Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Pyssa 22.07.2021

Posłowie wysłuchali sprawozdania z działalności KRRiT i Rady Mediów Narodowych

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przedstawił w Sejmie sprawozdanie z działalności w ubiegłym roku oraz przekazał informacje na temat podstawowych problemów rynku medialnego. Politycy zapoznali się też ze sprawozdaniem z działalności Rady Mediów Narodowych.

Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski powiedział, że jednym z ważnych projektów, jakie realizowano w ubiegłym roku, było powołanie w grudniu Krajowego Instytutu Mediów. Zbiera on wszystkie badania mediów, także z własnego panelu. - Współpracujemy bardzo intensywnie z rynkiem, przede wszystkim w tej chwili intensywnie z nadawcami telewizyjnymi - poinformował przewodniczący KRRiT.

TVN free shutterstock 1200.jpg
Brak decyzji ws. koncesji dla TVN. KRRiT: głosowanie nie przyniosło rozstrzygnięcia

Witold Kołodziejski przekazał też, że na koniec 2020 roku wydano ponad 325 koncesji radiowych oraz 305 telewizyjnych. Dodał, że obecnie szybko rozwija się sektor multipleksów oraz radia cyfrowego w technologii DAB+. W tym kontekście przewodniczący wymienił między innymi inicjatywę Polskiego Radia i uruchomiony przez spółkę program przeznaczony dla kierowców.

- Starania są czynione przez radio publiczne do tego, żeby pokryć właściwie 100 procent głównych szlaków komunikacyjnych tak żeby radio, które jest coraz mocniej kojarzone z samochodem, cyfrowe, miało pokrycie tych wszystkich terenów, gdzie najwięcej samochodów jeździ - mówił przewodniczący KRRiT. Zauważył, że "Polskie Radio zwiększa zasięg swojego multipleksu radiowego".

Posłuchaj
00:18 11205818_2.mp3 Witold Kołodziejski: Polskie Radio zwiększa zasięg swojego multipleksu radiowego (IAR)

Sprawa koncesji dla TVN

Witold Kołodziejski odniósł się też do procesu przyznawania koncesji TVN24 na kolejne 10 lat. Przewodniczący KRRiT potwierdził, że proces ten trwa już wiele miesięcy, ale zaznaczył, że nie wynika to ze złej woli, co sugeruje część opozycji parlamentarnej. Rozpatrywanie wniosku ma związek - jak tłumaczył przewodniczący Rady - ze skomplikowaną sytuacją prawną. Zgodnie z prawem koncesję może dostać albo podmiot polski albo taki, który zarejestrowany jest w Unii Europejskiej. Dopuszcza się też przyznanie koncesji podmiotom spoza Europy, ale jeśli nie nabędą większościowego udziału w danej spółce medialnej działającej na terenie Polski.

W przypadku obecnych właścicieli całej grupy TVN jest problem - poinformował Witold Kołodziejski - ponieważ udziały mają trafić do potężnego koncernu amerykańskiego. Mówił o zapowiedzi "bardzo dużej transakcji związanej z połączeniem, takiej już gigantycznej fuzji na rynku amerykańskim, czyli połączenia AT&T i Discovery". - W Discovery są koncesje naziemne i satelitarne, również polskie takie jak TVN, i nagle się okazuje, że Polska nie bardzo ma dostęp do tych transakcji - powiedział przewodniczący KRRiT.

Witold Kołodziejski zasugerował, że to parlamentarzyści powinni uregulować takie kwestie w ustawie i znowelizować przepisy, które nie przewidziały sytuacji, w której zagraniczny koncern może wykupić większościowy pakiet udziałowy w polskiej spółce medialnej.

Pandemia a działalność mediów

W trakcie posiedzenia posłowie zapoznali się też z informacją Krzysztofa Czabańskiego na temat działań podejmowanych przez kierowaną przez niego Radę Mediów Narodowych.

Przewodniczący powiedział, że ważnym wyzwaniem w ubiegłym roku były kwestie pandemiczne - konieczność zapewnienia ciągłości radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej, w tym całych mediów publicznych. - Zagrożenia były całkiem realne i mogły oznaczać w skrajnym wypadku ciszę w eterze lub ograniczenie możliwości przekazu - informował przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Większość klubów opozycyjnych złożyła wnioski o odrzucenie sprawozdania KRRiT oraz Rady Mediów Narodowych. Jutro w bloku głosowań wnioski te zostaną rozpatrzone.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedstawiła w Sejmie sprawozdanie ze swojej działalności po raz 27. Z kolei Rada Mediów Narodowych to organ działający od 2016 roku i podobnie jak KRRiT ma obowiązek raz w roku informować parlament o podejmowanych działaniach.

kp