Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Izabela Tomaszewska 26.03.2021

Wielki Tydzień. Sprawdź obowiązujące obostrzenia w kościołach i podczas mszy

Wielki Tydzień i Wielkanoc 2021 podobnie jak w ubiegłym roku upłyną nam pod znakiem obostrzeń związanych z pandemią.

Od 27 marca do 9 kwietnia obowiązuje nowy limit osób w miejscach kultu religijnego. Dopuszczalna jest jedna osoba na 20 mkw. przy zachowaniu odległości minimum 1,5 m.

koronawirus ulica PAP-1200.jpg
Prof. Parczewski: prawdopodobnie i w Polsce trzeba będzie wprowadzić twardy lockdown

Jak będzie sprawdzana liczba wiernych?

- Sposób weryfikacji liczby osób w kościołach zależy od gospodarza miejsca. Każdy proboszcz jest zobligowany do tego, by wszystkie nałożone ograniczenia wprowadzić w życie i ich przestrzegać - przekazał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak. - Tu nie ma jednej wspólnej metodologii, ponieważ parafie są bardzo różne, miejsca są bardzo różne, wspólnoty są bardzo różne - powiedział.


W jego ocenie zwykle każda wspólnota parafialna jest na tyle dobrze zorganizowana, że znajduje praktyczne rozwiązane, by ten wymóg wprowadzić w życie. Dodał, że w wielu miejscach w Polsce takie systemy weryfikacji istnieją, bardzo dobrze się sprawdzają i spotykają ze zrozumieniem, gdy ktoś nie może wejść z ich powodu do świątyni.

Apel KEP

W związku z rosnącą liczbą zachorowań przewodniczący KEP zaapelował o przestrzeganie limitu uczestników zgromadzeń religijnych, o zachowywanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję dłoni i respektowanie zasad higieny w obiektach sakralnych. "Zwracam się z gorącym apelem do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych" - napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Osoby, które nie będą mogły osobiście uczestniczyć w celebracjach, przewodniczący KEP poprosił, aby łączyły się duchowo ze wspólnotą Kościoła przez modlitwę domową i transmisje medialne. "Wprawdzie biskupi udzielili dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św., jednakże trzeba pamiętać, że transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów" - napisał.

napieralski1200.jpg
Grzegorz Napieralski: lockdown powinien dotyczyć także kościołów

Czytaj także:

Do biskupów zostały rozesłane specjalne wytyczne w sprawie możliwych praktycznych rozwiązań dotyczących organizacji liturgii w czasie Wielkiego Tygodnia. Dodał, że niektórzy biskupi udzielili specjalnych dyspens związanych z tym, że nie wszyscy wierni będą mogli brać udział w uroczystościach w kościołach.

Uproszczona liturgia i większa liczba mszy

"Przy zachowaniu przepisów sanitarnych można zachować większość zwyczajnych obrzędów liturgicznych Wielkiego Tygodnia, stosując odpowiednie ograniczenia (jak np. uproszczona procesja z palmami, przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji i wystawienie w grobie pańskim, błogosławieństwo paschału, błogosławieństwo wody chrzcielnej, pokropienia itp.)" - napisała Konferencja Episkopatu Polski.

Swoje zalecenia dotyczące mszy w Wielkim Tygodniu oraz Wielkanocy wydał także metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Zachęcił księży do organizowania w tym okresie dodatkowych mszy i nabożeństw oraz obrzędu komunii św., aby "większej liczbie wiernych umożliwić dostęp do udziału w liturgii".

Jak napisał abp Jędraszewski, w związku z obowiązującymi ograniczeniami niektóre formy liturgiczne i elementy pobożności ludowej Wielkiego Tygodnia roku 2021 mogą zostać, według "roztropnej decyzji duszpasterzy", uproszczone lub dostosowane do panujących okoliczności zgodnie z przepisami prawa.

Święcenie pokarmów możliwe na zewnątrz

Abp Jędraszewski w wydanym dokumencie zezwolił, aby obrzędy Triduum Paschalnego poza katedrą i kościołami parafialnymi były celebrowane także w innych miejscach świętych, w szczególności w kościołach rektoralnych, seminaryjnych, sanktuariach, kaplicach i kościołach zakonnych. "Z zachowaniem wszelkiej ostrożności należy przed świętami umożliwić wiernym dostęp do sakramentu pokuty i pojednania" - napisał.

shutterstock_msza św ksiądz 1200.jpg
Abp Gądecki: zwracam się z apelem o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas celebracji liturgicznych

"Tradycyjne błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych zaleca się, w miarę sprzyjających okoliczności, urządzić na zewnątrz kościoła" - podkreślił.

Czytaj także:

Stanowisko Ministerstwa Zdrowia

Bezpieczeństwo naszych bliskich powinno być priorytetem na te święta – zaznaczył w czasie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. - Będziemy apelowali o to, żeby w okresie świątecznym i okołoświątecznym ograniczyć mobilność, wizyty i święta spędzić w gronie najbliższych, rodzinnym - powiedział minister zdrowia. Niedzielski wyraził nadzieję, że to będą już ostatnie takie święta, kiedy "musimy dokonać takiego samoograniczenia".

Poinformował również, że "po stronie władz Kościoła padła deklaracja pilnowania tego reżimu, który mówi o liczbie osób mogących przebywać w kościele, ale oczywiście dobór środków będzie dobrany odpowiednio do tego, z jakim kościołem, z jaką wielkością parafii mamy do czynienia".

- To jest pozostawione władzom kościoła, ale (...) Kościół zadeklarował nie pasywne, tylko aktywne przestrzeganie limitów, które zostały wprowadzone - dodał.

itom/episkopat.pl