Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Kamil Starczyk 10.02.2021

106 mln zakażonych i prawie 2,5 mln ofiar śmiertelnych. COVID-19 na świecie

Kolejne kraje Europy zastanawiają się nad przedłużeniem restrykcji z powodu pandemii koronawirusa. Choć liczba nowych przypadków na świecie wyraźnie spada, to eksperci oraz władze poszczególnych krajów na kontynencie argumentują, że sytuacja nie poprawiła się jeszcze na tyle, by móc znieść większość obostrzeń.

W Niemczech restrykcje zostaną prawdopodobnie utrzymane co najmniej do marca. Po południu kanclerz Angela Merkel ma w tej sprawie rozmawiać z premierami poszczególnych landów i wówczas ma zapaść ostateczna decyzja.

Czytaj także:

Z kolei we Francji liczba nowych przypadków wyniosła właśnie 18 tysięcy, a miejscowy minister zdrowia Olivier Veran poinformował, że najprawdopodobniej nie będzie potrzeby przedłużania lockdownu.

Niemcy lockdown PAP-1200.jpg
Godzina policyjna do marca. Holenderski parlament przedłuża obostrzenia

Kwarantanny i obowiązkowe testy

Wielka Brytania tymczasem wprowadza obowiązek 10-dniowej kwarantanny w hotelach dla osób, przyjeżdżających z krajów, gdzie rozprzestrzeniają się nowe warianty wirusa. Brytyjski minister zdrowia Matt Hanckock poinformował, że koszt pobytu w hotelu, szacowany na 1750 funtów, ma pokryć sam podróżujący do Wielkiej Brytanii.

Z kolei Austria wprowadza obowiązek negatywnego testu na koronawirusa dla osób wracających z regionu Tyrolu. To właśnie tam miały pojawić się przypadki wariantu wirusa z RPA.

Szczepionki Pfizer-BioNTech i Moderna (opr. Maciej Zieliński/PAP) Szczepionki Pfizer-BioNTech i Moderna (opr. Maciej Zieliński/PAP)

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 334 tysiące osób, a łączna liczba zakażeń to 106 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

ks