Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jan Odyniec 08.02.2021

Pozytywna ocena działań rządu i obiecujące prognozy. MFW o polskiej gospodarce w obliczu pandemii

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje powrót Polski w tym roku na ścieżkę wzrostu gospodarczego i mocne odbicie w roku 2022. W dorocznym raporcie z przeglądu gospodarki naszego kraju Fundusz dobrze ocenił działania polskiego rządu w obliczu kryzysu spowodowanego przez pandemię koronawirusa.

Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego zatwierdziła doroczny raport z przeglądu polskiej gospodarki przygotowany w ramach artykułu IV statutu tej organizacji. - W tym przeglądzie Fundusz pozytywnie ocenia stan polskiej gospodarki oraz reakcję rządu na kryzys - powiedział Polskiemu Radiu dyrektor wykonawczy MFW Piotr Trąbiński.

premier morawiecki free tt 663 .jpg
Premier: wygramy z kryzysem dzięki solidarności i rządowym programom
Posłuchaj
00:53 MFW Wałkuski IAR.mp3 MFW pozytywnie ocenia sytuację Polski w obliczu kryzysu wywołanego pandemią. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Pozytywna ocena dla rządu

Fundusz szacuje, że w 2020 roku Polska zanotowała spadek Produktu Krajowego Brutto o 3,4 procent.  W tym roku PKB ma wzrosnąć o 2,7 procent a w przyszłym o 5,1 procent. - Zdaniem Funduszu Polska jest jednym z najmniej dotkniętych kryzysem krajów Unii Europejskiej. Również na tle innych krajów świata wypadamy bardzo dobrze - dodał dyrektor wykonawczy MFW.

W raporcie z przeglądu polskiej gospodarki Fundusz chwali "zdecydowaną i efektywną" politykę gospodarczą polskich władz co zapobiegło "destrukcyjnej utracie miejsc pracy i bankructwom".

Czytaj również:

Mocne filary polskiej gospodarki

Międzynarodowy Fundusz Walutowy odnotowuje wzrost deficytu budżetowego Polski w 2020 roku, ale prognozuje jego spadek do 3,25 proc. PKB i stabilizację zadłużenia państwa na poziomie 58 proc. PKB. - Fundusz wskazuje na to, że pozycja fiskalna Polski jest bardzo mocna. Mamy zasoby fiskalne, które można przeznaczyć na przeciwdziałanie ewentualnej kolejnej fali kryzysu albo na odbudowę gospodarki - powiedział Piotr Trąbiński.

warszawa1200.jpg
KE: w 2021 roku Polska jednym z krajów unijnych z najmniejszym deficytem sektora państwowego

ZOBACZ: dyrektor wykonawczy w MFW Piotr Trąbiński o sytuacji gospodarczej Polski

Międzynarodowy Fundusz Walutowy stwierdził, że mocne filary polskiej gospodarki, prężność sektora przedsiębiorstw i rynku pracy połączone z rządowym wsparciem i dotacjami Unii Europejskiej powinny spowodować mocne odbicie. Głównym czynnikiem ryzyka w prognozach gospodarczych dla Polski jest trwająca pandemia COVID-19.

jmo