Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Przemysław Goławski 07.04.2021

Michał Dworczyk: mało prawdopodobne, by do lata w pełni zaszczepić połowę populacji

- Wydaje się mało prawdopodobnym, aby do wakacji zaszczepić przeciw COVID-19 połowę populacji dwiema dawkami - stwierdził w środę szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. 

dworczyk michal jedynka 1200.jpg
Szef KPRM: dziś po spotkaniu zespołu zarządzania kryzysowego decyzje dotyczące obostrzeń

W Programie 1 Polskiego Radia Michał Dworczyk został zapytany, czy jeśli do lata uda się wyszczepić ponad połowę populacji, to czy w wakacje znikną obostrzenia i zostaną otwarte np. hotele i restauracje.


Posłuchaj
00:27 Minister Michał Dworczyk o uelastycznieniu systemu szczepień.mp3 Minister Michał Dworczyk o uelastycznieniu systemu szczepień (IAR)

 

- Wydaje mi się mało prawdopodobnym, aby do początku wakacji zaszczepić połowę populacji w sposób efektywny, skuteczny, czyli dwiema dawkami - odpowiedział. - Zrobimy wszystko, żeby jak najwięcej Polaków było zaszczepionych, ale jesteśmy uzależnieni od dostaw szczepionek - dodał Michał Dworczyk.

Czytaj także:

Zaznaczył, że decyzje dotyczące obostrzeń są podejmowane na bieżąco w odniesieniu do aktualnej sytuacji pandemicznej. - Dziś jest za wcześnie, żeby snuć tego rodzaju rozważania - stwierdził.

1200_szczepienie_shutterstock.png
"To krok odważny i rewolucyjny". Dr Sutkowski o zmianach w zasadach szczepień

Pytany, po jakim czasie trzeba będzie powtarzać szczepienia, Dworczyk powiedział, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi naukowców i dodał, że otwarte jest pytanie, czy przeciw COVID-19 będziemy musieli się szczepić tak jak przeciw grypie. - To zależy od tego, jak wirus szybko będzie mutował, jak szybko jego różne odmiany, które uodparniają się na te szczepionki, będą się w Polsce pojawiały - powiedział.

Odnosząc się do wyjazdów wakacyjnych, szef KPRM stwierdził: - Ich planowanie w czasie pandemii jest bardzo trudne i ryzykowne, namawiałbym wszystkich, abyśmy cały czas brali pod uwagę to, że pandemia nie odeszła, trzeba też brać pod uwagę nie tylko sytuację w Polsce, ale i innych krajach.


Szczepionki przeciw COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP) Szczepionki przeciw COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP)

pg