Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Kamil Starczyk 28.05.2021

"Nowoczesny i multimedialny". Dmitrowicz o portalu Polskiego Radia o kardynale Wyszyńskim

W 40. rocznicę śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego i w roku Prymasa Wyszyńskiego portal Polskiego Radia we współpracy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przygotował serwis StefanWyszynski.pl

Dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Piotr Dmitrowicz, w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową podkreśla, że portal jest przykładem współpracy instytucji państwowych w przybliżeniu wielkiej postaci, jaką był Prymas Tysiąclecia.

- Pracując nad koncepcją portalu ważne było dla nas, by pokazać Prymasa jako osobę, która przeprowadziła Polaków przez "morze czerwone" komunizmu, ale też osobę niezwykle ważną dla nas, która potrafiła budować wspólnotę - mówił Piotr Dmitrowicz.

Posłuchaj
00:26 11104570_1.mp3 Serwis o Prymasie Stefanie Wyszyńskim w 40. rocznicę jego śmierci (IAR)

Dodał, że nowoczesny, multimedialny portal oprócz tekstów prezentuje unikatowe dźwięki można posłuchać, o czym mówił Prymas, "dotknąć eksponatów muzealnych", które opowiadając historie z nim związane.

Stefan Wyszyński NAC-1200.jpg
Ks. dr Jerzy Jastrzębski: nauczanie prymasa Wyszyńskiego będzie zawsze aktualne

"Odsłania Prymasa jako człowieka pełnego uroku i uśmiechu"

Dyrektor Muzeum wskazuje, że portal ukazuje postać Prymasa w kontekście historycznym, a także jako zwykłego człowieka. - Staramy się wskazać na te elementy, które są słabo znane, albo w ogóle nieznane, jak na przykład to, że Prymas pomagał Żydom w czasie II wojny światowej - mówi Piotr Dmitrowicz. Dodaje, że portal odsłania Prymasa również jako człowieka pełnego uroku, uśmiechu.

Strona stefawyszynski.pl przedstawia najważniejsze wydarzenia z życia Prymasa Tysiąclecia, wpływ autorytetu kardynała Wyszyńskiego na rzesze wiernych, jak i odpieranie przez niego ataków komunistycznych władz.

Czytaj także:

W portalu wykorzystano zbiory dźwiękowe i zdjęciowe Archiwum Polskiego Radia, Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa i nagrań Instytutu Prymasowskiego. Wśród nich są między innymi fragmenty homilii kardynała Wyszyńskiego, wspomnienia rodziny i najbliższych przyjaciół.

Wśród ekspertów zabierają głos historycy Kościoła i biografowie Prymasa, którzy opowiadają o spuściźnie kardynała Wyszyńskiego XXI wieku.

W serwisie stefanwyszynski.pl umieszczone są też reportaże filmowe między innymi z Włocławka, Kozłówki, Żułowa czy Komańczy - miejsc związanych z kardynałem Wyszyńskim.

ks