Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Konto Usunięte Konto Usunięte 23.03.2021

Będą nowe zasady organizacji szczepień. Szef KPRM zapowiedział zmiany

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk powiedział, że najprawdopodobniej w piątek zostaną przedstawione nowe zasady dotyczące organizacji szczepień w drugim kwartale.

Jak mówił Michał Dworczyk, rząd chce wprowadzić zmiany w Narodowym Programie Szczepień. - W piątek przedstawimy nowe zasady, na których będą odbywały się szczepienia - poinformował szef KPRM.

Czytaj więcej
1200_AstraZeneca_shutterstock.png
Wraca zaufanie do szczepionki AstraZeneca. Dworczyk: od wczoraj zapisało się ponad milion osób

- Chcemy wprowadzić zmiany, które spowodują, że system będzie jeszcze bardziej wydajny - podkreślił Michał Dworczyk.

Posłuchaj
00:20 10976663_1 (1).mp3 W piątek informacja o nowych zasadach dotyczących organizacji szczepień (IAR)

"Etap analizy"

Szef Kancelarii Premiera odniósł się również do kalendarza organizacji szczepień. - Cały czas jesteśmy na etapie analizy. To jest naprawdę niezwykle skomplikowany organizacyjny proces, organizacyjny i logistyczny - powiedział Michał Dworczyk, pytany o decyzję dot. włączenia do kalendarza szczepień osób chorujących na cukrzycę.

- Ponad 6,5 tysiąca punktów szczepi tych seniorów, którzy właśnie w tej chwili poddają się szczepieniu. Te punkty, w dużej części obsługują również pacjentów covidowych - myślę o szpitalach - natomiast personel medyczny pracujący w pozostałych punktach walczy też z COVID-em, pracując czy to w szpitalach, czy w innych miejscach. W konsekwencji, czasu na takie działania organizacyjne, które punkty muszą wykonać, jak wypełnianie kalendarza, jest coraz mniej - podkreślił minister.

- W związku z tym, teraz na przykład, punkty nie uzupełniły wszystkich terminów, mimo tego że zadeklarowały, ile szczepionek chcą na szczepienie pozyskać. Te wolumeny zostały zagwarantowane przez rządową agencję rezerw strategicznych. Mimo tego, że te punkty już niejako zabookowały sobie tę szczepionkę, to cały czas nie wystawiły wszystkich tych terminów - tłumaczył.

Czytaj więcej
1200_Morawiecki_TT.png
Premier wziął udział w wideokonferencji przed posiedzeniem RE. Wśród tematów szczepienia

- Terminy są sukcesywnie uzupełniane w kalendarzu, i dlatego prosimy o zrozumienie, i prosimy o to, aby się nie zniechęcać, tylko nawet jeżeli dziś nie ma terminu, żeby zadzwonić jutro, i takie terminy można powiedzieć na bieżąco się pojawiają, i są uzupełniane - mówił Michał Dworczyk.

We wtorek rozpoczęły się zapisy na szczepienia dla osób z roczników 1957-1961. Nadal mogą się również rejestrować osoby z roczników 1952-1956, które dotychczas tego nie zrobiły. Rejestracja SMS i przez internet jest dostępna od północy, natomiast przez infolinię 989 od godziny 6 rano.

"Nie ma ograniczeń"

Michał Dworczyk poinformował też, że system centralnej rejestracji dla punktów szczepień został w ostatnim czasie przebudowany. - W tej chwili jest tak, że najpierw rządowa Agencja Rezerw Strategicznych wystawia liczbę szczepionek, które dopiero poszczególne punkty sobie akceptują i po zaakceptowaniu wprowadzają terminy do kalendarza. I tych szczepionek, które mogą zaakceptować już w tej chwili jest o wiele więcej - tłumaczył szef KPRM.

Wskazywał, że szpitale węzłowe i tymczasowe - gdzie jest bardzo wiele zespołów szczepiennych - mają dostępne bardzo duże wolumeny szczepionki.

- Ale już nie ma w tej chwili tego ograniczenia - przypomnę, mówimy o szczepione firmy AstraZeneca - w mniejszych punktach szczepień i POZ-ach do 30 dawek - mówił Michał Dworczyk. - Teraz, jak będziemy zapisywać na Pfizera i AstręZenekę to też tych ograniczeń nie będzie. One zapewne będą ustawione, ale na dużo wyższym poziomie - dodał.

Początkowo na każdy punkt szczepień na COVID-19 przypadało 30 dawek tygodniowo.

Szczepionkowy bilans

W ciągu ostatniej doby wykonano 48 678 szczepień przeciw COVID-19. Najwięcej zrealizowano w województwie mazowieckim - ponad 7 tysięcy, a najmniej w województwie opolskim - nieco ponad 1 100.

Czytaj więcej
1200_szczepionka_shutterstock.png
12 mld dawek szczepionek w tym roku. Jest szansa na masowy wzrost dostaw

W sumie dotychczas w Polsce wykonano prawie 5 milionów 78 tysięcy szczepień. Pierwszą dawkę otrzymało ponad 3 miliony 289 tysięcy osób, a drugą - ponad 1 milion 788 tysięcy.
Do Polski dostarczono dotychczas prawie 6 milionów 511 tysięcy dawek, z czego prawie 5 miliony 404 tysiące - do punktów szczepień.

Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że do tej pory odnotowano ponad 5 100 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Zutylizowano ponad 6 300 dawek preparatu.

jp