Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Konto Usunięte Konto Usunięte 17.06.2021

Problem z migrantami coraz większy. Litwa chce zbudować ogrodzenie na granicy z Białorusią

Litwa rozważa budowę ogrodzenia na granicy z Białorusią. Miałoby ono kosztować około 15 milionów euro. W ten sposób nasi północno-wschodni sąsiedzi chcą się zabezpieczyć przed napływem nielegalnych migrantów z Białorusi.

Minister spraw wewnętrznych Litwy Agne Bilotaite powiedziała, że rozpatrywane są obecnie różne warianty budowy ogrodzenia wzdłuż granicy. Zaznaczyła jednocześnie, że nie wszędzie będzie ono mogło powstać. Granica litewsko-białoruska liczy blisko 700 km, ale w wielu miejscach, przez które biegnie, występują przeszkody naturalne.

straż graniczna 1200 twitt.jpg
Nielegalni migranci przedostają się od strony Białorusi. Ich kierunkiem jest Polska i Litwa

Wysoka cena ogrodzenia

Ponadto około 80 km ogrodzenia zostało wykonane kilka lat temu. Koszt zbudowania jednego kilometra może wynieść około 30 tysięcy euro, ale eksperci szacują, że wraz z instalacją systemów monitoringu jego ostateczna cena będzie wyższa.

Posłuchaj
00:37 11141828_1.mp3 Litwa rozważa budowę ogrodzenia na granicy z Białorusią. Kamil Zalewski (IAR)

Podobne ogrodzenie kilka lat temu Litwa wykonała na granicy z obwodem kaliningradzkim. Wzniesiono je przede wszystkim dla powstrzymania przemytu i obrony przed nielegalną imigracją.

policja slowenia 1200 free fb.jpg
W bagażniku przewoził nielegalnych imigrantów. Słoweńska policja zatrzymała Polaka

Czytaj także:

Litwa coraz głośniej zwraca uwagę na problem nielegalnej migracji. Do kraju z Białorusi przedostało się w pierwszych półroczu około 400 osób, kilka razy więcej niż w całym poprzednim roku. Są to przede wszystkim Irakijczycy, którzy do Mińska mogą legalnie dolecieć z Bagdadu oraz Stambułu.

***

Litewskie służby poinformowały ostatnio, że w białoruskiej stolicy może przebywać obecnie nawet do półtora tysiąca osób, które w każdej chwili mogą nielegalnie pokonać granicę z Litwą. Wilno nie ma wątpliwości, że są to celowe działania reżimu Aleksandra Łukaszenki i nazywa je elementami wojny hybrydowej.

as