Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Klaudia Hatała 13.10.2010

Smoleńsk: eksperci rozpoczęli pracę

Grupa polskich specjalistów prowadzi prace badawcze na miejscu katastrofy Tu-154M.

Do Smoleńska przyjechali archeolodzy, geolodzy i geodeci. Prace polskiego zespołu nadzoruje prokurator wojskowy ppłk. Tomasz Mackiewicz. Polscy eksperci mają dwa tygodnie na szczegółowe badania powierzchniowe terenu, na którym rozbił się 10 kwietnia prezydencki Tupolew.

W gronie specjalistów, którzy przyjechali na lotnisko Sewiernyj są między innymi: archeolodzy, geolodzy i geodeci.

W badaniach uczestniczyć będą również rosyjscy prokuratorzy.

Zakres prac, na które strona rosyjska wyraziła zgodę obejmuje tak zwane badania powierzchniowe. Powodzenie misji w znacznej mierze uzależnione jest od warunków pogodowych. Niestety rosyjscy synoptycy zapowiadają przymrozki i opadu śniegu. Jednak - zdaniem prokuratora Tomasz Mackiewicza - tylko dramatyczne pogorszenie pogody może przerwać badania.

Podzielą teren na działki

Jako pierwsi pracę rozpoczęli geodeci. Ich zadaniem jest wyznaczenie działek o powierzchni kilku metrów kwadratowych, na których będą prowadzone poszukiwania. Następnie geolodzy ustalą rodzaj gruntu - tak, aby archeolodzy wiedzieli, jakiego rodzaju sprzętu użyć do sondowania ziemi.

Zadaniem polskich specjalistów jest szczegółowe opisanie wszystkich przedmiotów, jakie znajdują się jeszcze na miejscu katastrofy, a następnie wskazanie tych, które mają związek z tragedią.

Łąka, na której rozbił się 10 kwietnia samolot wiozący prezydenta Lecha Kaczyńskiego i 95 towarzyszących mu osób została ogrodzona siatką. Teren jest pilnowany przez patrole rosyjskiej milicji. Na czas trwania badań archeologicznych strona rosyjska wprowadziła obostrzenia związane z dostępem do tego miejsca.

Prace potrwają do 28 października.

kh