Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Bartłomiej Feretycki 23.07.2021

Dr Karol Nawrocki: IPN jest wyrazem suwerenności Polski w wymiarze narracji historycznej

- IPN jest wyrazem polskiej niepodległości i suwerenności w wymiarze narracji historycznej, która nie była możliwa od 1939 r., bowiem najpierw przyszła przerażająca okupacja niemiecka i sowiecka. A po 1945 r. Polska stała się państwem kolonialnym wobec Związku Sowieckiego - mówił w programie "Gość Wiadomości" na antenie TVP Info nowy prezes IPN dr Karol Nawrocki.

- Dopiero od powstania Instytutu Pamięci Narodowej w 1998 r. Polska może w sposób instytucjonalny upominać się o prawdę o wydarzeniach z XX w. - powiedział na antenie TVP dr Karol Nawrocki.

Prezes IPN: mam wizję Instytutu i nowoczesnego, i utrzymującego dotychczasowe działania

Nowy szef IPN odniósł się też do sugestii niektórych środowisk politycznych, by Instytut zlikwidować. Jego zdaniem takie plany są "sprzeczne z interesem państwa polskiego". Jak zaznaczył mowa tu o zespole 2,5 tys. pracowników, którzy byli kształceni, "by służyć Polsce".

Dr Karol Nawrocki zapowiedział utworzenie w Instytucie Biura Nowoczesnych Technologii. W TVP Info mówił, że ma wizję IPN zarazem nowoczesnego i utrzymującego swoje dotychczasowe, sztandarowe działania w zakresie edukacji, komunikacji i ekshumacji.

1200.jpg
Nowy prezes IPN: będę strzegł obiektywnej narracji historycznej

Karol Nawrocki mówił, że IPN powinien utrzymać swoją dynamikę w działaniach wynikających z zadań wyznaczonych ustawą - w szczególności działalności wydawniczej, która - jak podkreślał - z prawie 3 tysiącami wydanych publikacji jest już marką.

Nowy szef IPN zaproponował jednocześnie innowację. Chodzi "o próbę poddania Instytutu Pamięci Narodowej refleksji organizacyjnej po 20 latach funkcjonowania tej instytucji". Ma ona pomóc Instytutowi lepiej odpowiedzieć na potrzeby ludzi młodych. Karol Nawrocki mówił, że "mamy całą rzeszę młodego pokolenia Polaków urodzonych w latach 90., których nie dotyczą kwestie lustracyjne, którzy nie byli członkami opozycji antykomunistycznej, nie byli komunistami przed rokiem 1989, a zasługują na rzetelną edukację historyczną".

Posłuchaj
00:26 11207718_1.mp3 Doktor Karol Nawrocki, prezes IPN: mam wizję IPN i nowoczesnego i utrzymującego dotychczasowe działania (IAR)

Nowe technologie zainteresują młodych historią?

- Zaproponowałem też powołanie biura nowoczesnych technologii, co niebawem uczynię - powiedział nowy prezes IPN.

Doktor Karol Nawrocki tłumaczył, że nowe technologie - jak VR - wirtualna rzeczywistość czy AR - rozszerzona rzeczywistość, ułatwią zainteresowanie historią osób młodych. Zastrzegł, że nie mają one zastąpić tradycyjnych projektów edukacyjnych, ale być ich wzbogaceniem.

Czytaj także:

Doktor Karol Nawrocki jest historykiem. W IPN pracował już w latach 2009-2017. Od 2017 roku był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

W piątkowym głosowaniu w Senacie jego kandydaturę na szefa IPN poparło 52 senatorów, 47 było przeciw, jeden senator wstrzymał się od głosu. Tuż po tej decyzji Karol Nawrocki został zaprzysiężony przez Sejm na prezesa IPN.

IAR/tvp.info/bf