Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jan Odyniec 03.08.2021

Sprawa wysiedleń Palestyńczyków ze Wschodniej Jerozolimy. Sąd Najwyższy odłożył decyzję

Izraelski sąd najwyższy odłożył decyzję w budzącej kontrowersje sprawie wysiedleń Palestyńczyków ze wschodniej Jerozolimy. Nakaz opuszczenia domów oraz późniejsze protesty stały się w maju jednym z powodów wybuchu wojny w Strefie Gazy.

Szech Dżarra to jedna z dzielnic położonych po wschodniej, palestyńskiej stronie Jerozolimy. To część miasta, która od 1967 roku jest okupowana przez Izrael. Żydowscy osadnicy od kilkunastu lat próbują usunąć stamtąd palestyńskich mieszkańców, powołując się na niejasnego pochodzenia dokumenty.

1200_Izrael_PAP.jpg
Zamieszki na Zachodnim Brzegu przybierają na sile. Zastrzelono 17-letniego Palestyńczyka
Posłuchaj
00:48 Izrael Cegła IAR.mp3 Izraelski sąd najwyższy odłożył decyzję w sprawie wysiedleń Palestyńczyków. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Każda próba wypędzenia Palestyńczyków wywołuje jednak ostre protesty. W maju przerodziły się one w zamieszki, a te z kolei były przyczyną wybuchu 11-dniowej wojny między Izraelem a Hamasem w Gazie.

Czytaj również:

Sprawa odłożona

Izraelski sąd najwyższy odłożył decyzję w sprawie czterech palestyńskich rodzin, które wniosły sprzeciw wobec decyzji o wysiedleniach. Wcześniej Palestyńczykom zaproponowano, by uznali oni, że Izraelczycy są właścicielami budynków, a sami uzyskali status chronionych najemców. Arabscy mieszkańcy jednak odmówili.

Izraelska okupacja wschodniej Jerozolimy i Zachodniego Brzegu trwa od 1967 roku. Nie jest uznawana przez społeczność międzynarodową.

jmo