Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 11.10.2010

SLD mógłby współpracować z Palikotem

Grzegorz Napieralski docenia dobry wynik Ruchu Poparcia Janusza Palikota, który przekroczył 5-procentowy próg.
Grzegorz Napieralski, SLDGrzegorz Napieralski, SLDfot. W. Kusiński, PR
Posłuchaj
  • Grzegorz Napieralski o komisji konstytucyjnej
  • Grzegorz Napieralski o Ruchu Poparcia Janusza Palikota
Czytaj także

Grzegorz Napieralski komentując wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Radia, w którym Ruch Poparcia Janusza Palikota wyprzedził Polskie Stronnictwo Ludowe, powiedział, że SLD chce realizować cele, które ma w programie ruch Palikota. Zaprosił przy tym do współpracy wszystkich, którzy chcieliby się w to zaangażować.

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Radia przez Instytut Badania Opinii Homo Homini wynika, że gdyby wybory do Sejmu odbywały się w miniony weekend, to na Platformę Obywatelską głosowałoby 38 procent Polaków, a na Prawo i Sprawiedliwość 27,3 procent. Sojusz Lewicy Demokratycznej uzyskałby 14,4 procent głosów. W Sejmie znaleźliby się też politycy ugrupowania Janusza Palikota z poparciem 5,1 procent. Polskie Stronnictwo Ludowe uzyskałoby 4,7 procent głosów. Frekwencja wyniosłaby 56 procent.

Grzegorz Napieralski uważa, że Ryszard Kalisz stracił miejsce w zarządzie SLD, ponieważ wziął udział w kongresie Ruchu Poparcia Janusza Palikota. Kalisz nie otrzymał w sobotę wotum zaufania od delegatów Konwencji Krajowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Tym samym stracił miejsce w zarządzie partii.

Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski powiedział w "Sygnałach Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że delegaci negatywnie ocenili Ryszarda Kalisza. To "żółta kartka" dla tego polityka. Szef SLD wyraził przekonanie, że Kalisz powinien wyciągnąć z tego wnioski.

Grzegorz Napieralski zaprzeczył jakoby politycy SLD mieli ograniczenia dotyczące występowania w mediach. Wyjaśnił, że władze partii zaproponowały, aby w weekendowych programach występowała większa niż dotychczas liczba działaczy. Audycje mają być dzięki temu ciekawsze.

Komisja konstytucyjna

Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Grzegorz Napieralski pozytywnie ocenił planowane przez Platformę Obywatelską powołanie w Sejmie komisji konstytucyjnej. Szef SLD powiedział w "Sygnałach Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że komisja powinna przygotować dla przyszłego parlamentu wnioski dotyczące funkcjonowania ustawy zasadniczej.

Grzegorz Napieralski przypomniał, że Sojuszowi od dawna zależało na powołaniu komisji konstytucyjnej. Miałaby ona ocenić, jak sprawdzają się rozwiązania zawarte w ustawie zasadniczej. Zdaniem szefa SLD, w obradach komisji powinni uczestniczyć byli prezydenci, szefowie rządów i przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego.

W komisji konstytucyjnej ma się znaleźć dwóch przedstawicieli SLD. Jednym z nich może być profesor prawa konstytucyjnego poseł Jarosław Matwiejuk. Szef Sojuszu dodał, że choć ma zastrzeżenia do proponowanego przez PO przewodniczącego komisji - Jarosława Gowina, to nie będzie się sprzeciwiał jego wyborowi.

Wniosek o powołanie komisji klub Platformy Obywatelskiej ma w tym tygodniu skierować do marszałka Sejmu.

to