Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Pyssa 07.05.2021

Premier dziękuje szefowej KE za poparcie globalnego udostępniania szczepionek. "To nasz obowiązek"

Premier Mateusz Morawiecki podziękował przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen za głos poparcia w sprawie udostępnienia światu szczepionek przeciw COVID-19.

"Aby zapobiec czwartej fali pandemii, musimy wspierać naszych partnerów na całym świecie i dostarczać szczepionki na skalę globalną - to nasz obowiązek jako Europejczyków" - napisał szef rządu na Twitterze.

moraw 1200.jpg
"Równe płace kobiet i mężczyzn to nasz priorytet". Premier Mateusz Morawiecki przed szczytem UE w Porto

Mateusz Morawiecki przebywa z wizytą Portugalii. Dziś rozpocznie się tam nieformalny szczyt unijny, na którym omawiana jest między innymi propozycja zdjęcia patentów ze szczepionek przeciwko COVID-19.

Czy prawa patentowe szczepionek przeciwko koronawirusowi powinny zostać uwolnione - między innymi o tym będą dyskutować przywódcy unijni podczas szczytu w Porto. Pomysł zniesienia praw własności intelektualnej popierają Polska, Francja, Hiszpania, a także Indie oraz amerykański prezydent Joe Biden. Ma to ułatwić produkcję preparatu i dostarczanie szczepionek do biedniejszych krajów w Afryce i Azji.

Prezydent Francji Emmanuel Macron przypomniał przed szczytem w Porto politykę amerykańską w tej sprawie. - Dzisiaj sto procent szczepionek produkowanych w Stanach Zjednoczonych trafia na rynek amerykański. W Europie, na prawie 110 milionów wyprodukowanych do tej pory, wyeksportowaliśmy 45 milionów i zostawiliśmy sobie 65 milionów. Jesteśmy w tej chwili najbardziej szczodrzy w Europie - powiedział prezydent Francji.

Tematy unijnego szczytu

W Porto są też prowadzone rozmowy na temat zmniejszenia nierówności społecznych na kontynencie. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że na tym szczycie odbędzie się dyskusja o tym, jak tworzyć dobre miejsca pracy, jak położyć nacisk na szkolenia, na zwiększanie i zmianę kwalifikacji w obliczu zielonej i cyfrowej transformacji oraz jak upewnić się, że ludzie w potrzebie są pod odpowiednią ochroną.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel dodał, że dyskusja o nierównościach społecznych jest szczególnie istotna w czasie pandemii, kiedy wiele podziałów zostało pogłębionych. - Czujemy, że jest to pilne, żeby ciężko pracować razem z naszymi partnerami społecznymi, ze wszystkimi liderami politycznymi, aby poczynić postępy na tym polu - powiedział szef Rady Europejskiej.

Unijni przywódcy mają również rozmawiać o napięciach na linii Bruksela - Moskwa. Chodzi między innymi o nałożenie przez rosyjskie władze zakazu wjazdu na urzędników z Łotwy, Estonii, Francji, Szwecji i Niemiec, a także na wiceszefową Komisji Verę Jourovą oraz szefa Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego. 

kp