Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Przemysław Goławski 29.06.2021

Prezydent o Trójmorzu: gigantyczny potencjał. W ostatnich latach nasze państwa rozwijają się najdynamiczniej w Europie

- Cieszę się, że już po raz drugi odbywa się Forum Regionów Trójmorza, że angażuje samorządy - powiedział prezydent Andrzej Duda, podczas otwarcia obrad Forum w Lublinie. Prezydent w swoim przemówieniu odnosił się do sukcesów gospodarczych naszego regionu w ostatnich dekadach.

- Forum oznacza formułę współdziałania samorządów, tego odrębnego szczebla władz publicznych, także w realizacji wielkiej misji budowania więzi pomiędzy naszymi krajami i rozwoju infrastruktury w naszym regionie - powiedział Andrzej Duda.

jablonski 1200 pap.jpg
"Powinniśmy inwestować w innowacyjne projekty". Wiceszef MSZ o idei Trójmorza

- Jest w tych, którzy pełnią mandat społeczny z woli mieszkańców regionów swoich krajów, wola do tego, aby te regiony łączyć, łączyć nasze kraje, rozwijać infrastrukturę i zrozumienie tego, że to nam po prostu potrzebne - powiedział Andrzej Duda. - Rzeczywiście dobrze służy to rozwojowi – dodał prezydent.

Przypominając historię Trójmorza, Andrzej Duda wskazał na aktualne znaczenie współpracy: "Poprzez porozumienie polsko-chorwackie powstała Inicjatywa Trójmorza, cieszę się, że z takim powodzeniem się rozwija".

W swoim przemówieniu Andrzej Duda mówił o sukcesach gospodarczych naszego regionu w ostatnich dwóch dekadach.

Posłuchaj
00:35 prezydent otworzył II Forum Regionów Trójmorza.mp3 Andrzej Duda podczas otwarcia II Forum Regionów Trójmorza (IAR)

 

- Kraje członkowskie Trójmorza są coraz częściej postrzegane jako motor napędowy gospodarki europejskiej oraz - co szczególnie dla nas ważne - atrakcyjne miejsce do inwestowania - wyjaśnił prezydent.

II Forum Regionów Trójmorza połączone jest z Samorządowym Kongresem Gospodarczym i potrwa dwa dni. Obrady będą prowadzone w formie on-line.

Deklaracja Lubelska

W obecności prezydenta podpisana zostanie Deklaracja Lubelska, dotycząca współpracy i utworzenia sieci gospodarczej regionów Trójmorza. Według marszałka woj. lubelskiego Jarosława Stawiarskiego na początek deklarację podpiszą przedstawiciele władz regionalnych z Polski oraz Litwy, Słowacji, Węgier i prawdopodobnie z Rumunii.

Czytaj także:

We wtorek dyskusje podczas Forum dotyczyć będą Inicjatywy Trójmorza, współpracy transgranicznej państw Trójmorza, w tym m.in. polityki transportowej i logistyki ze szczególnym uwzględnieniem roli i znaczenia trasy Via Carpatia – budowanego szlaku międzynarodowego łączącego Europę Północną i Południową. Będą też panele poświęcone roli regionów w rozwoju gospodarczym państw Trójmorza.

pap_20191030_0FT-12.jpg
"Pokazuje strategiczną rolę Trójmorza". Szczerski o liście kongresmenów do Bidena

Drugi dzień obrad zdominują tematy gospodarcze, w tym kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym, rozwojem innowacyjnej gospodarki, znaczeniem transformacji cyfrowej w rozwijaniu współczesnej gospodarki po pandemii. W tej części kongresu spodziewany jest udział premiera Mateusza Morawieckiego, a także wicepremierów: Jacka Sasina – ministra aktywów państwowych i Jarosława Gowina – ministra rozwoju, pracy i technologii.

Forum Regionów Trójmorza to projekt zainicjowany przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2018 r. w Rzeszowie. W tym roku drugiej edycji Forum Regionów Trójmorza w Lublinie towarzyszy Samorządowy Kongres Gospodarczy skupiający m.in. przedstawicieli administracji samorządowej, sektora nauki i biznesu z 12 państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza.

pg, iar, pap