Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Filip Ciszewski 21.05.2021

Czy można nie wykonać wyroku TSUE? Jest wiele takich przypadków

W piątek TSUE przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów w Bogatyni do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia. Komunikaty płynące m.in. ze strony szefa polskiego rządu wskazują, że Polska może nie wykonać wyroku TSUE w tej sprawie. I nie będzie pierwsza, która nie zgodzi się orzeczeniem Trybunału.

Czechy wniosły do TSUE skargę przeciwko Polsce dotyczącą rozbudowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów. Główną przyczyną podnoszoną w pozwie jest negatywny wpływ kopalni na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

kopalnia Turów 1200.jpg
TSUE nakazało natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów

-  Decyzje TSUE nie mogą naruszać obszarów związanych z podstawowym bezpieczeństwem krajów członkowskich, a takim jest bezpieczeństwo energetyczne - stwierdził premier Mateusz Morawiecki po decyzji TSUE. Zadeklarował też, że rząd nie podejmie działań, które mogłyby godzić w nasze bezpieczeństwo energetyczne. Z kolei prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski w komentarzu do postanowienia TSUE zaznaczył, że Kopalnia Węgla Brunatnego Turów posiada ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi i będzie prowadzić wydobycie. 

Ryby, gospodarka

Z decyzjami TSUE nie zgadzało się już wiele krajów. Od wykonania wyroku wstrzymuje się m.in. Hiszpania. TSUE opierają się Włosi. Karana była również Francja, i to kilkukrotnie.  W 2005 roku kraj ten został obciążony grzywną w wysokości 20 mln euro w sprawie, która ciągnie się od 1991 r. Kością niezgody były regulacje dotyczące rozmiaru ryb dostępnych w sprzedaży. 

- Francja ma niewykonany od ładnych kilku lat wyrok Trybunału Sprawiedliwości dotyczący pomocy dla przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji, a Włosi na przykład nie wykonują wyroku dotyczącego przemysłu stoczniowego - przypominał Mateusz Morawiecki w 2018 r.

Wojciech Skurkiewicz 1200.jpg
"Instytucje prawne UE są elementem politycznym". Skurkiewicz o wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Rząd Węgier nie chciał przyjąć wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie stref tranzytowych na granicy, ociągał się też w sprawie finansowania organizacji obywatelskich. Z kolei niemiecki Trybunał Konstytucyjny podważył decyzję TSUE ws. skupu obligacji krajów strefy euro przez Europejski Bank Centralny. 

Europejski sprzeciw

W rzeczywistości jest więcej krajów, które kontestują orzecznictwo TSUE niż tych, które karnie wykonują wyroki. Zestawienie pokazujące skalę "nieposłuszeństwa" przedstawiał w ubiegłym roku wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. 

Wówczas liderem była Grecja, nad którą wisiało aż 12 niewykonanych orzeczeń, na drugim miejscu były Włochy (9) i dalej Hiszpania (6).

Jak można policzyć, na wdrożenie "czeka" ok. 50 orzeczeń z Trybunału Sprawiedliwości. 

IAR/PAP/wp.pl/dw.com/fc