Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Kinga Poniewozik 06.04.2021

Blok polityczny PiS-Fidesz-Liga? Rzecznik rządu: jestem dużym optymistą

- Jestem dużym optymistą jeżeli chodzi o możliwość zbudowania nowego bloku politycznego z udziałem PiS, Fideszu i Ligi - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Ocenił jednocześnie, że takie ugrupowanie byłoby zagrożeniem dla Europejskiej Partii Ludowej, a więc także dla PO i PSL.

Premierzy: Polski Mateusz Morawiecki i Węgier Viktor Orban oraz lider włoskiej Ligi Matteo Salvini zapowiedzieli po ubiegłotygodniowym spotkaniu w Budapeszcie "współpracę na rzecz renesansu Europy i jej wartości".

Paweł Lisicki free 1200.jpg
Paweł Lisicki: to może być trzecia siła w PE, źródło nadziei i szansa na nową jakość

Mateusz Morawiecki podkreślał m.in., że Europa nie może być dyktatem silniejszych. Matteo Salvini wyraził przekonanie, że Polska, Węgry i Włochy powinny "stworzyć wspólną siłę europejską, która będzie w stanie bronić granic europejskich". Viktor Orban natomiast wśród wspólnych wartości, które ci trzej politycy podzielają, wymienił: "wolność, godność, chrześcijaństwo, rodzinę i narodową suwerenność". - I mówimy "nie" cenzurze, brukselskiemu imperium europejskiemu, komunizmowi, nielegalnej migracji, antysemityzmowi - dodał premier Węgier.

Rzecznik rządu i polityk PiS Piotr Müller przypomniał we wtorkowej rozmowie z Telewizją Republika, że brał udział w rozmowach w Budapeszcie. - W związku z tym akurat tutaj jestem dużym optymistą jeżeli chodzi o możliwość zbudowania nowego bloku politycznego. Natomiast to wszystko wymaga oczywiście podstaw o charakterze programowym, w związku z tym to jest czas, abyśmy wspólnie zorganizowali kilka wydarzeń właśnie o charakterze programowym - dodał Müller.

Nowa frakcja w PE? 

Według niego zostało to zapowiedziane, więc jest to podstawa do budowy sojuszu o charakterze programowym w wielu obszarach, a docelowo - jeżeli to będzie wolą wszystkich stron, również nową siłę polityczną w Parlamencie Europejskim.

- I oczywiście z tego nie będą zadowoleni ani socjaliści, ani Europejska Partia Ludowa, która dawno już przestała mieć cokolwiek wspólnego z prawicą i skręciła w lewą stronę, bo dla niej to jest największe zagrożenie, czytaj - zagrożenie dla Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, które zasiadają w EPL - ocenił rzecznik rządu.

Mówiąc o podstawach programowych Piotr Müller ocenił, że chodzi o ideę "suwerennych państw w ramach zjednoczonej Unii Europejskiej", a także o konserwatywne wartości, m.in. rodzina, tożsamość narodowa i wolność jednostki.

- To są te obszary, które stały przecież u podstaw tworzenia się wspólnoty europejskiej, Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Niestety Unia Europejska dawno o tych wartościach w wielu miejscach zapomniała - dodał rzecznik rządu.

Czytaj także:

Jak zaznaczył, Europejska Partia Ludowa już "dawno zapomniała, co tak naprawdę powinna reprezentować". - W PE brakuje takiej, naprawdę dużej, reprezentacji osób, które jednak te wartości w całej UE podzielają - podkreślił polityk.

Jeszcze przed spotkaniem Morawiecki-Orbana-Salvini politycy PiS nie kryli, że celem rozmów tych trzech polityków jest budowa nowego ugrupowania w PE. - My chcemy, żeby integracja - która jest potrzebna i za którą się opowiadamy - następowała w oparciu o już istniejącą frakcję EKR (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy). Natomiast nasi partnerzy siłą rzeczy chcą tworzenia czegoś nowego. Trzeba rozmawiać. Uważam, że do porozumienia dojdzie. To jest jednak kwestia czasu i kształtu tego porozumienia - mówił europoseł Ryszard Czarnecki.

kmp