Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Damian Nejman 09.07.2021

Ponad 14,5 mln Polaków jest w pełni zaszczepionych. Resort zdrowia podał nowe dane

W Polsce wykonano ponad 30,7 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 14,5 mln osób – podano na rządowych stronach. Abp Stanisław Gądecki w czwartkowym oświadczeniu zaznaczył, że szczepienia przeciwko COVID-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń.

Według najnowszych danych, w Polsce wykonano dotąd dokładnie 30 739 367 szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 14 511 120 osób. Dzienna liczba szczepień wyniosła 327 991.

shutterstock_ szczepienie szczepionka 1200 free.jpg
"Należy współpracować, a nie przedstawiać zmienne poglądy". Prof. Boroń-Kaczmarska o szczepieniach

Łącznie do Polski dostarczono do tej pory 39 820 280 dawek szczepionki. Z kolei do punktów szczepień trafiło 33 044 565 dawek. Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 53 848 dawek. Zgłoszono 12 881 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

W czwartek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wydał oświadczenie dotyczące szczepień przeciw COVID-19, w którym zaznaczył, że są one ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń.

Czytaj także:

"Kościół podkreślał, że wynalezienie szczepionek może być uznane z perspektywy medycyny prewencyjnej za szczególny owoc daru udzielonego człowiekowi przez Boga, któremu nie jest obojętny los człowieka i zagrożenia związane z chorobami, w tym także z chorobami zakaźnymi" - napisał abp Gądecki w oświadczeniu.

Zaznaczył, że szczepienia przeciw COVID-19 są przez bardzo wiele osób postrzegane są jako nadzieja na możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania społeczeństw. Podkreślił, że "decyzja o szczepieniu winna uwzględniać wymogi dobra wspólnego, ale szczepienie powinno być dobrowolne". Przewodniczący KEP zaznaczył również, że "Kościół wspiera wszystkich, którzy podejmują decyzję o zaszczepieniu się".

Szczepienia w aptekach

W czwartek Naczelna Izba Aptekarska poinformowała, że 377 aptek ogólnodostępnych dołączyło do Narodowego Programu Szczepień. W ramach programu, farmaceuci posiadający odpowiednie uprawnienia i pracujący w tych aptekach będą wykonywać szczepienia przeciw COVID-19.

Pacjenci chcący przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19 w aptece będą mogli zarejestrować się na szczepienie: elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na portalu gov.pl za pomocą lub bez profilu zaufanego, wysyłając sms pod numer 64 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie i zapisując się poprzez system rejestracji lub kontaktując się bezpośrednio z wybranym aptecznym punktem szczepień. Do zaszczepienia w aptece niezbędne jest e-skierowanie.

Kwalifikację do szczepienia jak i sam proces podania szczepionki w aptecznym punkcie szczepień przeprowadza farmaceuta posiadający odpowiednie uprawnienia. Apteka musi prowadzić także dokumentację medyczną ze zrealizowanych szczepień i stosować się do zasad dystrybucji i przechowywania szczepionek.

Według danych resortu zdrowia najwięcej aptecznych punktów szczepień znajduje się w województwie małopolskim - 60 placówek. Nabór aptek do programu jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

W czwartek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że w systemie eWUŚ, czyli systemie ewidencji osób, które podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu, pojawił się już "znacznik" informujący, kto jest zaszczepiony, a kto jest niezaszczepiony. Ma to - jak zaznaczył Andrusiewicz - umożliwić, to aby lekarz, recepcjonistka w przychodni mogli od razu wiedzieć, że z takim pacjentem warto porozmawiać, warto go przekonywać.

W Polsce preparatami firm Moderna, AstraZeneca i Janssen szczepione są osoby od 18. roku życia. Od 7 czerwca preparatem firmy Pfizer/BioNTech, obok osób pełnoletnich i w wieku 16-18 lat, mogą być szczepione także dzieci w wieku 12-15 lat.

dn