Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Paweł Bączek 16.03.2021

Nowe decyzje komisji weryfikacyjnej. Cofnięto reprywatyzację dwóch warszawskich nieruchomości

Komisja weryfikacyjna stwierdziła, że decyzje miasta dotyczące nieruchomości zlokalizowanych przy ul. Chmielnej 11 oraz Zagórnej 12a zostały podjęte z naruszeniem prawa, a lokatorom pokrzywdzonym w wyniku reprywatyzacji pierwszej nieruchomości przysługuje odszkodowanie.
prokuratura sąd sad sedzia F 1200.jpg
Uchylona kolejna decyzja komisji weryfikacyjnej. Dotyczy kamienicy, którą odzyskał znany adwokat

O decyzjach podjętych w toku postępowania rozpoznawczego komisja poinformowała za pośrednictwem komunikatu.

Czytaj także:

W przypadku nieruchomości przy ul. Chmielnej 11 komisja uznała, że decyzja prezydenta Warszawy w zakresie, w jakim ustalono w niej wymiar opłaty czynszu symbolicznego, podjęta została bez podstawy prawnej. Jak podkreślono, decyzja ta oparta była jedynie na zarządzeniu prezydenta stolicy, a ustalenie czynszu nastąpiło "bez przepisu spełniającego wymagania podstawy prawnej działania organu administracyjnego".

Komisja Weryfikacyjna F 1200.jpg
Komisja weryfikacyjna wydała kolejne decyzje ws. odszkodowań. Łącznie przyznano ich ponad 9 mln zł

"Jednocześnie komisja stwierdziła również, iż przy wydawaniu decyzji zmieniającej doszło do rażącego naruszenia prawa. Wobec powyższego decyzją z dnia 16 marca 2021 r. komisja weryfikacyjna stwierdziła, że decyzja prezydenta m.st. Warszawy z dnia 8 października 1998 r. została wydana z naruszeniem prawa w całości" - czytamy.

Jak zaznaczono, lokatorom pokrzywdzonym reprywatyzacją nieruchomości przy ul. Chmielnej 11 przysługuje prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia według obowiązujących wytycznych.

Nieruchomość przy ul. Zagórnej 12a

Na wtorkowym posiedzeniu komisja zajęła się również trzema decyzjami prezydenta Warszawy dotyczącymi nieruchomości przy ul. Zagórnej 12a.

"Komisja weryfikacyjna w toku przeprowadzonych postępowań rozpoznawczych stwierdziła, że prezydent m.st. Warszawy rażąco naruszył prawo, wydając trzy decyzje dotyczące dawnej nieruchomości warszawskiej i skierował ją do strony, która zmarła przed wydaniem decyzji" - poinformowano.

Decyzje zostały wydane w grudniu 2010 r. oraz w październiku 2011 r. mimo, że - jak podkreślono - "jedna z beneficjentek decyzji zmarła w lipcu 2010 r., a dwa tygodnie po śmierci beneficjentki na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia ustalono spadkobiercę zmarłej".

pb