Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Martin Ruszkiewicz 17.02.2021

Reprywatyzacja w Warszawie. Prokurator Generalny skierował do SN skargę nadzwyczajną

Chodzi o prawomocny wyrok z 2014 roku. To z kolei efekt apelacji od innego wyroku z 2009 roku, w którym Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa orzekł nakaz opróżnienia i opuszczenia przez kobietę i jej syna zajmowanego lokalu mieszkalnego w kamienicy przy ulicy Dąbrowskiego 18.

W 2002 roku prezydent Warszawy ustanowił na 99 lat prawo użytkowania wieczystego wspomnianej nieruchomości na rzecz dwóch braci.

sąd wyrok forum 1200 .jpg
Uchylona kolejna decyzja komisji weryfikacyjnej. Dotyczy kamienicy, którą odzyskał znany adwokat

"Wkrótce podjęto działania zmierzające do usunięcia lokatorów z zajmowanych przez nich lokali, między innymi poprzez wypowiedzenie dotychczasowych umów najmu. Tak stało się z pozwaną i jej synem. Mimo odwołania od wyroku, Sąd Okręgowy oddalił apelację, a w 2010 roku lokal został wydany jednemu z braci na skutek egzekucji komorniczej. W międzyczasie bracia wystąpili do sądu o zasądzenie od pozwanej matki i syna kwoty blisko 40 tysięcy złotych wraz z ustawowymi odsetkami w związku z użytkowaniem lokalu bez tytułu prawnego" - napisano w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Czytaj także:

Zdaniem strony składającej skargę nadzwyczajną sądy rozpoznające sprawę pozwanej nie podjęły stosownych działań, by wyjaśnić wszystkie okoliczności sprawy, mimo podniesienia szeregu zarzutów wobec postępowania z lokatorami i to nie bezpośrednio przez właścicieli nieruchomości, ale przez osoby będące ich przedstawicielami.

"Ponadto sądy nie wyjaśniły zarzutów dotyczących braku obiektywizmu biegłego, który wydał opinię o wartości lokalu mieszkalnego. Był on bowiem związany finansowo ze stroną powodową. Co więcej, przy orzekaniu nie wzięto pod uwagę nakładów poniesionych przez pozwaną od 1990 roku, a wpływających na polepszenie standardu lokalu mieszkalnego i doprowadzenia go do stanu używalności" - czytamy w komunikacie.

mr