Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Izabela Tomaszewska 15.02.2021

"Wspólnie możemy dokonać więcej". Premier Mateusz Morawiecki o Grupie Wyszehradzkiej

Premier Mateusz Morawiecki, dziękując w imieniu Polski i polskiej prezydencji w V4 za 30 lat współpracy wyszehradzkiej, w opublikowanym w poniedziałek tekście w węgierskim dzienniku "Magyar Nemzet"  stwierdził, że "wspólnie możemy dokonać więcej".

Mateusz Morawiecki przypomniał, że członkami założycielami V4: Polską, Węgrami i Czechosłowacją, a potem Czechami i Słowacją kierowało pragnienie współpracy regionalnej i przynależności do rodziny europejskiej, a przystąpienie do UE miało aktywny wpływ na ich rozwój polityczny i wzmocniło ich konkurencyjność gospodarczą.

grupa wyszechradzka 1991 pap 280.jpg
Grupa Wyszehradzka obchodzi 30. urodziny. Jak dziś wygląda współpraca w ramach V4?


"Siła Grupy Wyszehradzkiej ujawnia się dziś w jej współpracy, w mocniejszej pozycji przetargowej w strukturach UE, w reprezentowaniu interesów regionu oraz w przedstawianiu naszych celów strategicznych na scenie międzynarodowej" - podkreślił premier.

"Pole wspólnych interesów jest bardzo szerokie"

Zaznaczył, że choć kraje V4 nie zgadzają się ze sobą we wszystkim, to pole ich wspólnych interesów jest bardzo szerokie. "Dowodzi tego regularna i intensywna współpraca w dziesiątkach sfer branżowych, takich jak bezpieczeństwo, migracja czy solidarność polityczna, ale też rozwijanie wspólnego rynku i gospodarki cyfrowej" - napisał Mateusz Morawiecki.

Premier zaznaczył, że w ciągu ostatnich 30 lat kraje V4 dokonały ogromnego skoku naprzód budując gospodarkę, która stanowi silną konkurencję i z powodzeniem rywalizuje z rynkami zachodnimi.


Jednym z najważniejszych sukcesów V4 nazwał utworzenie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, który od początku pełnił kluczową rolę w zbliżaniu do siebie społeczeństw, pogłębianiu wzajemnego zrozumienia i wiedzy o wspólnej historii.

"Pandemia, która wybuchła także w Europie, wyraźnie pokazała znaczenie dobrosąsiedzkiej współpracy w zwalczaniu skutków sytuacji kryzysowych. Dzielenie się informacjami i know-how, wysyłanie środków medycznych między krajami Grupy czy utworzenie pandemicznego centrum koordynacyjnego V4 to tylko niektóre możliwości przyczyniające się do utrzymania zagrożenia w ryzach i uzgadniania działań w walce z pandemią" - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Podkreślił, że więzy miedzy Polską i Węgrami, które wykształciły się na przestrzeni dziejów, są wyjątkowo silne.

Czytaj także:

"Jesteśmy dumni, że nasi obywatele patrzą na siebie jak na braci. Jestem przekonany, że to poczucie umożliwi nam w następnych miesiącach i latach dalsze wzmocnienie długoterminowej współpracy i przyjaźni. Dzięki naszej solidarności przezwyciężymy skutki pandemii i będziemy wspólnie działać na rzecz naszego regionu i całej UE" - napisał premier.

Dlatego, podkreślił Mateusz Morawiecki, mimo pandemii "śmiało patrzymy w przyszłość". Przypomniał przy tym hasło polskiej prezydencji w V4 "Back on Track", której celem jest jak najszybszy powrót na drogę rozwijania wzajemnych kontaktów społecznych i ich ożywiania.

"Dziś Grupa Wyszehradzka to region dynamicznego, zrównoważonego rozwoju o ogromnej sile przyciągania inwestycji, który dąży do kreatywnego przywództwa w sercu Europy. Dlatego z ogromnymi oczekiwaniami wkraczamy w nową dekadę i wierzymy w kontynuowanie aktywnej i efektywnej współpracy w ramach V4, która służy naszym obywatelom, krajom i całej UE" - zaznaczył premier, dziękując w imieniu polskiej prezydencji w V4 i całego narodu polskiego za 30-letnią ścisłą i braterską współpracę.

itom