Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 21.11.2010

Jak głosować? Przewodnik wyborcy

Do lokalu trzeba zabrać dokument tożsamości: np. dowód osobisty, paszport. Otrzymamy kilka kart, w różnych kolorach i różnej wielkości.
Wybory samorządowe 2010 - karty do głosowaniaWybory samorządowe 2010 - karty do głosowaniafot. PAP/Radek Pietruszka

Każdy wyborca musi przedstawić komisji wyborczej dokument tożsamości, zawierający imię, nazwisko, adres zamieszkania wraz z fotografią.

Głosujemy do godziny 22 - do tego czasu obowiązuje cisza wyborcza, czyli zakaz agitacji i publikacji sondaży.

Cztery kolory kart

W wyborach samorządowych, z racji tego, że wybiera się radnych gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów, obowiązują cztery kolory kart wyborczych.

Powinniśmy więc dostać cztery karty, tylko w miastach na prawach powiatu dostaniemy trzy karty: nie dostaniemy żółtej, bo tu nie wybiera się radnych powiatowych, lecz miejskich.

Na białej karcie umieszczone będą listy kandydatów do rad gmin, do rad miejskich oraz Rady Warszawy.

Na karcie żółtej znajdą się kandydaci do rad powiatów, a w Warszawie: do rad dzielnicy.

Na niebieskiej są kandydaci do sejmików województw. Natomiast karta koloru różowego zawierać będzie nazwiska kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, ułożone w kolejności alfabetycznej.

Głosowanie jest ważne, gdy w kratce obok nazwiska kandydata postawimy znak "X". Nie można go skreślać ani zamazywać.

Ile krzyżyków?

Właściwie na wszystkich kartach stawiamy jeden „krzyżyk” (X). Wyjątkiem są białe karty w gminach do 20 tysięcy mieszkańców – czyli głosowanie na radnych w tych gminach. Tu wybierzemy tylu radnych ile jest mandatów. Ilu? Będzie to napisane na karcie.

Jeśli mamy wątpliwości, jak głosować, zapytajmy członka komisji!

Na żółtej karcie do głosowania, gdzie są nazwiska kandydatów do rady powiatu można oddać głos tylko na jednego kandydata z jednej listy. Pamiętajmy że nie wszędzie żółte karty dostaniemy: nie dostaniemy ich w miastach na prawach powiatu.

Karta koloru niebieskiego, która zawierać będzie nazwiska kandydatów do sejmiku wojewódzkiego, to też jeden krzyżyk. I w tym przypadku głosować można tylko na jednego kandydata z jednej listy.

Na karcie koloru różowego gdzie będą nazwiska kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów, stawiamy jeden znak "X" w kratce umieszczonej po lewej stronie nazwiska.

Białe karty: kandydaci do rad gmin, do rad miejskich oraz Rady Warszawy. Stawiamy jeden krzyżyk, wybieramy jednego kandydata.

Uwaga: w gminach liczących do 20 tys. mieszkańców zasady są inne. Wyborcy mieszkający w takich gminach będą mogli postawić znak "x" obok nazwisk najwyżej tylu kandydatów, ilu radnych jest wybieranych w danym okręgu wyborczym. W takich gminach jeden wyborca może oddać głos na kandydatów z różnych list wyborczych. Na białej karcie będzie informacja, ilu radnych wybieranych jest w okręgu. Np. w okręgu pięciomandatowym na białej karcie będzie informacja, że można zagłosować maksymalnie na pięciu kandydatów.

Wyborcy w Warszawie nie będą głosowali na radnych powiatowych, wybiorą natomiast radnych dzielnicowych. Listy kandydatów na radnych dzielnicy znajdą na kartach koloru żółtego: też głosować można na jednego kandydata.

Jeden kandydat na wójta, burmistrza, prezydenta?

W tym roku w 302 miejscowościach zgłoszono po jednym kandydacie na urząd wójta lub burmistrza. Tu głosowanie na nich wygląda inaczej.

W sytuacji, gdy zarejestrowany jest tylko jeden kandydat na wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta, na karcie jest umieszczone tylko jego nazwisko i dwie kratki: "TAK", czyli głosuję za wyborem danego kandydata, lub "NIE", czyli przeciwko niemu.

Kandydat zostaje wybrany wójtem, burmistrzem lub prezydentem, gdy uzyska więcej niż połowę głosów na "TAK". Jeśli nie uzyska wystarczającego poparcia w głosowaniu, gospodarza danej miejscowości wybiera rada gminy lub miasta. W tym roku w 302 miejscowościach zgłoszono po jednym kandydacie na urząd wójta lub burmistrza.

agkm