Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Bartłomiej Feretycki 12.07.2021

"Analogiczne rozwiązania są w Niemczech, Austrii i we Francji". Müller o ustawie o radiofonii i telewizji

Analogiczne rozwiązania są w Niemczech, Austrii i we Francji i tam nikt nie bije na alarm, nie twierdzi, że ktoś chce wyzbyć się sojuszu z USA czy z krajami UE - podkreślił w programie "Tłit" w Wirtualnej Polsce rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do projektu zmian w ustawie o radiofonii i telewizji.

Projekt zmiany ustawy o radiofonii i telewizji w ubiegłym tygodniu wniosła do Sejmu grupa posłów PiS. W projekcie wskazano m.in., że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego". Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł PiS Marek Suski.

Twitter sebastian kaleta free 1200.jpg
"Nikt nie zagwarantuje tego, że TVN nie trafi w ręce kapitału rosyjskiego". Sebastian Kaleta o ustawie o RTV

Rzecznik w poniedziałek w programie "Tłit" podkreślił, że Polska, tak jak wiele innych krajów UE, ma ograniczenie, jeśli chodzi o kwestie własnościowe spółek medialnych. Jak dodał, w Polsce to ograniczenie wynika z kapitału, "albo polskiego, albo tego, które jest na terenie UE".

- Te przepisy do tej pory w pewnych zakresach były niejednoznaczne - zauważył. - Chcemy je uściślić - dodał Piotr Müller.

Zaznaczył, że przepisy te dotyczą wszystkich spółek medialnych.

- Projekt powoduje, że nie powinno być takiej sytuacji, podobnie jak ma to miejsce w Niemczech, Austrii czy we Francji, że spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego jakaś spółka będzie miała większościowy kapitał w spółkach medialnych na terenie Polski - podkreślił rzecznik rządu.

Czytaj także:

Pytany, czy projekt uzyska większość w Sejmie, Müller stwierdził, że projekt powinien teraz trafić do komisji sejmowej, gdyż równolegle w parlamencie jest procedowany projekt o KRRiT. Zaznaczył też, że na tę chwilę nic nie wie o tym, aby do projektu miały być wprowadzane poprawki.

Dopytywany czy w związku z tym projektem nie obawia się pogorszenia stosunków z USA, Piotr Müller odpowiedział: - Analogiczne rozwiązania są w Niemczech, Austrii i we Francji i tam nikt nie bije na alarm, nie twierdzi, że ktoś chce wyzbyć się sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi czy z krajami UE.

bf