Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Błaszczyk 10.05.2021

Czerwińska: torpedowanie prac nad Funduszem Odbudowy to złośliwość wobec Polaków

- Brak powagi i odpowiedzialności, którą ws. Funduszu Odbudowy Senatowi usilnie odbiera marszałek Tomasz Grodzki, jest porażający. Polacy chcą Funduszu Odbudowy, bo chcą dalszego rozwoju Polski, dlatego tę sprawę doprowadzimy do końca zgodnie z ich oczekiwaniami - powiedziała rzecznik PiS Anita Czerwińska.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w poniedziałkowym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", na pytanie, kiedy Senat zajmie się ratyfikacją decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, odparł, że na najbliższym posiedzeniu raczej nie, ponieważ porządek posiedzenia, które zaczyna się 12 maja, jest już wypełniony. - Przypominam, że Senat ma na rozpatrzenie tej ustawy 30 dni. Po raz kolejny musimy zrobić to, czego nie zrobił Sejm: przeprowadzić szerokie konsultacje ze społeczeństwem, które się nie odbyły, jak twierdzą samorządowcy, wiele korporacji zawodowych, choćby Izba Lekarska. Wcale nie jest powiedziane, czy Krajowy Plan Odbudowy ostanie się w takiej formie, w jakiej został wysłany. Będzie konieczność przygotowania ustawy wdrożeniowej"- wskazał marszałek.

1200_autostrada_shutterstock.png
Wiceminister funduszy: wydatkowanie pieniędzy z KPO może się zmienić - podział nie jest ostateczny

Rzecznik PiS Anita Czerwińska komentując tę wypowiedź stwierdziła, że "brak powagi i odpowiedzialności, którą Senatowi usilnie odbiera marszałek Grodzki także w tej sprawie poraża". - Wszystkie argumenty zostały już wypowiedziane i wniosek jest jeden - Polacy chcą Funduszu Odbudowy, bo chcą dalszego rozwoju Polski - powiedziała PAP.

Czytaj także: 

- Torpedowanie tego używając bezzasadnych i niezgodnych z prawem środków tylko po to, żeby po raz kolejny pokazać możliwość wstrzymania pracy wykonanej w Sejmie jest złośliwością nie wobec PiS, a wobec Polaków. Prawo i Sprawiedliwość sprawuje rządy w sposób odpowiedzialny i doprowadzi tę sprawę do końca zgodnie z oczekiwaniami Polaków - zapowiedziała Czerwińska.

290 głosów za

4 maja Sejm przyjął ustawę o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej, która jest konieczna, aby uruchomić unijny Fundusz Odbudowy gospodarki europejskiej po pandemii. Za przyjęciem ustawy głosowało 290 posłów - w tym posłowie PiS, Lewicy, PSL i Polski 2050. Koalicja Obywatelska w większości wstrzymała się od głosu. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Posłuchaj
00:51 drazkiewicz speec KFO .mp3 Sejm przyjął ustawę dotyczącą ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy. 290 posłów opowiedziało się "za" projektem, 33- przeciwko, a 133 wstrzymało się od głosu. O tym, jak zagłosowały poszczególne kluby parlamentarne- Agnieszka Drążkiewicz (IAR)

Przyjęty przez Sejm projekt ustawy dotyczy wyrażenia zgody na dokonanie przez prezydenta Polski ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej z 14 grudnia ubiegłego roku w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. Przywódcy państw Unii Europejskiej porozumieli się wówczas w sprawie wieloletniego budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. Polska może liczyć z Funduszu na ponad 23 miliardy euro w formie dotacji i ponad 34 miliardy w formie pożyczek. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy. Wczoraj rząd oficjalnie przekazał dokument Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska potrzebuje zgody wszystkich państw członkowskich Wspólnoty, aby zaciągnąć pożyczki na międzynarodowych rynkach finansowych, z których będzie sfinansowany Funduszy Odbudowy.  


mbl