Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Damian Nejman 11.07.2021

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. 78 lat temu na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach

11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej. Dziś przypada 78. rocznica tak zwanej krwawej niedzieli, gdy w około 150 miejscowościach na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.

Stanisław Srokowski, pisarz, krytyk literacki i świadek zbrodni nacjonalistów ukraińskich, powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że ludobójstwo z 11 lipca 1943 roku na Wołyniu jest symbolem zbrodni, które rozpoczęły się 17 września 1939 we wsi Sławentyn na Kresach Wschodnich.

Wołyń 1943 - zobacz serwis specjalny

- Z jednej strony Sowieci napadają na Polskę, w nocy napadają na wieś Sławentyn, a następnie trzy kolejne powiaty, w ciągu jednego miesiąca ofiarami masowych zbrodni pada od 8 do 10 tysięcy Polaków - mówi Stanisław Srokowski. Jego zdaniem doszło do wielu zaniedbań w edukacji na temat zbrodni ukraińskich nacjonalistów na Polakach, brakuje ośrodków naukowych zajmujący się tematyka kresową.

Posłuchaj
00:28 11185948_3.mp3 Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa (IAR)

- Prawda jest okrutna i brutalna, na kresach Ukraińcy wymordowali około 200 tysięcy Polaków, i niestety obecnie połowa Polaków nie wie o tym, system edukacyjny nie podaje do edukacji narodowej informacji o kresach - mówi pisarz.

Gehenna zbrodni na Kresach

Gehennę zbrodni na Kresach Stanisław Srokowski opisał w wielu książkach. Na podstawie jego zbioru opowiadań pt. "Nienawiść” powstał film „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Najnowsza publikacja Stanisława Srokowskiego „Widma nocy. Dokumentacja zbrodni” porządkuje wiedzę na temat ludobójstwa OUN, UPA na Kresach.

Dziś we Wrocławiu o 16.30 w Dworze Polskim rozpocznie się konferencja naukowa poświęcona rzezi wołyńskiej z udziałem Stanisława Srokowskiego. Po niej, o 18.30 na wrocławskim Rynku rozpocznie się Marsz Milczenia, upamiętniający ofiary ludobójstwa. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa został ustanowione na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 roku.

Święto nawiązuje do wydarzeń z 11 i 12 lipca 1943 roku kiedy UPA dokonała ataku na polskich mieszkańców około 150 miejscowości w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim. Nacjonaliści mordowali ludzi gromadzących się w kościołach na niedzielnych mszach świętych.
Do mordów doszło w kościołach w Porycku i Kisielinie. Około 50 kościołów katolickich na Wołyniu zostało spalonych i zburzonych. Ludobójstwa na dorosłych, dzieciach i starcach dokonywano z niebywałym okrucieństwem: ludzi palono żywcem, używano siekier i wideł, ludzi wrzucano do studni, gwałcono kobiety.

dn