Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Michał Fabisiak 11.02.2021

UOKiK przejmie kompetencje Rzecznika Finansowego? Sejm pracuje nad projektem

W Sejmie trwają pracę nad projektem ustawy o rozpatrywaniu reklamacji i sporów klientów podmiotów rynku finansowego. Przewiduje on m.in. likwidację Rzecznika Finansowego i przekazanie jego kompetencji prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Decyzją posłów nad szczegółowymi zapisami rządowego projektu będzie pracować teraz podkomisja sejmowa. 

Projekt dotyczący likwidacji Rzecznika Finansowego dzieli polityków w Sejmie i to nawet wewnątrz obozu rządzącego. - W opinii rządu ten projekt jednoznacznie poprawi sytuację konsumenta na rynku finansowym. Mam nadzieję, że podczas prac podkomisji będziemy mogli wszystkich państwa do tego przekonać - mówi wiceminister finansów Piotr Patkowski. Zapewnienia rządu nie przekonują jednak opozycji. Poseł Polski 2050 Hanna Gill-Piątek uważa, że w sprawie projektu powinno zostać przeprowadzone wysłuchanie publiczne.

Czytaj więcej
rzecznik finansowy 1200 Forum.jpg
Sejm: projekt likwidujący instytucję Rzecznika Finansowego trafił do podkomisji

- Z powodu tego, że to jest po prostu bardzo ważna instytucja, którą próbuje się zlikwidować i przenieść jej obowiązki do urzędu, których tych obowiązków sprawować nie będzie - tłumaczy Gill-Piątek. Krytycznie o pomyśle likwidacji Rzecznika Finansowego wypowiadają się również posłowie Koalicji Obywatelskiej. 

- Jest to organ kadencyjny, niezależny, niepolityczny. Głównym zakresem jego działania jest dbanie o prawa klientów instytucji finansowych jako konsumentów. Argumenty, które dotyczą dziś zlikwidowania tej instytucji, to zabranie konsumentom instytucji finansowych odpowiedniego wsparcia, które dobrze funkcjonowało. Czy UOKiK może sprawować dobrze zadania, do których został powołany Rzecznik Finansowy? Pomimo posiadania uprawnień prezes UOKiK nie podjął żadnej inicjatywy ustawodawczej dotyczącej ochrony praw konsumenckich instytucji finansowych - mówi posłanka KO Krystyna Skowrońska. W jej ocenie w procesie reorganizacji struktury i przekazania kompetencji Rzecznika do UOKiK dotychczasowy dorobek Rzecznika Ubezpieczonych, a następnie Rzecznika Finansowego i jego Biura zostanie "zmarnowany".

Zdaniem posła klubu PiS Tadeusz Cymański, że sprawa jest ogromnej wagi, a obie instytucje cieszą się uznaniem, dlatego potrzebne są dalsze prace nad projektem. - Uważałem i uważam, że przeforsowanie tak ważnej ustawy byłoby błędem. Byłoby niewybaczalnym błędem, gdyby to zostało zrobione byle jak. Chciałbym mieć nadzieję, że wypracujemy taki kształt tej ustawy, że interesy konsumentów, zwłaszcza indywidualnych, tych najsłabszych, które były w gestii zainteresowania rzecznika, nie ucierpią - mówi poseł PiS. Cymański podkreślił, że możliwe jest wprowadzenie poprawek do ustawy, które mogą zostać wypracowane podczas posiedzenia prac komisji sejmowej.

Czytaj więcej
bank 1200.jpg
Zwiększenie odporności sektora bankowego. Sejmowa komisja za nowelizacją przepisów

- Mamy świadomość tego, że przy tak trudnych projektach, przy tak wrażliwym systemie, jakim jest ochrona klientów, gdy mamy pojedynczego człowieka kontra największe korporacje - nie w Polsce, ale na świecie - taki projekt może budzić wątpliwości. Naszym celem jest te wątpliwości rozwiać - wyjaśnia wiceminister Patkowski.

W uzasadnieniu do projektu podano, że obecnie znaczna część kompetencji prezesa UOKiK jest powielana przez Rzecznika Finansowego. Powołano się przy tym na raport Najwyższej Izby Kontroli z 2013 r., z którego wynika, że główną przyczyną problemów konsumentów z uzyskaniem niezbędnej pomocy jest rozproszenie kompetencji między poszczególnymi organami i instytucjami, odpowiedzialnymi za ochronę konsumentów. 

FM, PolskieRadio24.pl