Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 18.11.2010

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

Specjaliści alarmują, że coraz więcej osób umiera z braku skutecznych antybiotyków lub z powodu niewłaściwego ich stosowania.
Europejski Dzień Wiedzy o AntybiotykachGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Prof. Waleria Hryniewicz o antybiotykach cz. 1
  • Prof. Waleria Hryniewicz o antybiotykach cz. 2
  • Dr Grzegorz Hudzik o antybiotykach
Czytaj także

Konsultant krajowy w dziedzinie mikrobiologii prof. Waleria Hryniewicz uważa, że antybiotyki są często niewłaściwie przepisywane przez lekarzy. Pacjenci otrzymują je na każde przeziębienie, także wirusowe.

- Pacjent myśli, że jak weźmie antybiotyk to wstanie na nogi szybciej, a w zakażeniach wirusowych to na pewno się nie stanie - mówi.

Prof. Hryniewicz dodaje, że bardzo często pacjenci nie stosują się do zaleceń lekarza i stosują lek niewłaściwie. Na przykład skracają leczenie, biorą za małą dawkę leku, jak poczują się lepiej porzucają kurację a potem do niej wracają.

- Antybiotyki cały czas są niestety postrzegane jako uniwersalny lek. Ich niewłaściwe stosowanie może spowodować, że w przyszłości całkowicie zatracą swoje działanie - alarmuje Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Katowicach dr Grzegorz Hudzik.

W poszukiwaniu skutecznego leku

Często zdarza się tak, że jeden antybiotyk jest nieskuteczny i lekarz przepisuje drugi. Nadużywanie antybiotyków powoduje narastanie oporności na te leki wśród drobnoustrojów wywołujących najgroźniejsze zakażenia.

Dr Jolanta Szych z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego podkreśla, że lekarze częściej powinni zlecać badania mikrobiologiczne. Takie badania pozwalają dobrać skuteczny antybiotyk.

18 listopada obchodzimy Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach.

Zdrowiej bez antybiotyków

"Przeziębienie? Grypa? Zdrowiej bez antybiotyków" - pod takim hasłem Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach włączyła się w obchody Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach. Wbrew obiegowym opiniom - nie pomagają one bowiem w zwalczaniu wirusów. Tym samym nie zwalczają przeziębienia, grypy, zapalenia oskrzeli, czy gardła.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach uruchomiła w ośrodkach zdrowia regionu śląskiego akcję informacyjną. Zainteresowani znajdą, zarówno w przychodniach, jak i szpitalach tego regionu specjalne ulotki dotyczące odpowiedzialnej antybiotykoterapii.

W Wojewódzkim Urzędzie w Katowicach można będzie obejrzeć wystawę poświęconą temu tematowi.

kk