Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Joanna Twardowska 12.03.2021

ONZ: 45 państw domaga się uwolnienia Aleksieja Nawalnego

Podczas sesji Rady Praw Człowieka ONZ 45 państw, wśród nich Polska, podpisało apel o natychmiastowe uwolnienie Aleksieja Nawalnego, skazanego w Rosji na 2,5 roku łagru. Wniosek w imieniu apelujących krajów odczytał w Genewie stały przedstawiciel Polski przy tamtejszym biurze ONZ Zbigniew Czech.

List przedstawiono podczas sesji Rady Praw Człowieka ONZ. Sygnujące go państwa wzywają w nim Federację Rosyjską do natychmiastowego uwolnienia Aleksieja Nawalnego oraz innych "niezgodnie z prawem i arbitralnie zatrzymanych, w tym za korzystanie z prawa do pokojowego gromadzenia się i stowarzyszania, wolności opinii i wyrazu oraz wolności religii i poglądów".

Czytaj także:
nawalny free 1200.jpg
Nawalny przekazał pierwszą wiadomość z miejsca uwięzienia

Zwrócono również uwagę na niepokojąco dużą liczbę aresztowanych podczas demonstracji poparcia dla Aleksieja Nawalnego. Wcześniej Rosja reagowała na podobną krytykę oskarżeniami o ingerencje w jej wewnętrzne sprawy.

Czytaj także:

Polityczne motywacje

Państwa-sygnytariusze apelu podkreślają, że aresztowanie i uwięzienie rosyjskiego opozycjonisty było motywowane politycznie. Zwracają również uwagę, że nie do zaakceptowania są działania rosyjskich instytucji - władz państwowych i sądownictwa. Przypominają również o zobowiązaniach Rosji, zawartych w wielu konwencjach i umowach, dotyczących wolności i bezpieczeństwa osób, a także ich prawa do uczciwego procesu.

Przywołano też wciąż niewyjaśnione otrucie Aleksieja Nawalnego oraz decyzję Europejskiego Trybunały Praw Człowieka, który domagał się jego uwolnienia w związku z zagrożeniem dla jego zdrowia i życia w kolonii karnej.

Czytaj także:
nawalny free 1200.jpg
"Wniósł wielki wkład w demaskowanie korupcji". Nawalny laureatem Nagrody Niemcowa

Erozja praw człowieka

Uwięzienie Aleksieja Nawalnego, twarde represje wobec jego sojuszników, obrońców i mediów uznano za dowód erozji praw człowieka i społeczeństwa obywatelskiego w Rosji. 

1 marca eksperci Narodów Zjednoczonych od praw człowieka przekazali, że władze Rosji odpowiadają za zeszłoroczne otrucie Aleksieja Nawalnego, wojskową trucizną Nowiczok, oraz wezwali do międzynarodowego śledztwa. Moskwa odrzuca oskarżenia twierdząc, że są bezpodstawne.

jbt