Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sabina Treffler 15.04.2021

Cenzura prasy i zakaz czytania książek. Aleksiej Nawalny pozwał kolonię karną

Aleksiej Nawalny złożył w sądzie dwa pozwy przeciwko kolonii karnej. Poskarżył się, że funkcjonariusze służby więziennej cenzurują gazety i nie pozwalają mu czytać książek.

Lider rosyjskiej opozycji od 17 stycznia przebywa za kratami. Moskiewski sąd odwiesił mu stary wyrok i odesłał do łagru na 2 lata i 6 miesięcy. Od dwóch tygodni opozycjonista prowadzi protest głodowy. Jak napisał na forach internetowych, to jedyna metoda jaką dysponuje skazany, aby walczyć o swoje prawa.

shutterstock biały dom free 1200.jpg
Amerykańskie media zapowiadają: USA wprowadzą daleko idące sankcje wobec Rosji

Posłuchaj
00:44 11020138_1.mp3 Aleksiej Nawalny kilka dni temu poskarżył się sądowi, że kierownictwo kolonii karnej odmówiło dostarczenia mu wybranych książek, w tym Koranu. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)

 

Aleksiej Nawalny żąda umożliwienia mu kontaktu z lekarzem, a także zaprzestania stosowania wobec niego psychologicznych tortur. Kilka dni temu poskarżył się sądowi, że kierownictwo kolonii karnej odmówiło dostarczenia mu wybranych książek, w tym Koranu.

Wycięli artykuł o Nawalnym

shutterstock_navalny free 1200.jpg
Trwa protest głodowy Nawalnego. Władze kolonii grożą przymusowym karmieniem

Jak podała rozgłośnia Echo Moskwy, drugi pozew dotyczy cenzury prasy. Aleksiej Nawalny poprosił o konkretną gazetę. Dostał ją po pięciu dniach. Jak podkreślił w sądowej skardze, funkcjonariusze wycieli ze środka stronę, na której znajdował się artykuł o nim.

Uwolnienia Nawalnego i zaprzestania wobec niego przemocy żądają międzynarodowe organizacje broniące praw człowieka. Listy w obronie polityka piszą rosyjscy intelektualiści i artyści.

Czytaj także:

st