Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Izabela Tomaszewska 26.02.2021

Produkcja szczepionek przeciw COVID-19 w Polsce? Rada Europejska rozważa taką możliwość

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że na wideoszczycie Rady Europejskiej padła propozycja by, w przypadku gdy firmy farmaceutyczne nie wywiążą się z terminowych dostaw szczepionek, Unia Europejska umożliwiła innym podmiotom ich produkcję.

Preparaty miałyby powstawać na podstawie patentów szczepionek dopuszczonych wewnątrz Wspólnoty.

astraz mid-epa08998653 1200.jpg
Zmiana w programie szczepień. Seniorom od 65 do 69 lat będzie podawany preparat firmy AstraZeneca

- Chodzi o to, by odejść od sytuacji, w której inne firmy farmaceutyczne mają możliwości produkcyjne, natomiast nie mogą tych szczepionek produkować, ponieważ patenty posiadają inne firmy -  wyjaśniał rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślił, że koncerny posiadają te patenty między innymi dlatego, że państwa Unii Europejskiej współfinansowały proces badawczy na terenie Unii.

Posłuchaj
00:26 muller.mp3 Rzecznik rządu o produkcji szczepionek w Polsce (IAR)

Piotr Müller powiedział również, że rząd od kilku miesięcy bada ewentualność produkcji szczepionek w kraju. Dodał, że niektóre koncerny i niektórzy naukowcy deklarują, że takie fabryki mogłyby powstać na terenie Polski. Aby tak się stało, potrzebne jest też prawo patentowe w zakresie danej szczepionki, którego właścicielem są obecnie koncerny farmaceutyczne.

Czytaj także:

W połowie lutego wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że w warszawskiej Polfie Tarchomin ruszy niebawem rozlewnia szczepionki przeciw COVID-19. Jak mówił, koszt przygotowania tego procesu szacuje się na 40 milionów złotych.

itom