Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jan Odyniec 28.01.2021

Trwa spór o reformę sądownictwa w Hiszpanii. KE apeluje do władz

W Hiszpanii trwa spór o najwyższy organ zwierzchni władzy sądowniczej, Naczelną Radę Sądowniczą (CGPJ), która pełni obowiązki pomimo zakończenia jej kadencji dwa lata temu. W czwartek powołała siedmiu nowych sędziów, w tym jednego do Sądu Najwyższego - podał dziennik "ABC".

Również w czwartek Kongres Deputowanych, niższa izba parlamentu, zatwierdził kontynuowanie procedur legislacyjnych w sprawie reformy CGPJ, zmierzającej do ograniczenia kompetencji Rady, by nie mogła ona powoływać sędziów po wygaśnięciu swego mandatu.

sąd free 1200.jpg
Reforma sądownictwa w Hiszpanii. Organ parlamentu nie chce opinii Komisji Weneckiej

Hiszpańscy prawnicy interweniują w UE

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova ostrzegła władze w Madrycie przed upolitycznianiem rady sędziowskiej. Odnowienie składu CGPJ jest zablokowane od ponad dwóch lat ze względu na klincz polityczny.

W związku z rządową reformą CGPJ organizacja prawników Obywatelska Platforma Niezależności Sędziowskiej (PCIJ) złożyła w środę pisemną skargę do Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej wnosząc o "pilną interwencję" w związku z "atakami na wymiar sprawiedliwości".

Prawnicy, którzy podpisali się pod pismem, porównali sytuację do Polski, "wobec której instytucje europejskie wystosowały poważne ostrzeżenia".

Czytaj również:

Komisja Europejska apeluje o unikanie upolitycznienia Rady

Członkowie PCIJ zwrócili się do KE, aby uruchomiła mechanizmy kontrolne, jak wszczęcie procedur w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, przewidziane wobec krajów, które nie przestrzegają prawa unijnego, albo rozpoczęła proces dialogu z rządem Hiszpanii.

Dzień wcześniej KE ponownie zwróciła się do rządu Hiszpanii, aby "unikał polityzacji" najwyższego organu władzy sędziowskiej.

Do rządowych planów zreformowania CGPJ odniosła się w piśmie we wtorek wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova, która napisała, że KE "z uwagą przygląda się" hiszpańskiej reformie. Odnosząc się do wcześniejszych planów rządu premiera Pedra Sancheza, aby zmniejszyć wymaganą większość parlamentarną potrzebną do wyboru CGPJ, Jourova podkreśliła, że co najmniej połowa członków CGPJ powinna być wybierana przez samych sędziów.

sąd free 1200 sąd 1200.jpg
Reforma sądownictwa w Hiszpanii. Komisja Europejska "zaniepokojona"

Problem hiszpańskiej reformy sądownictwa

Członkowie CGPJ są wybierani na pięcioletnią kadencję przez Kongres Deputowanych większością trzech piątych głosów, których nie może zdobyć lewicowa koalicja rządowa, potrzebowałaby bowiem poparcia największej partii opozycyjnej, centroprawicowej Partii Ludowej (PP).

Poprzednia rządowa propozycja reformy polegała na zmniejszeniu potrzebnej do wyboru CGPJ liczby głosów do zwykłej większości, na co socjaliści mogą liczyć w parlamencie. Pozwoliłoby im to na wprowadzenie do CGPJ sędziów bliskich im politycznie.

Wobec ostrzeżenia Brukseli reforma została zawieszona, ale teraz rząd zmierza do ograniczenia funkcji CGPJ, aby nie mogła powoływać nowych sędziów po upłynięciu mandatu.

Prawicowe partie PP i Vox oraz liberalna Ciudadanos opowiadają się za zmianą systemu doboru członków CGPJ tak, aby ich większość była wybierana przez samych sędziów spośród osób, które nie sprawowały żadnych funkcji politycznych w ciągu ostatnich 10 lat.

jmo