Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Filip Ciszewski 13.05.2021

"Nie zgadzam się z tymi tezami". Wiceminister sprawiedliwości o raporcie NIK ws. wyborów

Najwyższa Izba Kontroli skierowała zawiadomienia do prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez zarządy Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w związku z organizacją ubiegłorocznych wyborów prezydenckich. Raport komentują politycy, głos w sprawie zabrało też Centrum Informacyjne Rządu.

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, organizacja ubiegłorocznych wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym nie miała podstaw prawnych, a decyzje były wydawane bardzo szybko i bez analizy kosztów. Informację przekazał prezes NIK Marian Banaś. 

Ocena prokuratorska

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta z Solidarnej Polski powiedział dziennikarzom, że "z prezentowanymi w mediach tezami raportu się nie zgadza". Dodał, że wnioski prezesa NIK będą szczegółowo oceniać już prokuratorzy.

twitter piotr muller free Piotr Müller free 663.jpg
Rzecznik rządu o raporcie NIK: zarzuty wobec Poczty Polskiej i PWPW nie mają uzasadnienia w stanie prawnym

- Pragnę wskazać, że w czasie podejmowania działań w tym zakresie nie wiedzieliśmy, co się stanie, jeśli wybory nie zostaną przeprowadzone. Udało się to zażegnać - powiedział.

Posłuchaj
00:26 polnik1.mp3 Sebastian Kaleta o organizacji wyborów prezydenckich w 2020 r. i wnioskach NIK (IAR)

 

Wniosek o prezentację

Do przedstawionego przez Najwyższą Izbę Kontroli raportu odnieśli się też przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej.

Czytaj także:

Szef klubu KO, poseł Cezary Tomczyk powiedział podczas konferencji prasowej, że zwrócił się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek, by prezes Marian Banaś zaprezentował raport NIK na posiedzeniu izby.


Posłuchaj
00:12 polnik2.mp3 Cezary Tomczyk o konieczności publicznego wysłuchania raportu NIK ws. organizacji wyborów prezydenckich (IAR)

 

Na straży konstytucji

najwyzsza izba kontroli 1200 free.jpg
Wybory korespondencyjne. NIK: organizacja bez podstaw prawnych

W odpowiedzi na raport Najwyższej Izby Kontroli Centrum Informacyjne Rządu wydało oświadczenie, w którym przekazało, że wszystkie decyzje o przygotowaniach do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 10 maja 2020 roku były zgodne z prawem.

Autorzy dokumentu stwierdzili, że premier i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów stali na straży konstytucji, ich działania były w pełni legalne i miały na celu przeprowadzenie wyborów w konstytucyjnym terminie.

fc