Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Błaszczyk 14.03.2021

Niemcy: przeciwnicy obostrzeń wyszli na ulice. Doszło do niewielkich starć z policją

W sobotę tysiące ludzi gromadziło się w kilku miastach niemieckich by protestować przeciwko obostrzeniom epidemicznym, pomimo tego że grozi trzecia fala zakażeń koronawirusem. Zdaniem specjalistów z Instytutu im. Roberta Kocha (RKI), ta fala już się rozpoczęła. 

koronawirus lotnisko 1200 shutterstock.jpg
"Potrójny mutant". Nowy wariant koronawirusa wykryty na lotnisku w Niemczech

Według agencji AFP policja w Monachium rozpędziła demonstrację, która zgromadziła kilka tysięcy osób w pobliżu bawarskiego parlamentu. Z kolei na północnym zachodzie kraju, w Dusseldorfie na ulice wyszło 2 tys. osób oraz wyjechały setki samochodów campingowych.

Czytaj także: 

W Dreźnie, w Saksonii, według lokalnej policji, przeciwko obostrzeniom związanymi z COVID-19 protestowały setki ludzi, w tym przeciwników szczepionek i aktywistów skrajnej prawicy. Większość z nich nie miała masek i nie przestrzegała dystansu społecznego. Policja przekazała, że usiłowała późnym popołudniem rozpędzić manifestujących, przez co doszło do niewielkich starć.

Zagrożenie trzecią falą pandemii

Do demonstracji dochodzi w czasie, gdy władze państwowe ostrzegają przed trzecią falą zakażeń koronawirusem. Zdaniem Instytutu im. Roberta Kocha (RKI), ta fala już się rozpoczęła. Szef Instytutu Lothar Wieler poinformował o tym w czwartek. - Mamy bardzo wyraźne powody, by twierdzić, że trzecia fala koronawirusa już się zaczęła. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni - wskazał w wywiadzie dla Stowarzyszenia Dziennikarzy ONZ (ACANU).

Posłuchaj
00:52 wybory do landdatagow spec - foltzer.mp3 Protest w Niemczech odbyły się na dzień przed lokalnymi wyborami do dwóch niemieckich landtagów. W centrum uwagi mediów znalazły tam się ujawnione ostatnio skandale związane z politykami chadecji - relacja Wojciecha Osińskiego (IAR)

Obostrzenia w Niemczech są surowe - bary, restauracje, obiekty kulinarne i sportowe oraz sklepy pozostają zamknięte od wielu miesięcy. Jak przekazała AFP, kanclerz Angela Merkel i przywódcy 16 krajów związkowych mają rozważyć podjęcie możliwych nowych środków przeciwepidemicznych 22 marca.

opr. Johns Hopkins University

W sobotę odnotowano w Niemczech 12 674 nowych przypadków zakażenia koronawirusem oraz 239 ofiar śmiertelnych. 


mbl