Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 20.11.2010

NATO ma nową koncepcję strategiczną

W Lizbonie na szczycie NATO przywódcy przyjęli w piątek nową koncepcję strategiczną Sojuszu na najbliższe 10 lat.
Szczyt NATO w LizbonieSzczyt NATO w Lizbonie(fot. EPA/RAINER JENSEN)

Zadowolenie z tego faktu wyraził na konferencji prasowej w stolicy Portugalii prezydent Bronisław Komorowski.

Nowa strategia Sojuszu Północnoatlantyckiego jest zgodna z polskimi oczekiwaniami - powiedział w piątek wieczorem prezydent Bronisław Komorowski. Przyznał jednak, że tak, jak dzieje się w przypadku wypracowywania kompromisu, można różne kwestie różnie akcentować. Podkreślił przy tym, że po raz kolejny potwierdzono wagę artykułu 5. traktatu północnoatlantyckiego. Mówi on o solidarnej obronie członków Sojuszu w przypadku ataku na jednego z członków państw NATO. To - jak zaznaczył prezydent - jest najważniejsze dla Polski.

Nowa koncepcja strategiczna potwierdza, że obrona terytorialna i solidarność sojuszników na wypadek ataku są podstawowym zadaniem NATO. Z drugiej strony podkreśla, że NATO musi odpowiadać na wyzwania 21. wieku i być zdolne do reagowania na nowe zagrożenia - takie, jak terroryzm, rakiety dalekiego zasięgu, wojna cybernetyczna czy zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego.

Według prezydenta ważne jest, że podczas pierwszego dnia szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego podkreślono znaczenie nowego zjawiska - działań w cyberprzestrzeni i związanych z nimi zagrożeń.

Zgoda ws. nowej tarczy

NATO zgodziło się na budowę systemu obrony przeciwrakietowej, który chroniłby wszystkie kraje Sojuszu w Europie oraz terytorium USA - powiedział w piątek na szczycie NATO w Lizbonie prezydent USA Barack Obama.

Jak pisze agencja Reutera, w Europie rozmieszczone zostaną amerykańskie rakiety przechwytujące i radar. 28 krajów NATO zainwestuje 200 mln euro, by połączyć istniejące systemy antyrakietowe z systemem amerykańskim.

- Jest to odpowiedź na zagrożenia naszych czasów - powiedział Obama dziennikarzom.

Podczas sobotniego spotkania z rosyjskim prezydentem Dmitrij Miedwiediewem przywódcy zaproponują Rosji, by dołączyła do systemu.

- Liczymy na budowę współpracy z Rosją w tej dziedzinie, gdyż mamy świadomość wielu tych samych zagrożeń - powiedział Obama.

Ocenił też, że podczas pierwszego dnia szczytu w Lizbonie Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO "dokonali znacznego postępu". Wyraził nadzieję, że będzie to przełomowe spotkanie.

Dodał, że przywódcy krajów NATO wspierają układ o redukcji strategicznej broni nuklearnej START z Rosją w celu zwiększenia bezpieczeństwa Sojuszu

"Będziemy bronić jeden drugiego"

- To historyczny moment - ogłosił sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen po przyjęciu na szczycie w Lizbonie nowej koncepcji strategicznej Sojuszu na najbliższe 10 lat.

Strategia potwierdza, że będziemy bronić jeden drugiego i to nigdy się nie zmieni - powiedział Rasmussen na konferencji prasowej.

to