Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Damian Nejman 07.06.2021

"Każde życie jest cudem". Startuje kampania w obronie życia, inaugurująca działalność Fundacji Grupa Proelio

Cykl reportaży filmowych, opisy historii rodziców, którzy przyjęli chore dzieci składają się na kampanię "Każde życie jest cudem". Akcja inauguruje działalność Fundacji Grupa Proelio, a bohaterowie kampanii przekonują, że ich życie, pomimo wad rozwojowych, chorób jest niekwestionowaną wartością.
1200_ciąża_shutterstock.png
"Ustawodawstwo UE nie przewiduje prawa do aborcji". Komitet Episkopatów wydał oświadczenie

Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, prawnik, psycholog, założycielka Fundacji Grupa Proelio powiedziała Polskiemu Radiu, że kampania ukazuje historie osób, które niedawno kwalifikowano w Polsce do aborcji. - Pokazujemy, że stawanie po stronie życia i dawanie szansy na życie jest zawsze dobrym wyborem, pokazujemy, konkretne przykłady ludzi, którzy byli zagrożeni aborcją, a którzy dostali szansę na życie, bo ich rodzice ich nie zabili, nie ulegli presji lekarzy, aby dokonać aborcji - mówiła Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

Posłuchaj
00:24 11122223_1.mp3 Startuje kampania w obronie życia „Każde życie jest cudem” inaugurująca działalność Fundacji Grupa Proelio (IAR)

 

Założycielka fundacji podkreśla, że wraz ze zmianą prawa za życiem bardzo ważne jest trafienie do serc i sumień. Dodaje, że przytaczane historie osób nie są sielankowe, dotyczą osób, które zmarły wkrótce po urodzeniu, ale jednocześnie ukazują, że nie wszystkie diagnozy się potwierdzają.

"Odbieranie prawa do życia jest okrucieństwem"

Jak mówi Magdalena Korzekwa-Kaliszuk jeden z reportaży ukazuje historię Marysi, przewidywano, że dziewczynka umrze krótko po urodzeniu, diagnoza się nie potwierdziła i dziewczynka żyje, jest niepełnoprawna z powodu wcześniactwa. - Te historie pokazują, że odbieranie prawa do życia jest okrucieństwem, że nadszedł już czas, by radykalnie z tym skończyć i każdemu dziecku dać prawo do życia - podkreśla założycielka Fundacji Grupa Proelio.

Jeden z reportaży zrealizowany w ramach kampanii ukazuje rodzinę Witeckich, których córka zmarła tuż po urodzeniu. Jak mówi Marta Witecka założyli rodzinę zastępczą, by móc przyjąć Kubę z zespołem Downa. - Z mężem nie mieliśmy wątpliwości, że kochamy wszystkie dzieci, jakie do nas trafią, bo są ludźmi i zostały nam dane - mówi Marta Witecka. Dodaje, by przyjąć Kubę kupili większe mieszkanie, i spłacają duży kredyt. Byli gotowi na założenie pogotowia opiekuńczego dla noworodków przed oddaniem do adopcji, jednak ze względu na warunki mieszkaniowe musieli zrezygnować z tego pomysłu.

Na stronie cudzycia.pl można przeczytać historie około 80 osób, sukcesywnie na bieżąco będą umieszczane reportaże filmowe. Założycielem Fundacji Grupa Proelio oprócz Magdaleny Korzekwy-Kaliszuk jest jej mąż Zbigniew Kaliszuk. Realizatorem reportaży jest filmowiec Damian Żurawski.

dn