczeniu AstraZeneca stanowczo odrzuciła doniesienia mediów, nazywając je "kompletnie fałszywymi". Firma zaznaczyła, że brytyjska Wspólna Komisja ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI) poparła użycie szczepionki koncernu wśród seniorów. Podkreśliła też wyniki badań, które miały wykazać silną odpowiedź układu odpornościowego na szczepionkę we wszystkich grupach wiekowych, oraz obecność odpowiednich przeciwciał u wszystkich uczestników badań powyżej 65 roku życia po podaniu obu dawek preparatu.

      07:32

      Dyrekcja festiwalu włoskiej piosenki w San Remo poszukuje osób, które zasiądą na widowni podczas pięciu wieczorów imprezy organizowanej w reżimie sanitarnym. Muszą to być pary mieszkające ze sobą, które zostaną przebadane pod kątem obecności koronawirusa.

      O tej wyjątkowej rekrutacji poinformował dziennik "Corriere della Sera" wyjaśniając, że w tym roku w Teatrze Ariston podczas imprezy od 2 do 6 marca obecna będzie bardzo precyzyjnie dobrana widownia złożona faktycznie z "figurantów" - jak zaznaczył - którzy gotowi będą spędzić na widowni wszystkie festiwalowe wieczory.

      W ogłoszeniu o naborze podkreślono, że bezwzględnym warunkiem, jaki muszą spełnić pary widzów, jest mieszkanie pod jednym dachem. Pozwoli to posadzić ich na fotelach obok siebie, oddalonych od innych o co najmniej jeden metr. Każda dwójka będzie musiała podpisać deklarację, że razem mieszka. Ponadto przed inauguracją festiwalu konieczne będzie poddanie się testowi na obecność koronawirusa, którego koszt pokryje telewizja RAI.

      Obliczono, że na widowni będzie mogło zasiąść 380 osób. Galeria będzie zamknięta.

      07:24

      W Niderlandach doszło minionej nocy do starć policji z uczestnikami protestów przeciwko nowym obostrzeniom epidemicznym. Zatrzymano przeszło 150 osób.

      W Rotterdamie policja oddała strzały ostrzegawcze i użyła gazu łzawiącego. W Hadze policjanci zostali obrzuceni kamieniami i petardami. Do starć doszło także w Amsterdamie, Amersfoort i Geleen. Premier Niderlandów Mark Rutte potępił akty "przemocy kryminalnej".
      Protesty trwają od soboty. Ich uczestnicy sprzeciwiają się wprowadzeniu godziny policyjnej, która obowiązuje od 21.00 do 4.30.

      W październiku zamknięto w Niderlandach bary i restauracje, a w grudniu szkoły i większość sklepów.

      Od początku pandemii odnotowano w kraju prawie milion przypadków Covid-19. Zmarło przeszło 13 i pół tysiąca ludzi.

      07:03

      Według urzędników brazylijska odmiana koronawirusa po raz pierwszy pojawiła się w USA u osoby, która niedawno wróciła do Minnesoty po podróży do Brazylii. Naukowcy uważają, że nowa wersja wirusa może się łatwiej rozprzestrzeniać.

       

      07:01

      Rok temu chiński rząd zablokował miasto Wuhan. Urzędnicy od tygodni utrzymywali, że wybuch epidemii jest pod kontrolą - zaledwie kilkadziesiąt przypadków było powiązanych z targiem żywych zwierząt. Ale w rzeczywistości wirus rozprzestrzeniał się w całym mieście i wokół Chin.


      06:53

      Podczas protestu przeciwko świętu Dnia Australii doszło do aresztowań wśród manifestantów za łamanie zasad w związku z pandemią koronawirusa. Święto upamiętnia przybycie Brytyjczyków do Australii w 1788 roku. Dziś przez niektóre środowiska określane jest jako dzień inwazji. 

      06:50

      UE twierdzi, że wyjaśnienie AstraZeneca dotyczące decyzji o spowolnieniu dostaw szczepionek COVID-19 jest niewystarczające.

      06:45

      W przyszłości może być konieczne szczepienie zwierząt domowych przeciwko Covid-19, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa - napisali w najnowszym numerze naukowego pisma "Virulence" naukowcy z Wielkiej Brytanii i USA.

      Ponieważ koronawirus może zainfekować wiele gatunków zwierząt, w tym - koty, psy, norki i inne zwierzęta domowe, eksperci z University of East Anglia (UEA), ośrodka badawczego Earlham Institute w Norwich we wschodniej Anglii i University of Minnesota w USA uważają, że dalsza ewolucja wirusa u zwierząt, a następnie przeniesienie się go na ludzi "stanowi znaczące długoterminowe ryzyko dla zdrowia publicznego".

      "To nie jest nie do pomyślenia, że szczepienia niektórych gatunków zwierząt domowych może być konieczne, ażeby ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji" - napisali na łamach "Virulence".

      W zeszłym roku rząd Danii wybił miliony norek, gdy okazało się, że setki przypadków Covid-19 w tym kraju były powiązane z wariantami koronawirusa, które się rozwinęły u norek hodowlanych.

      Jeden z autorów artykułu w "Virulence", Cock van Oosterhout, profesor genetyki ewolucyjnej na UEA, wskazał, że psy i koty mogą zarazić się koronawirusem, ale nie są znane przypadki przenoszenia go na ludzi. - Sensowne jest opracowanie szczepionek dla zwierząt domowych po prostu jako środka ostrożności, aby zmniejszyć to ryzyko. Jako ludzkość musimy być przygotowani na każdą ewentualność, jeśli chodzi o koronawirusy. Myślę, że najlepszym sposobem, by to zrobić, jest faktyczne rozważenie rozwoju szczepionek również dla zwierząt - powiedział.

      06:44

      O 1745 wzrósł w poniedziałek bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore opublikowanych w poniedziałek wieczorem. Tym samym w Stanach Zjednoczonych na Covid-19 zmarły już 420 873 osoby.

      W żadnym innym państwie świata bilans nie przedstawia się tak tragicznie. Stany Zjednoczone mają ponad dwieście tysięcy zgonów z powodu koronawirusa, więcej niż drugi pod tym względem kraj świata - Brazylia.

      USA zdecydowanie przodują w liczbie wykrytych przypadków SARS-CoV-2 (ponad 25,2 mln).

      W kilku amerykańskich stanach po wzrostach na przełomie roku liczba wykrywanych dziennie zakażeń zaczęła w drugiej połowie stycznia spadać. Władze obawiają się jednak nowych, bardziej zaraźliwych wariantów koronawirusa.

      W ramach kampanii szczepień w USA zaaplikowano do tej pory 21,85 mln dawek. Prezydent Joe Biden wyraził w poniedziałek nadzieję, że już niedługo w Ameryce będzie się wykonywać ok. 1,5 miliona szczepień dziennie. Do końca kwietnia łączna liczba wykonanych szczepień ma przekroczyć sto milionów. Przedstawiciele władz deklarują, że jest to plan minimum.

      06:43

      Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador, który w niedzielę ujawnił, że jest zakażony koronawirusem, znalazł się w poniedziałek w ogniu krytyki, gdy wyszło na jaw, że na kilka godzin przed udaniem się do szpitala, leciał rejsowym samolotem.

      - Jak nieodpowiedzialnym i lekkomyślnym trzeba być człowiekiem, by zdecydować się na regularny rejs, wiedząc o możliwości zakażenia - powiedział w poniedziałek w rozmowie z publiczną telewizją b. lider opozycyjnej Partii Rewolucji Demokratycznej (PRD) - Jesus Ortega.

      - Problem polega na tym, że on jest prezydentem, a prezydent naruszający reguły dotyczące zdrowia publicznego to bardzo zły przykład dla ludzi - ocenił niegdysiejszy sojusznik prezydenta Obradora.

      Media w Meksyku zastanawiają się, ile osób mogło ulec zakażeniu podczas trzydniowej wizyty, jaką prezydent Obrador składał w asyście ministrów w środkowym i północnym Meksyku.

      67-letni prezydent był od dawna krytykowany za dawanie publicznie złego przykładu współobywatelom. Rzadko widziano go z maską na twarzy, mimo że powszechnie wiadomo, że ma kłopoty z sercem. Obrador - co przypomniały w poniedziałek media - sprzeciwiał się też zamknięciu gospodarki argumentując, że byłaby to katastrofa dla wielu Meksykanów żyjących z dnia na dzień.