Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Błaszczyk 22.03.2021

Aktualne obostrzenia epidemiczne na terenie całego kraju. Sprawdź, co zawiera rozporządzenie

W całej Polsce są zamknięte m.in. hotele i stoki narciarskie, a działalność galerii handlowych jest ograniczona. Obostrzenia mają potrwać do 9 kwietnia.
  • Obowiązują nowe, zaostrzone zasady bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa
  • Ograniczona została m.in. działalność galerii handlowych i hoteli, obiektów sportowych
  • Wprowadzono także limity osób w obiektach usługowych w zależności od powierzchni lokalu
  • Przyjezdnych do Polski zza granicy znów obowiązuje kwarantanna,  z wyłączeniem  m.in. przekraczających granicę służbowo kierowców, pilotów, rybaków i załóg pociągów
  • Szczegółowe informacje znajdują się poniżej
pandemia 1200 pap.jpg
"Pandemia nabiera tempa". Robert Knap o powodach wprowadzenia lockdownu

W myśl nowego rozporządzenia, w sklepach, obiektach usługowych i na pocztach może przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 m2 w przypadku obiektów i placówek o powierzchni przeznaczonej w celu sprzedaży lub świadczenia usług nie większej niż 100 m2, lub 1 osoba na 15 m2 w przypadku obiektów i placówek o powierzchni większej niż 100 m2.

Posłuchaj
00:52 obostgrzenia - spec - bialek .mp3 Od dziś w całej Polsce zamknięte są hotele, instytucje kulturalne i obiekty sportowe, a działalność galerii handlowych - zostaje ograniczona. Rząd zdecydował się rozszerzyć obostrzenia obowiązujące w czterech województwach na całą Polskę. I tak będzie przez trzy tygodnie - relacja Sylwii Białek (IAR)

Galerie handlowe, usługi fryzjerskie i kosmetyczne, gastronomia

Nowe obostrzenia oznaczają, że ograniczona jest działalność galerii handlowych w całej Polsce. Otwarte pozostaną jednak sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, czy sklepy z artykułami budowlanymi oraz punkty zajmujące się dystrybucją gier losowych. W galeriach mogą też działać zakłady fryzjerskie i optyczne, placówki bankowe i pralnie.

prof. Włodzimierz Gut 1200_b.jpg
Prof. Gut o sytuacji epidemicznej: istnieje zbyt duża tolerancja dla nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa

Do 9 kwietnia 2021 prowadzenie przez przedsiębiorców działalności związanej z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi oraz związanej z działalnością salonów tatuażu i piercingu jest dopuszczalne, pod warunkiem zapewnienia, aby w miejscu, w którym jest ona prowadzona, przebywali wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a stanowiska obsługi znajdują się w odległości co najmniej 1,5 m od siebie.

Działalność gastronomiczna, polegająca na przygotowaniu i podawaniu posiłków, jest możliwa wyłącznie w przypadku realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub w dostawie. Gastronomia będzie mogła serwować posiłki i napoje w pociągach objętych obowiązkową rezerwacją miejsc.

Obiekty sportowe, dyskoteki i kluby, kasyna

Nie mogą działać baseny, aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness, z wyjątkiem basenów, siłowni, klubów i centrów fitness działających w miejscach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów oraz dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych.

shutterstock_lockdown zamknięte restauracja 1200 gastronomia free.jpg
"Potrzebne twarde obostrzenia i termin ich zakończenia". Maria Libura o strategii walki z pandemią

Do 9 kwietnia wprowadzony jest zakaz prowadzenia dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni. Obostrzenia te nie dotyczą jednak sportowych klubów tanecznych.

Czytaj także:

Obowiązuje zakaz działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych oraz kasyn, z wyłączeniem kasyn internetowych. Zamknięte mają być kina, wesołe miasteczka, parki rozrywki i stoki narciarskie.

Transport, ograniczenia w hotelarstwie i organizacji targów

Zabronione jest także prowadzenie usług hotelarskich z wyjątkiem m.in. działalności hoteli robotniczych, hoteli dla pracowników sezonowych, czy hoteli dla osób wykonujących zawód medyczny. Z hoteli mogą korzystać załogi statków powietrznych, kierowcy wykonujący transport drogowy, członkowie obsady pociągu, goście będący kontrolerami Najwyższej Izby Kontroli, czy dziennikarze w związku z wykonywaniem zawodu.

Aktualne obostrzenia Ministerstwo Zdrowia. WIĘCEJ: https://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2698680

Opublikowany przez PolskieRadio24.pl Środa, 17 marca 2021

Z kolei prowadzenie takiej działalności jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania jest dopuszczalne, pod warunkiem realizowania tego rodzaju działalności za pośrednictwem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Telus 1200.jpg
Telus: otwarcie sklepów w niedzielę na czas pandemii to zły pomysł

W rozporządzeniu wskazano, że do 9 kwietnia prowadzenie przez przewoźnika lotniczego działalności związanej z przewozem pasażerskim jest możliwe pod warunkiem zapewnienia płynów do dezynfekcji rąk na pokładzie statku powietrznego i dezynfekcji statku powietrznego. Ponadto pasażerowie będą musieli wypełniać karty lokalizacyjne.

Minimum powierzchni na osobę, kwarantanna dla podróżnych

Według nowych przepisów wprowadza się obowiązek odbycia kwarantanny trwającej 10 dni dla osób przekraczających granicę statkami powietrznymi, transportem kolejowym, pojazdem samochodowym w tym m.in. pojazdem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą w zarobkowym międzynarodowym transporcie drogowym.


Kwarantanny nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Polski w ramach wykonywania czynności zawodowych przez załogi statków powietrznych, rybaków, kierowców wykonujących przewozy w ruchu międzynarodowym powracających do Polski lub jadących przez Polskę tranzytem. Kwarantanny nie stosuje się też wobec załóg pociągów.


mbl