Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Jan Odyniec 17.02.2021

PiS na czele sondażu, Koalicja Obywatelska przegrywa z ugrupowaniem Hołowni

Prawo i Sprawiedliwość zyskuje, traci Koalicja Obywatelska, która ustępuje nawet niedawno powstałemu ugrupowaniu Szymona Hołowni Polska 2050. W Sejmie znalazłoby się maksymalnie 5 ugrupowań - tak wynika z najnowszego sondażu pracowni Social Changes przeprowadzonego na zlecenie portalu wPolityce.pl.

W badaniu pracowni Social Changes przyjęto dwa możliwe scenariusze: start ugrupowań mających reprezentację w Sejmie od wyborów oraz układ, w którym do wyborów staje także powstałe niedawno ugrupowanie Polska 2050, dopiero od środy mające w Sejmie koło poselskie.

1200_Hołownia_Budka_Forum.png
Kółko Hołowni, krzyżyk Budki. Felieton Miłosza Manasterskiego

PiS zyskuje, KO traci

W pierwszym scenariuszu poparcie dla Zjednoczonej Prawicy zadeklarowało 33 proc. respondentów, co oznacza wzrost o 3 pkt. proc. w stosunku do poprzednich badań pracowni Social Changes dla wPolityce.pl. Koalicję Obywatelską popiera 24 proc. badanych (-1 pkt. proc.), zaś podium zamyka Lewica, mogąca liczyć na 15 proc. poparcia (+4 pkt. proc.).

W Sejmie znalazłaby się jeszcze Konfederacja ciesząca się poparciem 9 proc. badanych (-1 pkt. proc.). Zarówno Kukiz'15 jak i PSL-Koalicja Polska znalazłyby się poza Sejmem. Obie partie, mając po 3 proc. poparcia, notują straty (odpowiednio -3 i -1 pkt. proc.).

Czytaj również:

Aż 13 proc. wyborców deklaruje poparcie innego ugrupowania.

Ugrupowanie Hołowni wyprzedza KO

po slaskie pap 1200 .jpg
Działacze Hołowni przeszli do PO. Duże zmiany w lokalnych strukturach

W drugim scenariuszu, w którym w sondażu wzięto pod uwagę start Polski 2050 w wyborach, zmienia się przede wszystkim poparcie Koalicji Obywatelskiej, ale nie tylko. Zjednoczona Prawica mogłaby liczyć w tym układzie na 30 proc. poparcia, co oznacza wzrost o 1 pkt. proc.

Inaczej wygląda sytuacja na kolejnych miejscach, Polska 2050 wyprzedza bowiem Koalicję Obywatelską, ciesząc się poparciem wynoszącym 23 proc. - bez zmian w stosunku do poprzedniego badania. Koalicja Obywatelska, zepchnięta na trzecie miejsce, mogłaby liczyć na poparcie rzędu 17 proc. (-3 pkt. proc.).

Poza podium, a wciąż w Sejmie, znalazłyby się Lewica z 12-procentowym poparciem (+2 pkt. proc) i Konfederacja, mogąca liczyć na 10 proc. poparcia (+1). Wciąż pod progiem pozostają Kukiz'15 i PSL-Koalicja Polska, mające po 3 proc. poparcia (odpowiednio -2 i +1 pkt. proc.).

W tym układzie tylko 2 proc. wyborców deklaruje poparcie innego ugrupowania.

Jaka będzie frekwencja?

Jak podaje wPolityce.pl, frekwencja w wyborach miałaby wynieść 64 proc., przy czym 44 proc. wyborców twierdzi, że "zdecydowanie" pójdzie na wybory, a 20 proc. zaznaczyło opcję "raczej tak". Niechęć do udziału w wyborach wyraziło 26 proc. badanych, po 13 proc. "zdecydowanie" i "raczej" nie chce głosować. 10 proc. respondentów jeszcze nie wie, czy pójdzie do urn.

"Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1095 osób w dniach od 12 do 15 lutego 2021 roku" - czytamy na stronie wPolityce.pl.

wPolityce.pl, jmo