Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Szewczuk 16.03.2021

Koronawirus na świecie. Już niemal 2,7 mln ofiar śmiertelnych zakażenia

"Nie ma powodów, by wstrzymywać szczepienia preparatem AstraZeneca" - powtarzają przedstawiciele Europejskiej Agencji Leków oraz Światowej Organizacji Zdrowia. Zarówno europejski regulator jak i agenda ONZ zebrali ekspertów na pilnych naradach po tym, jak kilkanaście krajów wstrzymało podawanie szczepionki. Dochodzenie w tej sprawie trwa, ale eksperci twierdzą, że według najnowszej wiedzy, preparat jest bezpieczny.

Szczepionka firmy AstraZeneca jest drugą najbardziej popularną na świecie. Jest podawana w 65 krajach. Jest też częścią programu pomocowego WHO o nazwie COVAX w którym bogate kraje płacą za szczepionki dla biedniejszych państw.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
koronawirus włochy rzym free shutt 1200 .jpg
Włochy zmagają się z brytyjską odmianą koronawirusa. Nowe zalecenia sanitarne w kraju

"Nie ma sygnałów, że zakrzepy zostały spowodowane przez szczepionkę"

Kontrowersje wokół preparatu pojawiły się kilka dni temu, kiedy to u pacjentów w Danii, Norwegii i we Włoszech wykryto zakrzepy krwi, a co najmniej dwie osoby zmarły. Szefowa Europejskiej Agencji Leków Emer Cooke powtórzyła po dzisiejszym spotkaniu, że szczepionka jest bezpieczna i może być podawana.

- Nie ma sygnałów, że zakrzepy zostały spowodowane przez szczepionkę. Zakrzepy nie pojawiły się w badaniach klinicznych, nie ma ich też na liście spodziewanych skutków ubocznych. W czasie testów pojawiły się u niektórych osób, ale ich liczba nie była większa niż ta notowana w całej populacji - dodała. Wcześniej także Światowa Organizacja Zdrowia apelowała, by nie wstrzymywać szczepień.

Posłuchaj
01:43 10963910_1.mp3 Kontrowersje wokół szczepionki AstraZeneca. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

120 mln zakażeń

Po informacjach o zakrzepach podawanie preparatu przerwało kilkanaście krajów w Europie. Część z nich jak Francja czy Włochy mówią, że dzisiejsze oświadczenia ekspertów są "obiecujące". Na razie jednak nie wznowiono podawania szczepionki.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 665 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 120 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

ms