Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Joanna Twardowska 28.07.2021

Müller: jestem przekonany, że posłowie Zjednoczonej Prawicy poprą ustawę medialną

- Czy jest większość dla ustawy medialnej, okaże się w czasie głosowania w Sejmie 11 sierpnia. Jestem przekonany, że posłowie ze Zjednoczonej Prawicy oraz innych środowisk politycznych, które zasiadają w Sejmie są zainteresowani jej poparciem - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu pytany był pytany przez dziennikarzy, czy w Sejmie jest większość dla projektu ustawy medialnej, biorąc pod uwagę, że koalicjanci sugerowali, że nie poprą ustawy w takim kształcie.

Czytaj także:
suski 1200 pap.jpg
"Jeżeli Gowin jej nie poprze, to i tak przejdzie". Suski o ustawie medialnej

- Czy jest większość, zapewne okaże się w czasie głosowania w Sejmie 11 sierpnia. Jestem przekonany, że posłowie ze Zjednoczonej Prawicy, ale też i z innych środowisk politycznych, które zasiadają w Sejmie są zainteresowani poparciem tej ustawy - powiedział Müller.

- Wskazywał też na to, chociażby Paweł Kukiz, część osób związanych z Konfederacją, Ruchem Narodowym, w związku z tym głosowanie w Sejmie zweryfikuje nasze oczekiwania - dodał. - Natomiast projekt zgodnie z założeniami będzie dalej procedowany - poinformował rzecznik rządu.

Czytaj także:

Nowelizacja 

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła we wtorek z poprawkami projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji autorstwa posłów PiS. Komisja przyjęła poprawki posłów Marka Suskiego (PiS) oraz Jarosława Sachajki (Kukiz'15). Akceptacji komisji nie zyskały poprawki Mirosława Suchonia (Polska 2050) oraz Stanisława Bukowca (Porozumienie).

Czytaj także:
sejm 1200 pap_.png
"Wszystko może się jeszcze wydarzyć". Tomasz Pietryga o ustawie medialnej

Posłowie Porozumienia, którzy zgłosili poprawkę do projektu ustawy medialnej, dopuszczającą w przyszłości państwa OECD - w tym USA - do rynku medialnego w Polsce - poinformowali we wtorek, że ich ugrupowanie nie poprze nowelizacji bez tej poprawki.

Zmiany a TVN 

W debacie publicznej często padają oceny, że projekt jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Według autorów projektu, jego celem jest doprecyzowanie regulacji umożliwiających przeciwdziałanie przez KRRiT przejęciu kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza UE.

Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

jbt