Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Rafał Kowalczyk 12.11.2010

Zmarł Henryk Mikołaj Górecki. Miał 77 lat

Wybitny kompozytor Henryk Mikołaj Górecki zmarł w piątek rano po długiej i ciężkiej chorobie.
Henryk Mikołaj GóreckiHenryk Mikołaj GóreckiFot. PAP/ANDRZEJ GRYGIEL
Posłuchaj
  • Jego dorobek twórczy liczy kilkadziesiąt utworów instrumentalnych, zarówno solowych, jak i na orkiestrę, oraz wokalnych, między innymi II Symfonia "Kopernikańska", psalm "Beatus vir" i "Pieśń Rodzin Katyńskich". Artysta tak mówił o swojej twórczości w Polskim Radiu Katowice w jednym z nielicznych wywiadów...
  • Profesor Górecki o satysfakcji, jaką muzykowi dają koncerty.
  • W 1997 roku Górecki mówił w Polskim Radiu, jaki wpływ na jego twórczość miała fascynacja górami, Podhalem i twórczością Szymanowskiego:
Czytaj także

Henryk Górecki był i pozostanie jedną z największych indywidualności w muzyce współczesnej, a jednocześnie należał do grona nielicznych kompozytorów, których płyty są sprzedawane w tysiącach egzemplarzy. W ubiegłym miesiącu Henryk Mikołaj Górecki został odznaczony Orderem Orła Białego.

Tworzył muzykę różnorodną stylistycznie, pozostając jednocześnie wierny precyzji formalnej i kompozycji brzmieniowej. Jego dorobek twórczy liczy kilkadziesiąt utworów instrumentalnych, zarówno solowych, jak i na orkiestrę, oraz wokalnych, między innymi II Symfonia "Kopernikańska", psalm "Beatus vir" i "Pieśń Rodzin Katyńskich".

Najważniejszym i najbardziej znanym dziełem Góreckiego jest III Symfonia, zwana też "Symfonią pieśni żałosnych", wykonana po raz pierwszy w 1976 na Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. Część pierwsza i trzecia utworu zostały napisane z perspektywy matki, która straciła dziecko, część druga opowiada o bólu dziecka odłączonego od matki. Nagrań III Symfonii dokonały między inninymi znakomite polskie śpiewaczki - Stefania Woytowicz i Zofia Kilanowicz. ęłęóW 1992 roku wytwórnia Elektra Nonesuch wydała "Trzecią symfonię pieśni żałosnych" w wykonaniu amerykańskiej śpiewaczki Dawn Upshaw i zespołu London Sinfonietta pod batutą Davida Zinmana. Płyta trafiła na pierwsze miejsca amerykańskich i angielskich list przebojów, a nazwisko Góreckiego zyskało międzynarodową sławę.

rk