Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Kamil Starczyk 03.07.2021

"Kluczowe w globalnej walce z koronawirusem". USA przekażą 4 mln szczepionek Indonezji

USA przekażą 4 mln szczepionek firmy Moderna Indonezji - poinformował doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Jake Sullivan. W rozmowie z indonezyjską minister spraw zagranicznych, Retno Marsudi, Sullivan podkreślił wagę tego gestu.

- Dla administracji prezydenta Bidena i wiceprezydent Harris Indonezja oraz Południowo-wschodnia Azja są kluczowe, gdy chodzi o globalną walkę z koronawirusem, w jaką zaangażowały się Stany Zjednoczone - powiedział Sullivan.

Wyjaśnił też, że podczas rozmowy z szefową indonezyjskiej dyplomacji omawiał sposoby walki z kryzysem epidemiologicznym i ostatnim wzrostem zakażeń w Indonezji. Od początku epidemii odnotowano tam blisko 2 mln 229 tys. zakażeń, a z powodu Covid-19 zmarły 59 534 osoby.

Od 11 dni w Indonezji - czwartym pod względem ilości mieszkańców kraju na świecie - rejestrowane są rekordowe przyrosty dobowych zakażeń. W piątek poinformowano o 25 830 nowych przypadkach i 539 zgonach z powodu COVID-19.

shutterstock szczepienie free szczepionka free 1200.jpg
Do wygrania nawet 2 mln euro. Kolejny kraj organizuje loterię promującą szczepienia

Indonezja dąży do zróżnicowania obecnych na rynku preparatów

Kampania szczepień, która dotąd opierała się na chińskiej szczepionce opracowanej przez koncern Sinovac Biotech, przebiega bardzo opornie. W 243-milionowym kraju dwiema dawkami zaszczepiono 13 mln 677 230 ludzi (5,6 proc. populacji), a jedną - 30 mln 483 730 osób (12, 5 proc.).

Indonezyjskie władze dążą do zróżnicowania obecnych na rynku preparatów. W piątek szef indonezyjskiej agencji ds. żywności i lekarstw Penny K. Lukito poinformował o przyspieszonym trybie dopuszczenia preparatu Moderny na rynek indonezyjski.

W czerwcu - przypomina Reuters - administracja Bidena przyrzekła ofiarować 80 mln wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych szczepionek krajom najmocniej dotkniętym kryzysem epidemiologicznych. Szczepionki z USA mają otrzymać w Azji: Wietnam, Tajlandia, Laos, Papua Nowa Gwinea oraz Kambodża. Osobna pula szczepionek jest wysyłana do Ameryki Łacińskiej.

USA zamierzają też zamówić 500 mln doz szczepionki firmy Pfizer BionTech i przekazać je Unii Afrykańskiej. Preparaty te trafią do 92 krajów, które nie mogą sobie pozwolić na zakup szczepionek. 

ks