Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Paweł Bączek 24.04.2021

Dworczyk: drugie dawki szczepionek przeciw COVID-19 nie są zagrożone

- W przyszłym tygodniu do Polski dojedzie łącznie mniej o 1,1 mln dawek szczepionek - poinformował szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk. - Mimo zmniejszenia przez producentów dostaw szczepionek przeciw COVID-19, drugie dawki nie są zagrożone - dodał.
pap morawiecki szczepienie 1200.jpg
Premier z pierwszą dawką szczepionki na COVID-19. Wraz z małżonką przyjęli preparat AstraZeneki

Michał Dworczyk na briefingu prasowym z szefem RARS Michałem Kuczmierowskim poinformował o "pewnych turbulencjach, jeżeli chodzi o najbliższy tydzień i realizację Narodowego Programu Szczepień".

Czytaj także:

- W najbliższym tygodniu do Polski dojedzie łącznie mniej o 1 100 000 szczepionek kilku producentów - powiedział minister.

Posłuchaj
00:30 11039654_1.mp3 Dworczyk: w najbliższym tygodniu do Polski dojedzie łącznie mniej o 1,1 mln dawek szczepionek (IAR)

Szef KPRM zaznaczył, że będzie to miało dwojakie konsekwencje. - Po pierwsze wpłynie to na już funkcjonujące ponad 7 tys. punktów szczepień, w których są te szczepienia realizowane, dlatego że dzisiaj w magazynach RARS-u szczepionek praktycznie nie ma - w związku z tym punkty realizują na bieżąco dostawy, a tych dostaw niestety właśnie kilku nie będzie, bądź zostaną mocno przesunięte - powiedział.

- To może się odbić na niektórych punktach szczepień w taki sposób, że pacjenci zostaną poinformowani o przesunięciu terminu szczepienia - podkreślił.

pfizer 1200 shutter.jpg
Będzie więcej szczepionek na COVID-19. EMA zatwierdziła wzrost mocy produkcyjnych fabryki Pfizera

"Musimy być na to przygotowani"

Druga konsekwencja, jak poinformował Dworczyk, jest taka, że wolniej będą uruchamiane punkty szczepień powszechnych. - Myśleliśmy, że już w drugim kwartale takich sytuacji - do jakich przyzwyczaił nas pierwszy kwartał, pierwsze trzy miesiące tego roku - nie będzie - zaznaczył pełnomocnik rządu ds. programu szczepień. - Niestety widać, że musimy być na to również teraz przygotowani - dodał.

Dworczyk wyraził nadzieję, że te dostawy w perspektywie czasu zostaną uzupełnione. - Ale te 1 100 000 szczepionek, które były zaplanowane na przyszły tydzień na zaszczepienie i wykorzystanie, do Polski po prostu na razie nie trafi - podsumował.

Dworczyk: ograniczone dostawy szczepionek bez wpływu na rejestrację

- Problemy te nie mają wpływu na rejestrację. Od poniedziałku rozpoczynamy rejestrację po dwa roczniki dziennie. Terminy będą mogły być nieco przesunięte. Z punktu widzenia pacjenta zapisującego się na szczepienie będzie to niedostrzegalne - powiedział Dworczyk.

Posłuchaj
00:29 11039681_1.mp3 Szef KPRM o ograniczonych dostawach szczepionek (IAR)

- Raczej może to wywołać sytuację, że w niektórych punktach pacjenci zapisani na ten tydzień dostaną informację, że ich szczepienie będzie nieco przesunięte. Przepraszamy za tę niedogodność, jest ona spowodowana nierzetelnością producentów - dodał.

"Drugie dawki nie są zagrożone"

- Mimo zmniejszenia przez producentów dostaw szczepionek przeciw COVID-19 w przyszłym tygodniu, drugie dawki nie są zagrożone - zapewnił szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk był pytany, czy pacjenci, którzy są zapisani na pierwszą dawkę, mogą spodziewać się zmiany na szczepionkę innego producenta. Szef KPRM odparł, że nie, choć zastrzegł, że w niektórych przypadkach może się tak zdarzyć.

- Nie jesteśmy w tej chwili w stanie do końca powiedzieć, w ilu tak będzie miejscach. Zakładam, że nie będą to masowe sytuacje. Raczej, jeśli dojdzie do sytuacji zmian, to będą to przesunięcia terminów szczepień pacjentów - dodał

Prezes RARS o zmniejszonych dostawach

- W sobotę do Polski przyjechało o 10 tys. mniej - niż planowano - szczepionek Moderny. Oprócz tego mniejsze będą dostawy preparatów AstraZeneki - poinformował prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

- Najtrudniejsza sytuacja dotyczy AstraZeneki, ponieważ w zeszłym tygodniu spodziewaliśmy się w piątek dostawy 258 tys., a przyjedzie 200 tys. mniej i to dopiero za kilka dni, na początku przyszłego tygodnia - powiedział Kuczmierowski.

Jak dodał, w sumie do końca tego miesiąca miało przyjechać do Polski dodatkowo 800 tys. szczepionek AstraZeneki. - Wiemy już dzisiaj, że ta dostawa prawdopodobnie przyjdzie w pierwszych dniach maja - zaznaczył prezes RARS. Zastrzegł, że nie jest w stanie precyzyjnie określić, w którym tygodniu to nastąpi. - Nie mamy jeszcze wiążących informacji od producenta - wyjaśnił Kuczmierowski.

Porozumienie z producentem szczepionek

Przyznał, że opóźnienie to będzie problemem dla punktów szczepień. - Do części z tych punktów - tam, gdzie są zapisani pacjenci, będziemy wysyłać zamiast AstraZeneki - Pfizera lub inne szczepionki, które mamy na stanie. Mamy natomiast nadzieję, że tutaj bardzo szybko uda nam się porozumieć z producentem tak, aby nadrobić ten brak - dodał prezes RARS.

Kuczmierowski przekazał ponadto, że w sobotę Agencja Rezerw Strategicznych odebrała dostawę szczepionek Moderny, która jest mniejsza o ok. 10 tys. w stosunku do tego, co było planowane.

Problem może być także - jak poinformował - z zaplanowaną na początek przyszłego tygodnia dostawą 100 tys. preparatów firmy Johnson & Johnson. - Czekamy teraz na potwierdzenie od firmy - powiedział Kuczmierowski.

Szef RARS podkreślił ponadto, że Agencja przekaże szczepionki do tych punktów szczepień, gdzie zabiegi te przebiegają najwolniej. - Tam przede wszystkim Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie dystrybuować szczepionki, tak żeby szczepić przede wszystkim w tych miejscach, gdzie tych szczepień najbardziej potrzeba, gdzie jest najmniej wyszczepionych pacjentów w najstarszym wieku - tłumaczył Kuczmierowski.

Szczepienia w Polsce

W Polsce w pełni zaszczepionych - czyli dwiema dawkami lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson - jest 2 543 112 osób. Do tej pory wykonano w sumie 10 069 710 szczepień przeciw COVID-19. Pierwszą dawkę otrzymało 7 526 598 osób - podano na stronach rządowych.

***

***

Harmonogram szczepień (opr. Maciej Zieliński/PAP) Harmonogram szczepień (opr. Maciej Zieliński/PAP)

pb