Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Błaszczyk 30.04.2021

Głosowanie nad ustawą dla Funduszu Odbudowy. Szef klubu PiS zapowiada dyscyplinę

- Dyscyplina głosowania nad projektem ustawy o ratyfikacji decyzji ws. zwiększenia zasobów własnych UE będzie obowiązywała cały klub PiS. W weekend będą toczyły się jeszcze rozmowy na ten temat z Solidarną Polską - poinformował szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Euro banknot pieniądza shutter 1200.jpg
Wartość grantów UE sięgnie 24 mld euro. Sfinansują transformację energetyczną i politykę mieszkaniową

Sejm ma we wtorek 4 maja na dodatkowym posiedzeniu zająć się projektem ustawy ws. ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. W głosowaniu ma obowiązywać zwykła większość. Klub PiS liczy obecnie 234 posłów, z czego 19 posłów to politycy zapowiadającej sprzeciw wobec ratyfikacji Solidarnej Polski.

Zapytany o zapowiadany sprzeciw Solidarnej Polski, odparł, że będą się na ten temat toczyły kolejne rozmowy w najbliższy weekend. - Będą toczyły się rozmowy jeszcze w weekend i zobaczymy, jaki będzie ich efekt - dodał Terlecki.

Czytaj także: 

Szef klubu PiS poinformował, że w klubie PiS będzie obowiązywała dyscyplina głosowania. - Dyscyplina głosowania będzie obowiązywała cały klub parlamentarny PiS - podkreślił Terlecki. Podkreślił również, że konsekwencjami za ewentualne złamanie dyscypliny głosowania będą obciążeni także członkowie partii Prawa i Sprawiedliwość. 

Brak zgody w rządzie

Rząd we wtorek przyjął projekt ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, który został przekazany do Sejmu. Podczas posiedzenia rządu sprzeciw do projektu złożyli ministrowie Solidarnej Polski - Zbigniew Ziobro i Michał Wójcik. Ugrupowanie koalicyjne wchodzące w skład Zjednoczonej Prawicy od początku sprzeciwiało się wynegocjowanemu unijnemu budżetowi - zarówno co do Wieloletnich Ram Finansowych, jak i Funduszu Odbudowy. Zdaniem Solidarnej Polski, która podtrzymuje swój sprzeciw i zapowiada głosowanie przeciw ratyfikacji decyzji w sprawie zasobów własnych, Fundusz Odbudowy "może w przyszłości zagrozić suwerenności Polski i zaszkodzić polskiej gospodarce".

1200_Sobolewski_PR1.jpg
Sobolewski: większość wyborców PO nie rozumie działań ich partii ws. Krajowego Planu Odbudowy

O ratyfikację decyzji w sprawie zwiększenia zasobów własnych UE, a tym samym o poparcie dla wynegocjowanego w ubiegłym roku wieloletniego unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy, apelował premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu stwierdził, że tę decyzję należałoby podjąć "ponad podziałami partyjnymi".


Posłuchaj
00:58 kpo - plan - rzad - spec .mp3 Rząd ma w piątek przyjąć Krajowy Plan Odbudowy, który jest podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. Także dziś dokument ma być przesłany do Komisji Europejskiej. Krajowy Plan Odbudowy jest podstawą do sięgnięcia po środki z unijnego Funduszu Odbudowy. Więcej na ten temat - Małgorzata Naukowicz (IAR)

 

Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony wszystkie państwa członkowskie nie tylko muszą przedstawić Krajowe Plany Odbudowy, ale także muszą w parlamentach narodowych zatwierdzić decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji decyzji o zasobach własnych przez parlamenty krajów członkowskich wstrzymałby uruchomienie pakietu środków - zarówno z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł. 


mbl