Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Kinga Poniewozik 02.08.2021

Mazowsze: Straż Graniczna zlikwidowała jedną z największych fabryk nielegalnych papierosów

Funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Białymstoku zlikwidowali jedną z największych fabryk nielegalnych papierosów na Mazowszu - poinformowała rzeczniczka NwOSG por. SG Dagmara Bielec-Janas. Podczas akcji zatrzymano 16 osób oraz zabezpieczono ponad 1,6 mln sztuk nielegalnych papierosów i ponad 13 ton gotowego tytoniu.
Posłuchaj
  • Porucznik Dagmara Bielec-Janas o akcji zlikwidowania jednej z największych fabryk nielegalnych papierosów na Mazowszu (IAR)
Czytaj także

Według informacji śledczych, grupa zajmująca się produkcją nielegalnych papierosów działała od sierpnia 2020 r. m.in. w Wołominie, Warszawie i innych miejscowości. - Członkowie grupy poza nielegalną produkcją papierosów podejrzani są również o ich dystrybucję i przemyt do krajów Europy Zachodniej, m.in.: Niemiec czy Wielkiej Brytanii - podkreśliła rzeczniczka Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej por. SG Dagmara Bielec-Janas.

cbśp narkotyki 1 free 1200.jpg
"Tylko w ubiegłym roku przejęliśmy 10 ton narkotyków". Oficer operacyjny CBŚP o przemycie używek do Polski

Rzeczniczka NwOSG wskazała, że akcja rozbicia nielegalnego tytoniowego biznesu odbyła się kilka dni temu w Warszawie i powiatach: nowodworskim, legionowskim i wołomińskim. - Śledczy NwOSG wspierani przez zespoły realizacyjne, weszli jednocześnie na 12 adresów, w tym na teren jednej z nowodworskich posesji, na której funkcjonowała fabryka z regularną produkcją papierosów - podała.

- Były to dwie ogromne hale produkcyjne wraz z krajalnią i magazynami, podzielone na kilka pomieszczeń wypełnionych kartonami papierosów i gotowym tytoniem. W pomieszczeniach, kolejno zabezpieczono - w pełni wyposażoną działającą linię produkcyjną, profesjonalną paczkowaczkę, agregat prądotwórczy zasilający fabrykę w energię oraz magazyny, gdzie przechowywano krajankę tytoniową, papierosy popakowane w kartony z logo popularnych koncernów tytoniowych oraz liczne komponenty wykorzystywane podczas przestępczego procederu - wyliczyła.

Wyjawiła przy tym, że z uwagi na trudno dostępny teren, w którym znajdował się cały kompleks fabryczno-magazynowy, w działaniach wykorzystano śmigłowiec Kania z IV Wydziału Lotniczego Biura Lotnictwa SG w Huwnikach, z którego zespoły realizacyjne NwOSG desantowały się na teren fabryki.

16 zatrzymanych 

- Na miejscu, oprócz maszyn wartych blisko 1,6 miliona złotych, zabezpieczono także ponad 1,6 miliona sztuk papierosów oraz przeszło 13 ton gotowego tytoniu do palenia. Wartość zabezpieczonego towaru szacuje się na blisko 8 mln złotych - zaznaczyła Bielec-Janas, dodając, że podczas akcji zatrzymano 16 mężczyzn - 7 obywateli Ukrainy i 9 obywateli Polski. - Większość z nich została ujęta w chwili produkcji, pakowania i przygotowania do dystrybucji papierosów - przekazała.

Z kolei Dział Prasowy Prokuratury Krajowej poinformował, że zatrzymanym Prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Jeden z zatrzymanych usłyszał zarzut kierowania tą grupa przestępczą.

Czytaj także:

- Ponadto zatrzymani są podejrzani o nielegalne wytwarzanie wyrobów tytoniowych, a także bezprawne wprowadzanie do obrotu towarów oznaczonych podrobionym znakiem towarowym kwalifikowane, jako przestępstwa karnoskarbowe - podkreśliła PK, dodając, że decyzją sądu wszyscy podejrzani zostali tymczasowo aresztowani.

Za zarzucany im czyn może grozić do 10 lat więzienia.

Posłuchaj
00:27 11223194_1.mp3 Porucznik Dagmara Bielec-Janas o akcji zlikwidowania jednej z największych fabryk nielegalnych papierosów na Mazowszu (IAR) 

Działania śledczych z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej wspierane były przez przedstawiciela Analysis Project SMOKE z Europolu, który od początku śledztwa, na bieżąco zapewniał zarówno wsparcie analityczne jak i wiedzę operacyjną, koordynując i współpracując z innymi państwami Unii Europejskiej.


kmp