Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Joanna Twardowska 01.05.2021

W Londynie rozpoczęła się V edycja Polish Heritage Days. Przygotowano ponad 70 wydarzeń

W Wielkiej Brytanii zainaugurowano w sobotę V edycję Dni Polskiego Dziedzictwa (Polish Heritage Days, PHD), których celem jest promowanie polskiej kultury, tradycji i wkładu Polaków tam mieszkających w życie tego kraju.

Symbolicznym początkiem tegorocznych PHD było otwarcie wystawy poświęconej stuleciu istnienia polskiej ambasady w budynku przy Portland Place 47 w Londynie. Otwarcia dokonali ambasador Arkady Rzegocki oraz zdalnie Edward, książę Kentu, kuzyn brytyjskiej królowej Elżbiety II.

Czytaj także:
shutterstock flaga Polski 1200.jpg
Dzień Polonii. Spotkanie z Polakami w Kazachstanie

Jak podkreślił ambasador, jest bardzo niewiele przedstawicielstw dyplomatycznych w Londynie, które mają siedzibę w tym samym miejscu przez tak długi czas, jest to też najstarszy budynek, w jakim mieści się jakakolwiek polska ambasada na świecie.

- Od stu lat ten budynek jest bardzo mocno związany z polską historią, z polsko-brytyjskimi relacjami, bo tutaj mieliśmy polskich dyplomatów przed wojną, tutaj były przygotowywane sojusze polsko-brytyjskie, tutaj mieliśmy przez pewien czas polski rząd na uchodźstwie, to tu były przechowywane Skarby Wawelskie, to wreszcie stąd informowano świat o Holokauście - mówił Rzegocki. Wystawę, która jest umieszczona na ogrodzeniu ambasady, będzie można oglądać do końca roku.

Czytaj także:
shutterstock_polonia 1200.jpg
"Polska o was pamięta". Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą

Czytaj także: Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Kilkadziesiąt wydarzeń

W ramach tegorocznej edycji PHD zaplanowanych jest ponad 70 różnych wydarzeń - wystaw, wykładów, koncertów, biegów i innych akcji promujących polską kulturę. Wprawdzie z powodu pandemii koronawirusa większość z nich odbędzie się w formie zdalnej, ale ich liczba jest dwukrotnie większa niż była w 2020 roku, gdy całe PHD musiały zostać przeniesione do internetu.

Czytaj także:
1200.jpg
Polonia przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City uczciła pamięć ofiar sowieckiej zbrodni

Do pandemii nawiązuje też temat przewodni obecnej edycji, jakim jest promowanie wartości wspólnotowych oraz potencjału pomocowego Polonii i Polaków w Wielkiej Brytanii, co uwidoczniło się podczas ostatnich miesięcy zmagania się z COVID-19.


Większość z tych wydarzeń odbędzie się w ten weekend, który również w Wielkiej Brytanii jest przedłużony z racji wolnego od pracy poniedziałku, choć niektóre zaplanowane są także na kolejne dni maja. Jak mówił ambasador Rzegocki, skumulowanie tych wydarzeń w jednym okresie powoduje, że są one bardziej widoczne i z roku na rok w coraz większym stopniu włączają się w nie lokalne władze, np. wywieszając na budynkach polskie flagi, czy interesują się nimi miejscowe media.

Czytaj także:
95712932_2849718468488284_3270869637469831168_n (1).jpg
Nauczycielka z jedynej polskiej szkoły w Chile: Polonia tu jest stosunkowo mała

- Zbierając wszystkie imprez pod jedną nazwą Polish Heritage Days staramy się spowodować, by ten początek maja w Wielkiej Brytanii był biało-czerwony i dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu polonijnych organizacji, brytyjskich organizacji i przyjaciół Polski i Polaków faktycznie tak jest - mówił ambasador.

Czytaj także: Polak z pochodzenia Curtis Sliwa startuje w wyborach na burmistrza Nowego Jorku

Czytaj także:
EzOL5xnVUAgM4zG (1).jpg
W Nowym Jorku pożegnano kapitana Antoniego Chrościelewskiego

Czytaj także: "Aby oddać hołd naszym rodakom". Polonia uczciła pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

Polish Heritage Days 

Polish Heritage Days to inicjatywa ambasady RP w Londynie. Ma ona na celu świętowanie i promowanie przez zamieszkałych w Zjednoczonym Królestwie Polaków – przy okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi RP przypadających 2 maja, jak i święta Konstytucji 3 Maja – polskiej kultury, dziedzictwa przeszłych pokoleń, polskiego wkładu w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Wielkiej Brytanii.

Oficjalnym znakiem inicjatywy jest biało-czerwona szachownica lotnicza, która była symbolem używanym przez polskich pilotów walczących w bitwie o Wielką Brytanię.

Czytaj także:
uczelnia studenci korytarz Shutterstock 1200.jpg
Promocja języka i kultury polskiej za granicą. To zadanie realizują polskie służby dyplomatyczne we współpracy z NAWA

jbt