PolskieRadio24.pl
Mateusz Brożyna 22.06.2021

Polska - Brazylia. Porażka kadry koszykarzy w Gliwicach

Reprezentacja Polski koszykarzy przegrała z Brazylią 65:68 (5:18, 21:20, 19:17, 20:13) w meczu towarzyskim rozgrywanym na Arenie Gliwice. Dla podopiecznych Mike'a Taylora 17 punktów zdobył Jakub Garbacz.
  • Igrzyska olimpijskie w Tokio zostały przełożone o rok z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2
  • Impreza w stolicy Japonii ma się rozpocząć 23 lipca br. i potrwać do 8 sierpnia
  • Turniej kwalifikacyjny do IO odbędzie się w dniach 22 czerwca - 4 lipca

Przed turniejem kwalifikacyjnym do Tokio polscy koszykarze rozegrali kilka spotkań towarzyskich, w tym turniej Energa Cup 2021. Biało-czerwoni mierzyli się również z Tunezją i Łotwą.

Polska kadra koszykarzy ma nowego kapitana. Mateusz Ponitka w odpowiedzialnej roli

O pierwszej kwarcie polscy koszykarze chyba chcieli szybko zapomnieć. W 3. minucie był remis 5:5, a potem 13 punktów z rzędu zdobyli goście. Nie pomógł głośny doping sporej liczby zgromadzonych w hali kibiców, ani przerwa, o jaką poprosił trener gospodarzy Mike Taylor. Jego zawodnicy mieli problem z wypracowaniem pozycji rzutowych. Dobrze broniący Brazylijczycy powiększali przewagę.

W drugiej części początkowo Polacy odrabiali straty – po „trójce” Michała Sokołowskiego było 26:32, jednak rywale na więcej im nie pozwolili, a sami zdobyli sześć punktów i w połowie spotkania wynik brzmiał 26:38. Gospodarze w kolejnej odsłonie parę razy „rozgrzali” kibiców widowiskowymi akcjami, postawili też trudniejsze warunki w obronie. Żywiołowo przy linii bocznej reagował na przebieg gry trener Brazylii Aleksandar Petrović. Ostatecznie jego zespół po 30 minutach prowadził 10 punktami (55:45).

Prawdziwe emocje zaczęły się w czwartej kwarcie. Po rzucie za trzy Jakuba Garbacza przewaga gości stopniała do trzech punktów (56:59). Część widzów obserwowała rywalizację na stojąco, skończyło się porażką biało-czerwonych 65:68.

Reprezentacja Polski przebywa na zgrupowaniu w Gliwicach. Drugi mecz z Brazylią odbędzie się w środę 23 czerwca - początek o godz. 20.00.

W składzie Polaków zabrakło Aleksandra Dziewy, któremu selekcjoner Mike Taylor podziękował już za udział w zgrupowaniu. Na środę ma być gotowy zmagający się z urazem barku doświadczony Łukasz Koszarek. Na Litwie do ekipy dołączy jeszcze rozgrywający A.J.Slaughter.

FIBA już wcześniej informowała, że turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich w Tokio odbędzie się na przełomie czerwca i lipca 2021 roku. W dniach 22 czerwca - 4 lipca rozegrane zostaną cztery turnieje kwalifikacyjne Tokio 2020 – w Belgradzie, Kownie, Splicie i Victorii. Biało-czerwoni będą rywalizowali w Kownie. Rywalami drużyny trenera Taylora będą aktualni mistrzowie Europy - Słowenia oraz Angola. Najlepszy zespół z tej trójki zmierzy się następnie z Litwą, Koreą lub Wenezuelą. Tylko zwycięzca turnieju w Kownie dostanie przepustkę do gry w igrzyskach olimpijskich.

Zwycięzca tego turnieju w Tokio zagra w grupie C z: Argentyną, Japonią oraz Hiszpanią.

Tokio 2020: Mike Taylor wybrał 18 koszykarzy, którzy powalczą o bilet na igrzyska

Tegoroczne igrzyska olimpijskie ze względu na COVID-19 są opóźnione o rok. Rywalizacja ma się odbyć w terminie 23 lipca – 8 sierpnia.