Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Przemysław Goławski 26.03.2021

Przewodniczący KEP: niezbywalne prawo do życia zostaje podporządkowane woli silniejszego

- Jeśli niezbywalne prawo do życia staje się przedmiotem dyskusji lub zostaje wręcz zanegowane na mocy głosowania parlamentu lub z woli części społeczeństwa, prawo przestaje być prawem - powiedział przewodniczący Episkopatu, abp Stanisław Gądecki.

Metropolita poznański podkreślił, że Wcielenie Syna Bożego uczy rozpoznania w prawie naturalnym zapewnienia o poszanowaniu ludzkiego życia od poczęcia aż do kresu. W czasie Mszy św. sprawowanej 25 marca w poznańskiej katedrze przypomniał, że celem Dnia Świętości Życia jest budzenie w społeczeństwie wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdych warunkach oraz zwrócenie uwagi na wielkość daru macierzyństwa.

papież Franciszek free shutter 1200.jpg
"Ewangelia rodziny jest radością". W Kościele rozpoczyna się Rok Rodziny "Amoris Laetitia"

Jak dodał, celem tego dnia jest także "ostrzeżenie przed ideologiami, które w sposób absurdalny usiłują zrównać to, co jest odmienne i tym samym skazują społeczeństwo na ruinę demograficzną, ekonomiczną, przede wszystkim zaś na ruinę moralną".

Abp Gądecki zaznaczył, że wtedy, gdy prawo do życie jest przedmiotem krytyki lub negacji, "przestaje być prawem, ponieważ nie jest już oparte na mocnym fundamencie nienaruszalnej godności osoby ludzkiej, ale zostaje podporządkowane woli silniejszego".

rodzina_1200.jpg
Bp Miziński w Dzień Świętości Życia: szukajmy sposobów chronienia każdego człowieka

Hierarcha, nawiązując do wyroku TK ws. niekonstytucyjności tzw. przesłanki eugenicznej powiedział, że do wyroku polskiego Trybunału odniósł się Stały Komitet Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej. Przypomniał, że ani ustawodawstwo Unii Europejskiej, ani też Europejska Konwencja Praw Człowieka, nie przewidują prawa do aborcji.

pg,KAI