Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Błaszczyk 12.02.2021

"Nie tylko pandemia COVID-19". Główne zadania prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia

Przygotowanie strategii funkcjonowania służby zdrowia po zakończeniu pandemii będzie podstawowym zadaniem Rady do spraw Ochrony Zdrowia. Nowe gremium doradcze powołał w piątek prezydent Andrzej Duda. 
  • Prezydent Andrzej Duda powołał Radę Ochrony Zdrowia. 21-osobowe gremium, które tworzą lekarze i eksperci medyczni, wchodzi w skład prezydenckiej Narodowej Rady Rozwoju
  • Szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych podkreśliła, że wszelkie nowe rozwiązania ustawowe będą wypracowywane w porozumieniu z resortem zdrowia
  • - Prezydent poprzez Narodową Radę Rozwoju chce patrzeć poza bieżący okres, chce przyjrzeć się wyzwaniom i przygotować strategię na przyszłość, która wychodzi poza zakres bieżącej debaty publicznej i politycznej - powiedziała szefowa KPRP
marek-zuber.jpg
Zuber: eksport wyciąga nas z koronawirusowego dołka

Szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych podkreśliła, że wszelkie nowe rozwiązania ustawowe będą wypracowywane w porozumieniu z resortem zdrowia. - Prezydent poprzez Narodową Radę Rozwoju chce patrzeć poza bieżący okres, chce przyjrzeć się wyzwaniom i przygotować strategię na przyszłość, która wychodzi poza zakres bieżącej debaty publicznej i politycznej - powiedziała szefowa KPRP.

Czytaj także: 

21 ekspertów

21-osobowa Rada złożona z lekarzy i ekspertów medycznych wchodzi w skład prezydenckiej Narodowej Rady Rozwoju. Jej przewodniczącym został profesor Piotr Czauderna z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak podkreślił, choć głównym wyzwaniem jest pandemia, to równie istotna jest strategia systemu ochrony zdrowia na przyszłość. - Mamy sytuację z tak zwanym długiem zdrowotnym, gdzie część pacjentów nie otrzymała opieki zdrowotnej na skutek pandemii, a pod koniec roku z różnych powodów wzrosła liczba zgonów - wskazał profesor Piotr Czauderna z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.


Posłuchaj
00:28 mamy dlug zdrowotny.mp3  - Problem zdrowia psychicznego w okresie epidemii, zarówno w odniesieniu do dzieci, jak i seniorów, problem głównych zagrożeń zdrowotnych - choroby serca i naczyń, choroby układu krążenia, bo to jest główny zabójca Polaków, muszą w pewien sposób zostać poruszone na posiedzeniach Rady - wyliczał profesor Piotr Czauderna (IAR)

 

W poprzedniej kadencji prezydenta sekcja zdrowotna Narodowej Rady Rozwoju wypracowała między innymi projekty ustaw o Narodowej Strategii Onkologicznej, Centrach Zdrowia 75+ oraz przepisy dotyczące zakazu korzystania z solariów przez dzieci i młodzież.

W skład Rady do spraw Ochrony Zdrowia weszli między innymi były minister zdrowia Marek Balicki, były Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, a także prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych doktor Michał Sutkowski.


Ministerstwo Zdrowia: 6397 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, 247 zgonów. (PAP) Ministerstwo Zdrowia: 6397 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, 247 zgonów. (PAP)

mbl