PolskieRadio24.pl
Jakub Pogorzelski 13.03.2021

Ekstraklasa: Legia - Warta. Mladenović pogrążył dzielnego beniaminka

Legia Warszawa w ostatnim sobotnim meczu 21. kolejki wygrała z Wartą Poznań 3:2. Mistrzowie Polski do ostatnich sekund musieli się obawiać o końcowy rezultat, a beniaminek może żałować, że trafił na tak udany mecz Filipa Mladenovicia, autora dwóch bramek i asysty.

Błyskawicznie na prowadzenie wyszli gospodarze. Już w trzeciej minucie po krótkim rozegraniu rzutu rożnego i dośrodkowaniu na skraj pola karnego, piłkę przejął niepilnowany Filip Mladenović, którego strzał odbił się jeszcze od jednego z rywali i zapewnił Legii prowadzenie.

Bundesliga: Lewandowski goni Muellera. Historyczny gol Polaka, Bayern wygrał z Werderem

Podopieczni Czesława Michniewicza mieli pełną kontrolę nad meczem, cierpliwie budując kolejne ataki pozycyjne. Swoją szansę miał Lopes, groźny strzał oddał z rzutu wolnego oddał też Bartosz Slisz. W 28. minucie zobaczyliśmy Ekstraklasę w całej okazałości - Warta podczas jednej z nielicznych chwil przy piłce na połowie rywali rozegrała piłkę do prawej strony, a wrzucający piłkę w pole karne Jan Grzesik zaskoczył Artura Boruca i zagranie nazywane centrostrzałem dało piłkarzom z Poznania wyrównanie.

Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać, zaledwie trzy minuty później po wrzutce z lewej strony Mladenovicia, akcję celnym strzałem zamknął Paweł Wszołek, dla którego był to gol w drugim kolejnym meczu. Ambitny beniaminek tuż przed przerwą dwukrotnie za sprawą Kuzimskiego mógł ponownie doprowadzić do remisu, lecz to Legia schodziła na przerwę jako zespół wygrywający.

W przerwie Michniewicz zdecydował się na zmianę i wprowadzenie do gry Tomasa Pekharta - ostatnio kontuzjowanego najlepszego strzelca Ekstraklasy. Czech nie miał jednak udziału przy trzecim golu dla swojej drużyny. W 60. minucie znakomite otwierające podanie zagrał Kapustka, do piłki w polu karnym doszedł Wszołek, który zagrał do środka. Tam uderzył Luquinhas, a jego strzał dobił głową Mladenović.

Legioniści dominowali, ale goście nadal szukali swoich szans - dogodną sytuację zmarnował Adam Zrelak, a następnie po zagraniu ręką Wszołka sędzia wskazał na "wapno". Rzut karny na gola zamienił Mateusz Kupczak, co dało gościom dodatkowy zastrzyk wiary w siebie. Bliski szczęścia po uderzeniu z rzutu wolnego był Kiełb, lecz piłka przeleciała nad bramką. Kluczowy moment meczu to ostatnia akcja meczu, gdy po zamieszaniu w polu karnym sędzia zatrzymał grę, aby system VAR sprawdził możliwe zagranie ręką Wieteski. Jak pokazały powtórki, mimo rozłożonych rąk, obrońca nie dopuścił się niedozwolonego zagrania.

Warta walczyła do końca, jednak było to za mało na choćby jeden punkt z mistrzami Polski.

Legia Warszawa - Warta Poznań 3:2 (2:1).

Bramki: 1:0 Filip Mladenovic (3), 1:1 Jan Grzesik (27), 2:1 Paweł Wszołek (30), 3:1 Filip Mladenovic (60), 3:2 Mateusz Kupczak (79-karny).

Żółta kartka - Legia Warszawa: Bartosz Slisz, Filip Mladenovic. Warta Poznań: Adam Zrelak, Aleks Ławniczak.

Sędzia: Piotr Lasyk (Bytom). Mecz bez udziału publiczności.

Legia Warszawa: Artur Boruc - Josip Juranovic, Mateusz Wieteska, Artem Szabanow - Paweł Wszołek, Bartosz Slisz, Bartosz Kapustka, Andre Martins (55. Walerian Gwilia), Luquinhas, Filip Mladenovic - Rafael Lopes (46. Tomas Pekhart).

Warta Poznań: Adrian Lis - Jan Grzesik, Robert Ivanov, Aleks Ławniczak, Jakub Kiełb - Makana Baku, Mateusz Czyżycki (69. Mariusz Rybicki), Mateusz Kupczak, Maciej Żurawski (90. Robert Janicki) - Mateusz Kuzimski, Adam Zrelak.

2021-03-14:

Górnik Zabrze - KGHM Zagłębie Lubin (15.00)
Lech Poznań - Piast Gliwice (17.30)

2021-03-15:
PGE FKS Stal Mielec - Podbeskidzie Bielsko-Biała (18.00)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. PGE FKS Stal Mielec 20 3 7 10 21-35 16 -14
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze