Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Przemysław Goławski 18.02.2021

Maląg o prorodzinnych rozwiązaniach Grupy V4: będziemy chcieli zainicjować wspólne dalsze działania

- Chcemy zainicjować dalsze wspólne działania, aby państwa Grupy Wyszehradzkiej wnosiły w Europie pozytywne wartości i zmieniały mentalność mówienia o rodzinie - powiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przed rozmowami z ministrami grupy V4.

Minister Marlena Maląg poinformowała, że w czwartek na wideokonferencji z ministrami rodziny grupy V4 odbędzie się dyskusja m.in. na temat polityki demograficznej.

- Chcemy zwrócić uwagę na dobre praktyki każdego z krajów, które już zostały podjęte i jakie są ich efekty - powiedziała. Kolejny raz podkreśliła, że rodzina jest w centrum działań rządu Prawa i Sprawiedliwości od czasu objęcia władzy, czyli od 2015 r.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
mid-V4 Kraków PAP 1200.jpg
Szczyt V4. Ekspert: gospodarki tych krajów przez 30 lat rozwijały się w imponujący sposób

- To właśnie wtedy zrodziły się i zostały wdrożone wszystkie programy, które podniosły godność rodziny, były inwestycją w kapitał ludzki i które pomimo tego trudnego czasu, w którym jesteśmy dzisiaj, walki z pandemią koronawirusa, dalej są kontynuowane. Bo właśnie inwestycja w kapitał ludzki jest najważniejsza i najcenniejsza - powiedziała. Wskazała, że te zagadnienia będą przedmiotem rozmów państw Grupy Wyszehradzkiej.

- O tych programach, które każde z państw proponuje swoim obywatelom, będziemy dzisiaj rozmawiać. Ale też będziemy chcieli zainicjować wspólne dalsze działania, aby państwa V4 były państwami, które w Europie wnoszą pozytywne wartości, które zmieniają mentalność mówienia o rodzinie, która jest fundamentem i wyzwaniem. Wszystkie działania, które rząd podejmuje, powinny być skierowane na rodzinę - powiedziała minister Maląg.

Czytaj także:

30-lecie Grupy Wyszehradzkiej

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną regionalną formą współpracy Polski, Czech, Słowacji i Węgier i określana jest jako jeden z owoców upadku komunizmu i transformacji ustrojowej w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Za umowną datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy ówcześni prezydenci Polski Lech Wałęsa i Czechosłowacji Vaclav Havel oraz premier Węgier Jozsef Antall podpisali deklarację określającą cele i warunki wzajemnej współpracy. Miało to miejsce w węgierskim Wyszehradzie, gdzie w XIV wieku spotykali się królowie Polski, Czech i Węgier na negocjacje gospodarcze i polityczne.

pg